Karnawał w Rio de Janeiro nie ma sobie równych. Jest największym i najbardziej kolorowym festynem na całym świecie. W czasie jego obchodów ulice miasta opanowują taneczne korowody poruszające się w latynoamerykańskich rytmach, a we wspólnej zabawie uczestniczą setki tysięcy miejscowych i turystów. Taneczne szaleństwo trwa nieprzerwanie przez 5 dni i 5 nocy, czyniąc z Rio de Janeiro prawdziwą stolicę karnawału.
Karnawał w Rio de Janeiro, jaki znamy z przekazów telewizyjnych to święto tańca, muzyki i wolności. U swoich początków, sięgających XVIII wieku wyglądał zupełnie inaczej.
Historia karnawałowego szaleństwa
Sama idea obchodzenia końca karnawału jest zasługą portugalskich osadników, którzy przed nadejściem postu organizowali żartobliwe bitwy, polegające na oblewaniu się wodą i obrzucaniu limonkami. Zwyczaj ten nie przyjął się w Brazylii, za to sam pomysł świętowania końca karnawału przypadł do gustu miejscowym.
Pierwszy typowo brazylijski karnawał odbył się w 1840 roku, kiedy to roztańczeni i rozśpiewani mieszkańcy Rio de Janeiro wyszli na ulice i zapraszali przechodniów do wspólnej zabawy. Z roku na rok w takich pochodach uczestniczyła coraz większa liczba osób, dlatego w 1855 roku władze miasta zdecydowały się na organizację oficjalnych obchodów karnawału.
Początki karnawału
Nieodłączną częścią zabawy stały się parady przebierańców. Początkowo w różnokolorowych kostiumach występowali tylko arystokraci. Z czasem przebierali się wszyscy, również osoby z niższych sfer, a wspólne świętowanie było okazją do tego, aby podziały społeczne zawiesić na kołku, przynajmniej na czas obchodów karnawału. Od 1928 roku zaczęto organizować konkursy szkół samby.
Mieszkańcy Rio de Janeiro nie tylko przyjęli europejski zwyczaj świętowania, lecz także nadali mu własny, pełen żywiołowości i niesamowitej radości charakter .
Festiwal w Rio de Janeiro – dlaczego warto?
Coroczny festiwal w Rio de Janeiro jest ulubionym świętem Brazylijczyków. Tłumnie wychodzą na ulice miasta, by bawić się i radować. Odwiedzenie Rio w trakcie trwania karnawału jest doskonałą sposobnością do tego, aby poznać brazylijską kulturę. Stanowi też wyjątkową okazję, aby wziąć udział w kilkudniowej, nieprzerywanej choćby na chwilę imprezie.
Profesjonalny samba show
Karnawałowe szaleństwo nigdzie indziej nie osiągnęło bowiem takich rozmiarów jak w Brazylii, a najważniejszym punktem obchodów są pokazy szkół samby.
Skąpo przyodziane tancerki, ubrane w różnobarwne i błyszczące piórka, wstążki i falbanki, prezentują skomplikowane choreograficznie układy taneczne. Wtórują im tancerze, mający na sobie oryginalne i wielobarwne kostiumy oraz poruszający się zgrabnie w rytm samby. Profesjonalne zespoły, z których każdy liczy około 5000 członków, występują na ogromnej, wielopoziomowej platformie zwanej sambodromem. Ich pokazom przypatruje się specjalne jury oraz wielotysięczna publiczność. Scena wokół sambodromu jest zdolna pomieścić 60 tysięcy widzów i tylko ci, którzy odpowiednio wcześnie pomyślą o zakupie biletów, mogą na żywo oglądać kolorowe show.
Każda szkoła samby wybiera temat przewodni na paradę. Zarówno układ choreograficzny, jak i kostiumy tancerzy nawiązują do niego. Zwycięży ta, która w opinii sędziów zaprezentuje najbogatszą choreografię i najbardziej fantazyjne stroje. Wygrana na festiwalu w Rio de Janeiro jest najbardziej prestiżowym wyróżnieniem, jakie można zdobyć w świecie tańca latynoskiego, dlatego szkoły przygotowują się do tego występu przez cały rok i wydają na ten cel niebagatelne sumy pieniędzy.
Wielobarwny uliczny festyn
Pokazom profesjonalnych tancerek towarzyszą parady na ulicach miastach, które określa się mianem blacos. Organizują je mieszkańcy osiedla lub dzielnicy, którzy na własną rękę budują niewielkie platformy widowiskowe, na których i wokół których odbywają się występy.
Scena, w przeciwieństwie do pokazów organizowanych na sambodromie jest dostępna dla wszystkich, dlatego do wspólnej zabawy bardzo często włączają się przechodnie oraz turyści. Mile widziane są osoby, które nie zapomniały o włożeniu kolorowych, połyskujących kostiumów lub choćby karnawałowych masek. Podczas ulicznych występów umiejętności taneczne nie są najważniejsze. Liczą się przede wszystkim spontaniczność i żywiołowość.
Jeśli będziemy w Rio de Janeiro w czasie karnawału, grzechem byłoby nie zobaczyć defilady szkół tancerskich na sambodronie. To jedyne w swoim rodzaju widowisko, organizowane z ogromnym rozmachem i dopracowane w najdrobniejszych szczegółach.