• stolica kraju: Oslo
  • powierzchnia: 385 171 km²
  • liczba mieszkańców: ok. 5,1 mln
  • waluta: korona norweska (NOK)
  • nr kierunkowy: +47

Norwegia

Państwo położone w północnej części Europy ze stolicą w Oslo. Norwegia cieszy się coraz większą popularnością, ze względu na dziewicze piękno przyrody i nowoczesną architekturę miast. Bez wątpienia to jeden z ważnych kierunków na turystycznej mapie Europy.

Ciekawe miejsca w Norwegii

Podążając przyrodniczym szlakiem Skandynawii warto udać się do południowo-zachodniej części kraju, nad jeden z najbardziej urokliwych fiordów, Preikestolen. Jest to niezwykła formacja skalna, której wysokość wynosi ponad 600 metrów! Widok z klifu zapiera dech w piersiach, spoglądając w dół bardzo łatwo o zawrót głowy. Innym, równie ciekawym miejscem jest Nordkapp czyli najbardziej wysunięty na północ skrawek Europy.  Oprócz wrażeń estetycznych, znajdziemy tam sławny globus z 1978 roku. Wstęp jest płatny, jego cena wynosi 160 NOK. Klimat Norwegii najpełniej oddaje Archipelag Lofotów. To niezwykle urokliwy region, łączący w sobie fiordy i górskie wzniesienia zatopione w morskich otchłaniach. To wszystko dopełniają małe miejscowości rybackie, nadające całości niepowtarzalny urok.

Norwegia atrakcje

W pierwszej kolejności warto odwiedzić stolicę kraju. Miasto zachwyca swoją nowoczesnością, która kontrastuje z zabytkową architekturą Europy. Oslo, to idealne miejsce aby z bliska zapoznać się z kulturą tamtejszej ludności, czego dowodem jest Muzeum Kon-Tiki oraz Muzeum Łodzi Wikingów. Największe wrażenie na przyjezdnych wywiera jednak Galeria Narodowa, posiadająca w swych zbiorach słynny “Krzyk” Edvarda Muncha. Obowiązkowym punktem dla każdego miłośnika sportu jest skocznia narciarska Holmenkollbakken, na której rozgrywały się m.in. Mistrzostwa Świata i Igrzyska Olimpijskie. Zielonymi Płucami miasta jest Park Vigelanda. Ozdabiają go liczne kamienne rzeźby i fontanny co nadaje mu wyjątkowy charakter. Innym ciekawym, norweskim miastem jest Bergen. To największy port rybacki i handlowy w kraju. Lokalną atrakcją jest kolejka górska, którą w łatwy sposób możemy się dostać na szczyt Fløyen.