widok na Piran

Dlaczego warto zwiedzić Piran?

Czerwone dachy na tle lazurowo-błękitnego morza, architektura przypominająca do złudzenia Włochy, średniowieczne mury odgradzające starówkę od lądu i uliczki niekiedy wąskie tak, że można dotknąć jednocześnie domy stojące naprzeciwko siebie – tak w skrócie można scharakteryzować Piran, jedno z najładniejszych i najciekawszych miast Słowenii.

Niezwykłego uroku tutejszemu Staremu Miastu dodaje jego położenie – leży ono na cyplu, jest więc naturalnie oddzielone od pozostałej części i otoczone morzem.

Zabytki Piranu

Swój dzisiejszy wygląd miasto zawdzięcza między innymi weneckiemu panowaniu – jego wpływy widać w tutejszych budowlach bardzo mocno, zwłaszcza w jednej z najbardziej znanych, czerwonej „Wenecjance”, jednej z kamienic na starówce. Swoją nazwę zawdzięcza temu, że wygląda niczym przeniesiona tu z miasta na wodzie, jest wręcz modelowym przykładem weneckiej architektury. Jej mocno czerwona barwa od razu rzuca się w oczy, więc zwiedzając miasto, nie sposób jej nie zauważyć.

Widok na Piran w Słowenii
Panorama Piranu, foto: pixabay.com

„Wenecjanka” jest najstarszym budynkiem głównego placu miasta – placu Tartiniego, nazwanego na cześć włoskiego skrzypka i kompozytora, który urodził się w Piranie. Do dziś zachował się jego dom, aktualnie jeden z najstarszych zabytków miasta. Oryginalnie gotycki, przebudowany w stylu neoklasycystycznym, służy dziś mniejszości włoskiej, jednak znajduje się w nim sala pamięci poświęcona muzykowi. Zobaczyć w niej można jego skrzypce, maskę pośmiertną oraz rękopisy.

Jeszcze sto lat temu w miejscu placu znajdował się portowy basen, dziś zasypany i wyłożony białym kamieniem, otoczony jest przez wiele wspaniałych zabytków, takich jak neorenesansowy ratusz, Pałac Sędziowski, klasycystyczny kościół św. Piotra oraz Dom Barokowy, z pięknymi, kutymi balkonami.

Kościoły w Piranie

Architektura Piranu, miasta w Słowenii
Kościoły w Piranie, foto: pixabay.com

Świątynie

Z placu Tartiniego widać kościół św. Jerzego, wraz z górującą nad miastem dzwonnicą o wysokości 47m, która udostępniona jest turystom. Jest ona kolejnym wyrazistym przykładem weneckich wpływów w Piranie – wzorowano ją na dzwonnicy z bazyliki św. Marka. Sam kościół powstał w XIV wieku, jednak odrestaurowano go w epoce baroku, co wpłynęło na jego dzisiejszy wygląd. Dzisiaj też mieści w sobie wiele skarbów kultury, takich jak malowidła szkoły weneckiej czy figura św. Jerzego. Przy kościele znajduje się także barokowe baptysterium. Spacerując pomiędzy kościołem a placem Tartiniego, zwiedzić można wiele innych ciekawych miejsc, takich jak kościół franciszkanów, kościoły Matki Boskiej Śnieżnej oraz Matki Boskiej Pocieszenia.

Na nadbrzeżu Piranu znajduje się niewielka latarnia morska oraz kościół św. Klemensa, wraz z piękną wieżą wykończoną neogotyckimi blankami. Cały kościół przebudowano jednak w stylu barokowym.

Co jeszcze zwiedzić?

Podczas zwiedzania Piranu nie można pominąć jednego z najbardziej charakterystycznych elementów: murów miejskich. Dziś zachowało się osiem dawnych bram, w większości gotyckich, ale także brama barokowa oraz renesansowa. Najładniejsza ze wszystkich jest Brama Dolfinowa, której wejście wieńczy herb z trzema delfinami. Jest jedyną bramą zachowaną w oryginalnym kształcie. Łatwo można do niej dojść od kościoła św. Klemensa, a dalej do portu, przy którym znajduje się Muzeum Morskie, mające swoją siedzibę w XVII-wiecznym pałacu. Ekspozycja dotyczy wszystkiego, co związane jest z morską historią kraju, podróżach i produkcji soli. Z kolei w Muzeum Podvodnih Dejavnosti zapoznać się można z historią nurkowania.

Zwiedzanie Piranu nie zajmuje dużo czasu i naprawdę warto zajrzeć tutaj nie tylko podczas wycieczki do Chorwacji, ale także wpędzając urlop w północnej Chorwacji.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!