Pogoda w Chorwacji

Pogoda w Chorwacji

Ten malowniczy kraj z roku na rok wypełnia coraz więcej turystów, a to za sprawą nie tylko wielu magicznych miejsc, przepięknych plaż i średniowiecznych zabytków, ale również za sprawą słonecznej pogody i wysokich temperatur, które sprzyjają wakacyjnemu odpoczynkowi.

Ten malowniczy kraj z roku na rok wypełnia coraz więcej turystów, a to za sprawą nie tylko wielu magicznych miejsc, przepięknych plaż i średniowiecznych zabytków, ale również za sprawą słonecznej pogody i wysokich temperatur, które sprzyjają wakacyjnemu odpoczynkowi.

Latem już od wczesnych godzin porannych można korzystać z pierwszych promieni słonecznych i cieszyć się nimi do późnych godzin wieczornych.

Zachód słońca w Chorwacji
Zachód słońca na wyspie Pag, foto: fotolia.com

Decydując się na podróż do części kontynentalnej tego kraju, raczej nie odczujemy większych zmian w temperaturze w porównaniu do Polski. W Chorwacji panuje klimat umiarkowany i w głąb kraju temperatura jest jedynie kilka stopni wyższa niż w naszym kraju.

Większe opady występują jednak rejonie Górskiego Kotaru, gdzie mamy do czynienia z klimatem górskim. Jednak na szczególną uwagę zasługuje wybrzeże, ponieważ to właśnie to miejsce jest najczęściej odwiedzane przez turystów. Tutaj klimat umiarkowany został zastąpiony przez klimat śródziemnomorski, czyli dużo słońca i wysokie temperatury.

W lecie na termometrach możemy zobaczyć nawet 35 st. Celsjusza. Maksymalna średnia temperatura w tym okresie wynosi ok. 30 stopni, a minimalna 20 stopni. Noce są bardzo ciepłe, do czego bardzo trudno jest się przyzwyczaić Polakom podczas pierwszej wizyty w Chorwacji.

Zima

W zimie opady śniegu praktycznie nie występują, a temperatura raczej nie spada poniżej 0. To, co wyróżnia ten region to nagłe zmiany pogody. Latem potrafią się niespodziewanie pojawić burze i obfite opady deszczu. Taka pogoda potrafi spowodować bardzo dużo zniszczeń, po czym po godzinie zachwycić nas pięknym słońcem.

Ukształtowanie terenu sprzyja występowaniu silnych wiatrów. Występowanie gór na wybrzeżu powoduje, że często można spotkać się z silnym wiatrem fenowym- bora wiejącym od strony lądu. Przynosi on chłodne powietrze w porównaniu do tego, jakie panuje na co dzień na wybrzeżu. Kiedy doświadczymy powiewu bora, możemy liczyć na bezdeszczową i słoneczną pogodę. W przypadku drugiego wiatru, czyli wiatru południowego z pewnością odczujemy powiew wilgotności i gorąca.

Upały i bezchmurne niebo sprzyjają napływom licznego grona turystów. To właśnie w okresie od czerwca do września można spotkać tutaj ludzi z całego świata. Któż z nas nie marzy o kilku dniach urlopu, wygrzewając się na piaszczystej plaży. Chorwacja jest zatem idealna dla miłośników wakacyjnego lenistwa.

Plaża w Dubrovniku w Chorwacji
W Dalmacji trzeba zajrzeć do Dubrovnika, foto: pixabay.com

Zwiedzanie Dalmacji

Jeżeli jednak chcemy wyruszyć do Dalmacji, aby cały dzień spędzić na zwiedzaniu pięknych miast i wysepek, lepiej wybrać przełom września i października. W tym okresie nadal jest ciepło, jednak słońce nie jest tak dokuczliwe, jak latem.

Zima na wybrzeżu to okres mokry i wietrzny. Temperatura nie spada poniżej 0, jednak kiedy oddalimy się kilka kilometrów od linii brzegowej w kierunku gór, naszym oczom ukaże się zimowy krajobraz, gdzie warstwa białego puchu pokrywa te przepiękne tereny. Chorwacja cieszy się zatem wśród turytów dużą popularnością również w okresie zimowym.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!