Budapeszt, stolica Węgier

5 miejsc, których nie możesz przegapić w Budapeszcie

Marzy Ci się weekendowy wyjazd do miejsca, gdzie nie trudno o relaks z dala od problemów dnia codziennego? W takiej sytuacji dobrym wyborem może okazać się urlop u naszych zachodnich sąsiadów czyli Węgrów. Aby spędzić tam w miarę atrakcyjnie czas wolny, obowiązkowo należy odwiedzić Budapeszt.

Czy rzeczywiście warto się tam wybrać i co zobaczyć? Oto propozycja 5 najciekawszych miejsc w Budapeszcie.

Perła Dunaju

UNESCO określiło Budapeszt jako jedną z najpiękniejszych stolic na świecie. Z tego samego względu, bywa on określany Perłą Dunaju i od ponad 140 lat, pełni rolę wizytówki Węgier. To jeden z głównych powodów, dla których warto odwiedzić to miasto w czasie weekendu na Węgrzech.

Centrum Budapesztu
Centrum Budapesztu, foto: pixabay.com

Na niezwykły urok Budapesztu składają się: ponad stuletnie wille, współczesne pałacyki, szare blokowiska oraz nowoczesna architektura czyli centra handlowe i biurowce połyskujące od szkła, granitu i chromu – po jednej stronie miasta i dzikie rezerwaty przyrody, gęste lasy oraz magiczne jaskinie – po drugiej. Miasto warto też odwiedzić ze względu na jego długoletnią historię, liczącą sobie 147 lat, a także z powodu potężnego zróżnicowania kulturowego. Na obszarze miasta znajdują się centra kultury afrykańskiej, chińskiej, muzułmańskiej, arabskiej, cygańskiej oraz ośrodki folkloru węgierskiego.

Rekreacyjna Wyspa Małgorzaty

To pierwsze z miejsc, które warto odwiedzić  w Budapeszcie. To jedna z trzech największych wysp na Dunaju (rzeka przepływa przez miasto na obszarze ok. 30km). Znajdziemy na niej ogromny kompleks termalnych basenów ze sztuczną falą oraz zjeżdżalniami wodnymi. Na amatorów zwiedzania czekają zaś takie atrakcje jak ruiny trzech klasztorów dominikańskich oraz zrekonstruowany romański kościółek Nobertanów, w którym znajduje się najstarszy na całym obszarze Węgier dzwon.

Widok na Budapeszt
Wyspa Małgorzaty, foto: pixabay.com

Mroczny Dom Terroru

To kolejny punkt na liście najbardziej atrakcyjnych miejsc w Budapeszcie. Co to takiego? Otóż Dom Terroru to muzeum o dość mrocznym klimacie oddające charakter ponurych czasów stalinizmu. Jego ekspozycję wypełniają różne aspekty życia w tych trudnych czasach. W muzeum możemy znaleźć m.in. limuzynę partyjnego dygnitarza, lokal wyborczy, a także miejsce przesłuchań, salę tortur oraz szubienicę i cele, w których przebywali więźniowie. Najmniejsza z nich pozwala jedynie na stanie w miejscu… Każdego z eksponatów możemy dotknąć, przy każdym przystanąć na chwilę i każdego „doświadczyć” na swój własny sposób. To miejsce zdecydowanie wywołuje silne emocje i na długo nie daje się zatrzeć w pamięci.

Smakowita Hala Targowa

Odwiedzając Budapeszt grzechem byłoby nie zasmakować w lokalnej kuchni. Wszak kuchnia węgierska zaliczana jest w poczet najbardziej smacznych i najlepszych na świecie. Aby przekonać się czy tak rzeczywiście jest, warto zawitać na Centralną Halę Targową. Czekają tam na nas nie tylko stragany wypełnione pojedynczymi produktami, ale również miejsca, w których możemy skosztować np. pieczonych kasztanów – przygotowywanych niemal na naszych oczach, pysznych win czy innych lokalnych specjałów.

Monumentalny Parlament

Parlament budapesztański
Parlament budapesztański, foto: pixabay.com

Parlament

To kolejne miejsce, w które warto zawitać. Głównie dlatego, że jest to największy gmach sejmowy w całej Europie. Ponadto budynek ten zaliczany jest również w poczet największych na całym świecie. Gmach ten wznoszono 17 lat. Powstał on a ok. 40 mln cegieł i 30 tys. m3 wapienia – budulca okładzin. Długość tego kolosa wynosi 286m, zaś szerokość – 118 m. Wewnątrz znajduje się m.in. 8 dziedzińców, 691 pomieszczeń oraz 20-kilometrowe schody. Wystrój budynku też nie pozostawia złudzeń, co do faktu, że mamy do czynienia z najbardziej reprezentatywnym miejscem w stolicy. Znajdziemy tam: ogromne gobeliny, pirograniotwe rzeźby, marmurowe okładziny oraz piękne malowidła z XIX wieku.

Wielka Synagoga

To budynek, który nie sposób ominąć i to nie tylko ze względu na jego imponujące rozmiary. Liczy on sobie 75 metrów długości i 27 metrów szerokości. Pod jej sklepieniem może zmieścić się blisko 3 tysiące wiernych. Na uwagę zasługuje również wnętrze świątyni. Otóż, jej projektant, wkomponował tam liczne elementy pochodzące z kultur całego świata. Zrobił to jednak na tyle umiejętnie, że wzajemnie się nie wykluczają, a wprost przeciwnie – tworzą jednolitą atrakcyjną kompozycję. We wnętrzu znajdziemy na przykład ambony – doskonale znane nam z rodzimych, katolickich kościołów, a nawet … organy kościelne.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!