wodospad Krka w chorwacji (2) (1)

„Drogocenna” wyspa Chorwacji

Słońce, ciepłe morze, przejrzysta woda, szerokie plaże – jednym słowem widoczek, jak z obrazka. I to właśnie tym kuszą nas biura podróży, zachęcając do odwiedzenia Chorwacji. Jednak to tylko jedno oblicze, tego atrakcyjnego kierunku. Aby się o tym przekonać, wystarczy obrać za miejsce wypoczynku Złotą Wyspę… Co to za miejsce i jakie atrakcje przygotowało dla swoich gości?

Jest to największa wyspa na Adriatyku i najłatwiej się na nią dostać. Mówi się o niej również, że jest najbardziej zróżnicowaną i najpiękniejszą ze wszystkich chorwackich wysp. Posiada też jedną szalenie unikalną cechę… określana jest, jako Złota Wyspa. O jakim regionie mowa? Chodzi o Wyspę Krk.

Wyspa złotem malowana

To miejsce szczególnie ważne dla historii całego kraju, gdyż to właśnie na jej obszarze powstała znakomita większość umocnień, murów i fortyfikacji obronnych, których ruiny po dziś dzień świadczą, jak potężną twierdzą była niegdyś ta wyspa. To również na Krk odkryto pierwsze manuskrypty głagolicy, które przewieziono i umieszczono w podziemiach Watykanu.

Panorama wyspy Krk, foto: pixabay.com

A skąd wzięło się określenie Złota Wyspa? Nazwa ta pochodzi przede wszystkim od przysmaków regionalnej kuchni, a ściślej mówiąc trzech kultowych produktów o złocistym odcieniu czyli miodu, wina oraz oliwy z oliwek. Określenie to odnosi się również do piasków plaż i niezwykle malowniczych zachodów słońca o złocistym odcieniu.

Rozrywkowe oblicze Krka

Wyspa Krk jest miejscem bardzo zróżnicowanym, dlatego każdy bez trudu znajdzie na niej coś w sam raz dla siebie. Zwolennikom rozrywkowego spędzania czasu wolnego sporo do zaoferowania ma miasto o tej samej nazwie co wyspa. Tam znajdują się liczne bary oraz restauracje serwujące największy przysmak chorwacki czyli owoce morza. Z kolei wieczór można spędzić w jednej z wielu kameralnych piwnic winnych lub ogródków piwnych. Osoby lubiące nieskrępowaną niczym swobodę, ucieszy z pewnością wiadomość, że na wyspie znajduje się … plaża naturystów o nazwie Dražica.

Krk to odpowiednie miejsce dla zwolenników aktywnego spędzania wolnego czasu.

Na wsypie nie będą się też nudzić zwolennicy aktywnego spędzania czasu wolnego. Mogą oni wybierać między takimi atrakcjami, jak: nurkowanie, skoki ze spadochronu z urwistych gór czy nieco spokojniejsza forma rozrywki czyli gra w piłkę siatkową lub rejsy po Adriatyku.

Zwiedzanie wyspy

A czy Wyspa ma w swoim zanadrzu coś, co przypadnie do gustu miłośnikom zwiedzania? Oczywiście, że tak. Jedną z ciekawszych atrakcji tego typu stanowią ruiny antycznego miasta Fulfinum. Ciekawie można też spędzić czas wolny zwiedzając wnętrze Jaskini Biserujka. To miejsce wyjątkowe, gdyż … odbywają się tam liczne imprezy kulturalne.

Jednym słowem Złota Wyspa to świetny dowód na to, że Chorwacja to coś więcej niż piaszczyste plaże. To również miejsce zadziwiające swoją różnorodnością i bogactwem atrakcji.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!