Meczet w Hiszpanii

Spotkajmy się w Kordobie

Dla jednych Kordoba to jeden z samochodów firmy Seat, dla innych miasto z charakterem. Trzeba przyznać, że Kordoba jest wyjątkowa, co zawdzięcza niezwykle bogatej historii.

To tutaj tętniło życie kulturalne i naukowe nie tylko Hiszpanii, lecz całej Europy. Jednym z filozofów urzędujących w Kordobie był Seneka, którego z pewnością nie trzeba nikomu przedstawiać.

Kordoba w Hiszpanii
Widok na Kordobę, foto: pixabay.com

Co warto zobaczyć?

Kordoba położona jest nad rzeką Gwadalkiwir, co sprawia, że mostów jest tu całkiem sporo. Swoją konstrukcją zachwycają między innymi „Puente Romano” pamiętający starożytność (przy okazji warto zahaczyć o Wieżę Calahorra) czy Most Świętego Rafała.

Nowoczesny most „Puente de Abbas Ibn Firnás” jest jednym z przykładów na zgodne współistnienie tradycji z nowoczesnością, dlatego również warto zwrócić na niego uwagę.

Tyle kultur!

Z powodu różnorodności kulturowej i religijnej, jaka panowała w Kordobie na przestrzeni wieków, możemy obecnie podziwiać jej pozostałości takie jak meczet, który przerobiono na katedrę. Jest to jeden z najlepiej zachowanych zabytków hiszpańskich urzekający swoim przepychem. Połączenie dwóch religii w jednym budynku naprawdę robi ogromne wrażenie. Bilet wstępu do meczetu kosztuje 37 €, dzieci do lat 8. mają zapewniony bezpłatny wstęp. Warto również rozważyć zwiedzanie miasta z przewodnikiem- jest to koszt 18 €.

Królowie katoliccy urzędowali w Alcázar, czyli zamku warownym. Dziś możemy podziwiać nie tylko sam budynek wraz z zabytkami broni i mozaikami, lecz także dawne ogrody królewskie, czy zobaczyć gdzie odbywały się pierwsze korridy. Wstęp to wydatek około 5 €.

Ogrody Królewskie
Ogrody Królewskie, foto: pixabay.com

Kościoły to kolejne perełki Kordoby. Najstarszy z nich to kościół Santa Marina w którym zachwyt z pewnością wzbudzi wnętrze w stylu mudejar, zaś piękne obrazy proroka Eliasza znajdziemy w Iglesia de Carmen, będącym niegdyś własnością klasztoru Karmelitanek bosych. Przykładem kościoła barokowego jest z kolei Santa María de la Asunció. Obiektów kultów religijnych w Kordobie nam nie zabraknie- znajdziemy tu także XIV-wieczną synagogę. Można śmiało powiedzieć, że mieszanka kultur jest tutaj wyjątkowa.

Nie tylko architektura

Na miłośników zieleni, którzy chcieliby odpocząć od miejskiego zgiełku czekają rozmaite parki, takie jak Ogrody Wiktorii czy Ogrody Kolumba. Wytchnienie znajdziemy z pewnością również w barach, restauracjach i kawiarniach znajdujących się w mieście. Na szczęście wybór jest bardzo duży, co sprawia, że dla każdego znajdzie się odpowiednie miejsce.

Wyrusz zatem w podróż po hiszpańskich zabytkach i pięknie natury, spotkajmy się w Kordobie…

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!