Mercado dos Lavradores

5 niesamowitych miejsc na Maderze

Madera jest jedną z kilkudziesięciu wysp położonych na Oceanie Atlantyckim. Wielu z nich nie można odmówić naturalnego uroku, ale to właśnie do portugalskiego archipelagu przylgnął przydomek „ogród Atlantyku”. Przypadek? Zdecydowanie nie! Niesamowicie zróżnicowany krajobraz, na który składają się: wawrzynowe lasy, skaliste klify i przepiękne plaże sprawia, że Madera jest rajem dla kochających przyrodę. 

Co obowiązkowo powinniśmy zobaczyć podczas wakacji na „wyspie wiecznej wiosny”? Oto nasza subiektywna lista 5 najbardziej niesamowitych miejsc na Maderze!

Funchal

Na chwilę pomińmy atrakcje przyrodnicze, by udać się z wizytą do Funchal, stolicy wyspy i jej kulturalnego centrum. Z wielu względów jest to miejsce jedyne w swoim rodzaju – to pierwsze miasto od czasów rzymskich zbudowane przez Europejczyków poza granicami kontynentu, a przy tym mające zupełnie inny klimat niż większość europejskich metropolii.

Funchal Madera
Funchal, stolica Madery, foto: pixabay.com

O indywidualnym charakterze Funchal decyduje przede wszystkim zabudowa miasta, która nie uległa wpływom czasu. Na próżno szukać tu wieżowców pnących się ku niebu, za to mnóstwo jest zabytkowych katedr i kościołów oraz jedno- lub dwupiętrowych domostw z charakterystycznymi czerwonymi dachami. Ich fasady często są ozdobione oryginalnymi malunkami będącymi dziełem lokalnych artystów, wskutek czego o najstarszych dzielnicach Funchal mówi się jako o galerii sztuki na świeżym powietrzu. Stare miasto najlepiej podziwiać z góry, a okazją do tego jest wjazd kolejką linową Teleférico na pobliskie wzgórze Monte.

Na wspomnianym wzniesieniu odkryjemy kolejne niesamowite miejsca – mianowicie Pałac i Ogród Tropikalny oraz Ogród Orchidei. Spacerując po alejach parkowych, możemy zobaczyć orientalne gatunki roślinności sprowadzone ze wszystkich stron świata. Ich ilość, jak i różnorodność przyprawiają o zawrót głowy, i to nie tylko miłośników botaniki.

 

Targowisko Madera
Mercado dos Lavradores, targowisko na Maderze, foto: 123.rf

Mercado dos Lavradores

Ostatnim miejscem z listy „must see” w Funchal jest Mercado dos Lavradores – ogromne i niezwykle popularne targowisko miejskie, podzielone na 3 sekcje: owocowo-warzywną, rybną oraz kwiatową. Najciekawsze doznania, zwłaszcza te smakowe, będą towarzyszyły przechadzce po bazarach owocowych – można tam spróbować nieznanych tropikalnych owoców, w tym takich, które rosną tylko na tej wyspie.

Santana

Obowiązkowym punktem postojowym przy zwiedzaniu Madery jest też Santana, miasto ulokowane na północnych krańcach cypla. Jego największą atrakcją są niewielkie, drewniane domy w kształcie trójkąta, z różnokolorowymi ozdobami na elewacji i z dachem pokrytym strzechą. Wyglądają zjawiskowo i sprawiają wrażenie, jakby zostały przeniesione do rzeczywistości ze świata bajek i baśni. Tymczasem powstały z praktycznych pobudek – wzniesiono je w XVI wieku i pełniły wówczas funkcje mieszkalne.

Santana Madera
Baśniowe domki w Santanie, foto: pixabay.com

Przy okazji wizyty w Santanie, warto zajrzeć do pobliskiego Parque Temático da Madeira, multimedialnego parku tematycznego prezentującego dziedzictwo kulturowe Madery.

Ponta De Sao Lourence

Jednym z najpiękniejszych, o ile nie najpiękniejszym przyrodniczo miejscem na wyspie, jest Ponta De Sao Lourence, podłużny półwysep na jej wschodnim wybrzeżu. Półpustynny krajobraz, jaki tam zobaczymy, przypomina nam o tym, że Madera jest wygasłym wulkanem. Charakterystycznymi elementami pejzażu są bowiem rozległe, szare pustkowia, pionowe klify o czerwonobrunatnym zabarwieniu oraz zatoki pokryte czarnymi kamieniami i kamykami. Oryginalne formacje skalne są usytuowane na tle błękitnego oceanu, co sprawia, że rozpościerające się tu widoki po prostu zapierają dech w piersiach.

Ribeiro Frio Madera
Ribeiro Frio, foto: 123.rf

Ribeiro Frio

Diametralnie inny charakter ma środowisko naturalne w okolicach rezerwatu przyrody Ribeiro Frio, mieszczącego się w środkowo-wschodniej części wyspy. Tereny te porastają niesamowicie gęste lasy wawrzynowe, a dodatkową atrakcją są jedyne w swoim rodzaju systemy lewad. Co to takiego? Otóż, to dawne kanały irygacyjne Madery, którymi transportowano wodę z północnej części wyspy do jej południowej, suchej części. Górskie ukształtowanie terenu sprawiło, że konieczne było wydrążenie wielu tunelów w ścianach skalnych – dzisiaj prezentują się one naprawdę spektakularnie.

Wzdłuż lewad prowadzą najciekawsze i najbardziej wymagające szlaki turystyczne Ribeiro Frio. Roślinność jest tutaj na tyle bujna i różnorodna, że – pokonując wspomniane trasy – poczujemy się, jakbyśmy przedzierali się przez środek tropikalnej dżungli.

Porto Moniz Portugalia
Porto Moniz to urokliwa miejscowość nad morzem, foto: 123.rf

Porto Moniz

Listę niesamowitych atrakcji Madery zamyka kompleks basenów wulkanicznych, położony w okolicach Porto Moniz, w północno-zachodniej części cypla. Co w nim takiego wyjątkowego? Na pewno zbiorniki wodne, które stworzyła sama natura. Zostały wydrążone w skałach wskutek działania lawy wulkanicznej, a wypełnia je krystalicznie czysta woda spływającą wprost z Oceanu Atlantyckiego. Kto nie chciałby zażyć kąpieli w tak niezwykłych okolicznościach przyrody?

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!