San Remo

San Remo – miasto najsłynniejszego włoskiego festiwalu muzycznego

San Remo, a właściwie Sanremo, bo tak na owo miasto mówią sami Włosi, to kwintesencja wszystkiego, z czym powszechnie kojarzy się Italia: bajeczne krajobrazy, cudownie łagodny klimat i atmosfera nieustających, beztroskich wakacji. A do tego pokaźna dawka muzyki…

 

San Remo – witajcie we włoskim raju

San Remo to średniej wielkości miasto (około 50 tysięcy mieszkańców) położone nad Morzem Śródziemnym, tuż obok francuskiego Lazurowego Wybrzeża. Usytuowanie między wybrzeżem morza a górami sięgającymi nawet 1300 m n.p.m. sprawia, że miejsce to oferuje wyjątkowe warunki pogodowe, sprzyjające rozwojowi ruchu turystycznego: ciepłe, słoneczne dni i chłodne noce (dość powiedzieć, że najniższa średnia temperatura w ciągu całego roku występuje w styczniu i wynosi aż 9.2 °C).

San Remo
Panorama San Remo, foto: fotolia.com

Sława San Remo jako jednego z najważniejszych włoskich kurortów sięga połowy XIX wieku. Dziś jest to ośrodek turystyczny światowej klasy, uzdrowisko, wspaniałe kąpielisko morskie oraz miejsce oferujące znakomite warunki do uprawiania sportu. Innymi słowy, doskonały pomysł na wypoczynek w iście włoskim stylu.

Spacer pod słońcem Ligurii

W mieście, na miłośników hazardu obleczonego w wykwintną oprawę, czeka słynne Casino di Sanremo. Spragnionych romantycznych wrażeń z pewnością skusi wieczorny spacer Corso Imperatrice – promenadą ciągnącą się wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego.

Natomiast miłośników wysmakowanej architektury bez wątpienia wprawi w zachwyt cerkiew Chrystusa Zbawiciela, św. Katarzyny i św. Serafina z Sarowa. Uwagę ich zwrócą nie tylko fantazyjne kopuły świątyni, o raczej bliskowschodniej proweniencji (oczywiście na pierwszy rzut oka), lecz również niezwykły kontekst, w którym znajduje się cała budowla: lazurowe niebo i rozłożyste, wiecznie zielone palmy, nadające całości niezapomnianego charakteru.

Festiwal Piosenki Włoskiej w San Remo

San Remo to jednak przede wszystkim znany na całym świecie Festiwal Piosenki Włoskiej.

Italia od zawsze słynęła z kompozytorów, którzy główny nacisk kładli przede wszystkim na melodię. Dobitnym przykładem jest barokowa technika wokalna o nazwie bel canto, czyli dosłownie „piękny śpiew”. Jej ślady są wyraźnie widoczne (a raczej słyszalne) nawet w najbardziej współczesnych utworach włoskiej muzyki rozrywkowej.

Trampolina do sukcesu

Z festiwalem San Remo związane są nierozerwalnie nazwiska takich wokalistów jak Albano Carrisi, Toto Cotugno czy Eros Ramazotti, dla którego dwa występy w latach 80-tych stały się początkiem wieloletniej i pełnej sukcesów kariery piosenkarskiej.

Eros Ramazotii: Adesso tu (1986 r.)

Jednak prawdziwą ikoną nie tylko tego corocznego święta muzyki, lecz generalnie – włoskiej piosenki stał się Domenico Modugno, który w 1958 roku podczas ósmej edycji konkursu zaprezentował piosenkę Nel blu dipinto di blu. Utwór momentalnie podbił serca słuchaczy na całym świecie i wkrótce stał się czymś w rodzaju nieoficjalnego hymnu wszystkich Włochów:

Polski ślad w San Remo

Warto na koniec wspomnieć o polskim akcencie, który swego czasu pojawił się na tym najpopularniejszym na Półwyspie Apenińskim festiwalu. Otóż w 1967 do włoskiej stolicy piosenki zawitała Anna German, prezentując taki oto utwór:

Jeśli więc macie ochotę posmakować niepowtarzalnego klimatu włoskiej Riviery, a przy tym należycie do miłośników jedynych w swoim rodzaju piosenek – koniecznie odwiedźcie San Remo: miasto, w którym jeśli nie zakochacie się od pierwszego wejrzenia (co wydaje się być raczej niemożliwe), to na pewno – od pierwszego usłyszenia…

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!