• państwo: Brazylia
  • stolica: Brasília
  • powierzchnia: 8 515 767 km²
  • liczba mieszkańców: ok. 207 mln
  • waluta: Real brazylijski (BRL)
  • domena internetowa: .br
  • nr kierunkowy: +55
 

Brazylia

Największe państwo Ameryki Południowej liczące ok. 208 mln mieszkańców, ze stolicą w Brasili. Słynie głównie z uprawy kawy, pomnika Jezusa Odkupiciela oraz światowej klasy piłkarzy. Karnawał w Rio de Janeiro należy do najlepszych i największych tego typu imprez na świecie. Corocznie przyciąga tysiące turystów, którzy na własne oczy chcą ujrzeć bogato ubrane tancerki, poruszające się w rytm samby.

Brazylia ciekawe miejsca

Znakiem rozpoznawczym Brazylli jest niewątpliwie 38 metrowy Pomnik Jezusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, powstały na pamiątkę setnej rocznicy niepodległości państwa. Słynna, 4 kilometrowa plaża Copacabana w Rio jest rajem dla miłośników słońca i dobrej zabawy. Właśnie tam zlokalizowane są najlepsze lokale rozrywkowe. Stolica kraju może także pochwalić się ciekawymi obiektami. Charakterystyczny gmach parlamentu (Congresso Nacional) przypominający swoją konstrukcją wagę, został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Siedziba prezydenta Brazylii, zaprojektowana przez słynnego architekta Oscara Niemeyera, zachwyca przyjezdnych, którzy mogą ją zwiedzać wyłącznie w niedziele. W największym z miast, São Paulo znajdziemy m.in. przykłady nowoczesnej architektury, które są znakiem rozpoznawczym metropolii. Na uwagę zasługuje także Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, która w podziemiach skrywa zabytkową kryptę. Przechowywane są w niej groby wszystkich biskupów São Paulo. Niewątpliwą atrakcją Brazylii jest również Wodospad Igazu położony na granicy argentyńsko-brazylijskiej.

Brazylia ciekawostki

Brazylię tworzy 26 stanów oraz jeden dystrykt federalny. Językiem urzędowym jest portugalski. Kraj ma dość ciekawe dane demograficzne. Tylko niecałe 7 % stanowią osoby powyżej 64 roku życia. Religia jest bardzo ważnym elementem życia Brazylijczyków. Przenikają się tu różne odmiany wierzeń, z których najwyraźniejszą jest katolicyzm (ok. 63% społeczeństwa). Piłka nożna jest niezwykle popularną dyscypliną sportową. W 2014 roku odbyły się tu Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej zaś w 2016 r. odbędą się tu Letnie Igrzyska Olimpijskie. Uznaniem cieszą się także wyścigi Formuły 1. Znany na całym świecie Felipe Massa czy Bruno Senna reprezentują kraj na arenie międzynarodowej.