Port w Cres, Chorwacja

Cres – z dala od zgiełku

Cres jest drugą co do wielkości, po Krk, wyspą Adriatyku. Tworzy niemal całość z sąsiadującą wyspą Losinj, z którą połączony jest zwodzonym mostem. To region niezwykle zróżnicowany pod względem przyrodniczym – na północy przeważa roślinność kontynentalna, łącznie z lasami dębowymi. Po tej stronie wyspy znajduje się także jej największy szczyt, czyli Gorice (248 m n.p.m.)

Górzysta północ osłania południe od wiatrów, dlatego też na południu występuje roślinność śródziemnomorska. Zróżnicowane jest także wybrzeże – od skał i stromych zboczy na wschodzie, bo łagodne plaże na wschodzie.

Plaża, dzika plaża…

Jedną z największych atrakcji wyspy jest Jezioro Vrańskie, którego powierzchnia znajduje się nad poziomem morza, dno zaś 74 metry poniżej. Znane jest ze swojej niezwykle czystej wody – dno bywa widoczne nawet przy 24 metrach głębokości. Na Cres żyje wiele gatunków zwierząt, spotkać tu można m. in. sępa płowego. Jak w całej Chorwacji przeważają plaże żwirkowe i kamieniste, sporo jednak urokliwych zatoczek, w których można odnaleźć spokój nawet w sezonie – wystarczy trochę oddalić się od miejscowości turystycznych.

Plaże na Cres, Chorwacja
Wyspa Cres, foto: fotolia.com

Cres słynie także z pięknych plaż. Jedną z najsłynniejszych (wiele przewodników umieszcza ją w pierwszej dziesiątce najpiękniejszych plaż świata) jest plaża Sveti Iwan. Jest jednak trudnodostępna – można do niej dopłynąć łodzią lub dojść z Lubenic, spacerem, który zajmuje ponad pół godziny. W jej pobliżu znajduje się Błękitna Grota – jaskinia z błękitnym jeziorem w środku.

Urokliwe miasteczka

Największym miastem wyspy jest Cres, powstałe jako osada już w czasach neolitu. Jako jedyna miejscowość na wyspie posiada prawa miejskie. Najważniejszymi zabytkami są tutaj: Kościół Matki Boskiej Śnieżnej z drewnianą renesansową Pietą; klasztor franciszkanów; muzeum miejskie w kościele św. Izydora – najstarszym w mieście oraz trzy bramy miejskie: Porta Bragadina, Porta Marcella oraz brama św. Mikulo. Zobaczyć można także fragment murów miejskich z czasów weneckich. Cres stanowi doskonałą bazę wypadową do innych miejscowości.

Jedną z nich jest Osor, kiedyś stolica i najważniejszy ośrodek na wyspie, a dziś niewielka wioska. W starożytności zamieszkiwało ją do 20 tysięcy mieszkańców, dziś jest ich kilkudziesięciu. Miasteczko ponownie wzmocniło swoją pozycję w czasach Bizancjum, kiedy podniosło się po najeździe Hunów, jednak od czasów weneckich (XV w.) zaczęło tracić na znaczeniu na rzecz Cres. Ślady dawnej świetności odnaleźć można w zabytkach: ratuszu, katedrze oraz pałacu biskupim. Osor to doskonałe miejsce dla osób, które chcą wypocząć z dala od tłumów i znanych turystycznych ośrodków. Podobne warunki zapewnia także niewielkie Valun, znane dzięki temu, ze odkryto w nim teksty zapisane alfabetem łacińskim i głagolicą.

Port w Cres, Chorwacja
Cres o zmierzchu, foto: fotolia.com

Warto odwiedzić także Beli, małą miejscowość położoną na wzgórzu, tuż przy ścianie urwiska, co niewątpliwie  dodaje jej uroku i wyróżnia spośród innych miejscowości na Cres. Jej historia również sięga czasów starożytnych, a pozostałością po nich jest 8-metrowy most rzymski. Życie towarzyskie skupia się w Beli na Placu Pricrekva. Jednak największą atrakcją w Beli jest ośrodek Eko Centar Caput Insulae zajmujący się ochroną przyrody, ze szczególnym uwzględnieniem sępa płowego. Organizuje on liczne programy umożliwiające uczestnikom opiekę nad ptakami.

Jedną z niewątpliwych atrakcji wyspy są też ruiny wioski Sweti Vid, którem mieszkańcy wymarli w wyniku epidemii malarii. Nie można do nich dojechać samochodem, piesza trasa ma długość 6 km.

Logistyka

Na Cres najłatwiej dostać się promami z wyspy Krk lub z Istrii. Podróż zajmuje ok. 20 minut, cena za przewóz samochodu to ok. 50 zł. Wyspę również warto zwiedzać samochodem, ponieważ komunikacja publiczna bywa tu zawodna, jeśli chce się zwiedzać również mniejsze miejscowości. Wiele ośrodków oferuje gościom wynajem rowerów, dla wielu osób z pewnością będzie to wygodne rozwiązanie. Na wyspie sporo jest także szlaków ekologicznych, wiele atrakcji można zobaczyć podczas spacerów.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!