Szybenik katedra Jakuba

Po Chorwacji śladem 7 obiektów UNESCO. Sprawdź, dokąd powinieneś się udać!

Obecność na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO z pewnością nobilituje i gwarantuje, że dany obiekt wart jest obejrzenia. Siedem z nich znajduje się w Chorwacji. Sprawdź, czy znasz je wszystkie!

Dubrownik

Chyba najbardziej rozpoznawalne na świecie chorwackie miasto, zostało w całości wpisane na listę UNESCO. Najciekawszą częścią jest tu jednak Stare Miasto, które zachowało unikatowy w skali Europy, średniowieczny układ. Jego początki sięgają VII wieku, choć możliwe, że znajdowała się tu kiedyś grecka osada. Dziś to główna atrakcja turystyczna na południu kraju. Bez problemu można obejść ją pieszo, zwiedzając po drodze najważniejsze miejsca, takie jak kościół św. Błażeja, który zbudowany na miejscu romańskiej świątyni i w wyniku licznych zniszczeń wielokrotnie odbudowywany, swój współczesny wygląd zyskał w XVIII wieku. W pobliżu znajduje się Kolumna Rolanda, słynnego bohatera średniowiecznej pieśni, symbolizująca wolność miasta i jego niezależność. Nieopodal stoi wieża zegarowa, której zegar wskazuje oprócz godziny także fazy księżyca. Do tych zabytków prowadzi główny deptak miasta, Placa, ciągnący się do bramy Pile, nieopodal której wzniesiono Wielką Fontannę Onufrego. Wyjątkowym zabytkiem jest zespół fortyfikacji miejskich, zachowanych prawie bez zniszczeń pomimo trzęsień ziemi oraz wojen.

Plaża w Dubrovniku
Panorama Dubrovnika, foto:fotolia.com

Park Narodowy Jezior Plitwickich

To chyba najbardziej rozpoznawalny w Chorwacji park. Wszyscy kojarzą zdjęcia turkusowych jezior wtopionych w soczyście zieloną roślinność – w tym las bukowy będący domem dla niedźwiedzi brunatnych i rysi. Szesnaście jezior łączy tu rzeka Korana, tworząc niezwykłą sieć wodospadów, spływa stopniowo na coraz niższe partie. Wszystkie akweny zajmują łącznie powierzchnię ponad 200 hektarów. Turyści mają do wyboru kilka ścieżek, o różnej długości i stopniach trudności, możliwe jest też przepłynięcie części trasy statkiem oraz przejechanie kolejką.

Jeziora Plitwickie
Jeziora Plitwickie w Chorwacji, foto:pixabay.com

Pałac Dioklecjana w Splicie

Ten zabytkowy obiekt powstał na początku IV wieku, jako siedziba rzymskiego cesarza, do której miał przenieść się podczas emerytury. Budynek nie przetrwał w całości, do dzisiaj zachowały się: Złota Brama, świątynia Jowisza, katedra (pierwotnie mauzoleum), westybul, perystyl oraz pozostałości po prywatnych komnatach cesarskich i część akweduktu. Po II wojnie światowej odsłonięte zostały zasypane do tamtej pory podziemia, będące połączonym systemem komór. W przeszłości był to natomiast bardzo mocno ufortyfikowany, otoczony murami i czterema ramami kompleks budowli, podzielony na część cesarską oraz wojskową. Zbudowany z białego wapienia, torfu oraz cegieł, został zaprojektowany na na wzór rzymskich warowni, na planie prostokąta.

Pałac Dioklecjana
Pałac Dioklecjana w Splicie, foto: pixabay.com

Starówka w Trogirze

Położona na wyspie połączonej z lądem mostem, średniowieczna starówka stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych w Chorwacji i jest jedną z najlepiej zachowanych starówek na wybrzeżu Adriatyku. Prowadzi do niej Kopena vrata, na szczycie której znajduje się rzeźba św. Jana Ursina patrona miasta. Na głównym placu wznosi się XIII-wieczna katedra św. Wawrzyńca, z portalem autorstwa Radovana – jednym z najważniejszych romańskich zabytków Chorwacji. Naprzeciwko świątyni znajduje się pałac Ćipków, loggia oraz wieża zegarowa. Dwie ostatnie są dziełami ucznia Donatella, Nikoli Firentinaca. Z placu łatwo trafić na promenadę, którą można dojść do weneckiego zamku Kamerlengo.

Trogir w Chorwacji
Stare miasto w Trogirze, foto: pixabay.com

Katedra św. Jakuba w Szybeniku

Świątynia powstała na przełomie średniowiecza i renesansu, dzięki czemu wyraźnie widać w niej połączenie stylów gotyckiego i renesansowego – wyraźnie widać to na fasadzie, gdzie nad strzelistym portalem drzwiowym widnieje rozeta. Odnajdziemy tu także ślady stylu romańskiego, na przykład na portalu zachodnim, jako pozostałości po poprzedniej budowli wzniesionej w tym miejscu. Prace nad katedrą prowadziło trzech architektów. Wyjątkowości nadaje świątyni technika, w jakiej została wykonana – zbudowano ją wyłącznie z kamienia, nie użyto do jej stworzenia żadnej cegły. Z daleka wygląda dość surowo, za to z bliska można podziwiać liczne, misternie wykonane detale, takie jak rzeźby Chrystusa i apostołów na zachodnim portalu, po przeciwnej stronie znajduje się zaś fryz z 74 rzeźbionymi niezwykle realistycznie głowami.

Szybenik katedra Jakuba
Katedra św. Jakuba w Szybeniku, foto:pixabay.com

Wyspa Hvar

Długa na 68 kilometrów wyspa jest najbardziej słonecznym miejscem na wybrzeżu Adriatyku. Chociaż na listę UNESCO wpisany został cały krajobraz kulturowy Hvaru, jedną z ciekawszych atrakcji wyspy jest masyw Sveti Nikola, z którego przy dobrej widoczności dostrzec można włoskie Apeniny, Korczulę oraz półwysep Pelješac. Południowe strony masywu porastają winnice, które wraz z gajami oliwnymi i figowymi podkreślają śródziemnomorski charakter wyspy. Uprawia się tu także lawendę, jeden z wiodących produktów Hvaru. Nie tylko przyroda jest jednak atrakcją Hvaru, wiele tu także godnych uwagi zabytków, takich ja pozostałości rzymskiej willi w Starym Gradzie czy najstarszy publiczny teatr w Hvarze.

Wyspa Hvar
Wyspa Hvar w Chorwacji, foto:pixabay.com

Bazylika Eufrazjana

Pochodząca z VI wieku bazylika to wspaniały przykład stylu bizantyjskiego i klasycznego. Doskonale zachowały się w niej mozaiki przedstawiające sceny biblijne, a także wizerunki św. Maura oraz patrona bazyliki, biskupa Eufrazjana. Jego monogramy zostały wyryte na starożytnych kolumnach wykorzystanych podczas stawiania świątyni. Oprócz kościoła, w skład kompleksu wchodzą też atrium wraz z baptysterium oraz pałac biskupi.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!