Brela w Chorwacji

Brela na rodzinne wakacje

Brela jest niewielką, położoną na Riwierze Makarskiej miejscowością, którą zamieszkuje około 1700 mieszkańców. W ostatnim czasie zrezygnowali oni ze swoich tradycyjnych zajęć, aby turystycznie rozwinąć okolicę. Trzeba przyznać, że wspaniale się im to udało. Brelę można powiem uznać za jedno z najbardziej zadbanych miasteczek Chorwacji.

Brela ciągnie się na przestrzeni około 4 kilometrów wzdłuż wybrzeża morskiego. Przez całą jej długość poprowadzono promenadę. Kilka kilometrów dalej położona jest miejscowość Baśka Voda z dobrze przygotowanym zapleczem rozrywkowym. Długość całego nadmorskiego deptaka to 6,5 kilometra. Dla niektórych mankamentem Breli jest liczba schodów w tym mieście, które podwieszone do skał, wymaga mozolnej wspinaczki pod górę. Powinny to wziąć pod uwagę szczególnie rodziny z małymi dziećmi jeżdżącymi jeszcze w wózkach.

Najpiękniejsze plaże

Brela znalazła się na zaszczytnej liście magazynu Forbes, obejmującej dwadzieścia najpiękniejszych plaż świata. Godne polecenia są dwie: Punta Rata i Berulija, obie bardzo dobrze przygotowane, dozorowane przez ratowników wodnych. Pamiętajmy jednak o jeżowcach i nie zapomnijmy o butach do pływania. Plaże są tu bowiem żwirowe. Przyjemne otoczenie zieleni drzew piniowych daje ulgę od upału.

Plaże Breli w Chorwacji
Czyste plaże Breli gwarantują spokojny, rodzinny wypoczynek, foto: fotolia.com

Najbliższe okolice miasteczka są bardzo malownicze pod względem przyrodniczym. Warto wybrać się na spacer, na przykład na górę Biokovo. Cały kompleks Breli jest położony na obszarze Parku Przyrody. Przy okazji można zobaczyć lokalną atrakcję – wąwóz Piosik. W mieście znajduje się niewielkie muzeum prezentujące założenia Parku. Jest ono otwarte pięć dni w tygodniu.

Dużą popularnością cieszy się Kamień Breli, czyli sporych rozmiarów głaz, który z niewyjaśnionych przyczyn oddzielił się od stałego lądu i osiadł na dnie morskim. Porastają go dziś drzewa. Taki widok umila kąpiel i wypoczynek dla plaży.

Brela jest dobrze przygotowana do rodzinnego urlopu.

Brela jest dobrze przygotowana do rodzinnego urlopu. Przy plażach woda przez dłuższy czas jest płytka, do tego kilka z nich strzegą ratownicy, dlatego bez obaw można pozwolić dzieciom na zabawę. W samym centrum miasteczka położony jest przyjemny i dobrze zorganizowany plac zabaw dla najmłodszych (przy Soline). Bardziej samotne plaże znajdziemy w zatoce Vruja. Przy większości miejsc na wybrzeżu znajdują się wypożyczalnie z leżakami i parasolami, często również z rowerami czy skuterami wodnymi.

Długie spacery

Atrakcją wartą polecenia jest kilkukilometrowy spacer długim nabrzeżem aż do miejscowości Baśka Voda. Utwardzona droga jest nieco wąska, a do tego licznie uczęszczana, dlatego nie polecam wybierać się tam na rowerze, chyba że wcześnie rano. Istnieje jednak wiele innych tras do poruszania się na dwóch kołach.

W górnej części miejscowości odbywa się w każdy wtorek targ, na którym można się zaopatrzyć w świeże warzywa i owoce, wybornie smakujące w takim miejscu. Jeżeli pragniemy nieco zaoszczędzić, w centrum miasta znajduje się samoobsługowy supermarket Konzum z dużym wyborem towaru. Po kempingach rozrzuconych w okolicach Breli kursują obwoźne samochody – piekarnie, gdzie każdego ranka kupimy świeże pieczywo.

Przysmaki w Chorwacji
Jednym z chorwackich przysmaków jest szynka z owczym serem, zdjęcie ilustracyjne, foto: pixabay.com

Chorwackie specjały

Będąc na miejscu trzeba skosztować lokalnych specjałów, zwłaszcza szynki w towarzystwie białego wina i trufli lub z owczym serem.

Popularną potrawą są tak zwane dania pod pekom, czyli przygotowywane w płytkim naczyniu przykrywanym rozżarzoną pokrywką. Dzięki temu produkty jednocześnie są gotowane i pieczone, co wydobywa z nich niesamowity aromat. Można w ten sposób przyrządzać zarówno mięsa, jak i ryby oraz owoce morza.

Miasto świątyń

Brela słynie także z imponującej liczby kościołów i kapliczek. Kościół Matki Boskiej z góry Karmel został wybudowany w XVIII wieku w podziękowaniu za zwycięstwo nad Turkami. Z kolei kościół świętego Mikołaja pochodzi z czasów przedtureckich. Stanowi wspaniały przykład średniowiecznej architektury. Nad miastem górują ruiny twierdzy Herceg, zbudowanej na zboczach góry Biokovo.

Wakacje w ciemno

Brela nie jest dużym ośrodkiem, przez co nie powinniśmy spodziewać się tak dużej liczby turystów, jak w innych częściach Riwiery Makarskiej. Wybór hoteli nie jest duży. Warto jednak pamiętać, że tutaj każdy mieszkaniec oferuje pokoje do wynajęcia we własnym domu. Ceny często są konkurencyjne. Jeżeli jedziemy poza sezonem, który w Chorwacji przypada na sierpień, możemy zaryzykować jazdę w ciemno bez zarezerwowanego noclegu.

Brela jest malutką miejscowością i wszystko w jej obrębie również występuje w zmniejszonej wersji, na przykład niewielki port. Swój sukces turystyczny mieszkańcy zawdzięczają przede wszystkim dużej dbałości o szczegóły. Otoczenie tutaj jest naprawdę przyjemne, uliczki czyste i zadbane. Można kąpać się w lazurowej wodzie za plecami mając masyw Biokovo, a przed sobą widok na niewielkie wysepki porozrzucane na wodzie.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!