tokio w japonii

Tokio krok po kroku

Wyprawa do Tokio – o co zadbać, co spakować i przede wszystkim, jak planować wyjazd, żeby nie dać się zaskoczyć niemiłym niespodziankom?

Zacznijmy od potrzebnych dokumentów – obywatele polscy potrzebują jedynie ważnego paszportu, jeśli udają się do Japonii w celach turystycznych lub biznesowych. Na japońskim lotnisku otrzymamy wizę na 90 dni. Loty z Polski do Tokio również nie są problemem, choć żadna lina nie obsługuje ich bezpośrednio. Najczęściej czeka nas przesiadka we Frankfurcie lub Monachium.

Podróż za jeden uśmiech?

Lot trwa ok 16-17 godzin i wbrew pozorom, niekoniecznie musi kosztować majątek. W licznych serwisach oferujących tanie połączenia lotnicze, można kupić bilet w obie strony za ok 2,5 tysiąca zł. Warto zaplanować podróż odpowiednio wcześniej, co pozwoli zaoszczędzić całkiem sporo pieniędzy. Podobnie wygląda sprawa z noclegami. Rezerwując je z większym wyprzedzeniem, łatwiej będzie uzyskać atrakcyjną cenę. Szukania noclegów nie warto odkładać na ostatnią chwilę, nie tylko z powodu oszczędności. Jeśli zostawimy sobie mało czasu na poszukiwania, może się okazać, że nie znajdziemy odpowiadającego nam miejsca.

Hotel w Tokio w Japonii
Planując wyjazd do Tokio warto zarezerwować hotel z większym wyprzedzeniem, foto: pixabay.com

Hotele w Tokio

Trzeba pamiętać o tym, że hotele w Tokio są dosyć drogie, więc nawet za tańsze opcje, możemy słono zapłacić. Ciekawym rozwiązaniem są oczywiście słynne hotele kapsułowe, w których wynajmuje się po prostu wąską tubę, wyposażoną w materac, lampkę, telewizor i klimatyzację, jednak jest to wyjście dla tych, którzy do hotelu wracają wyłącznie na nocleg.

Pełny portfel

Kolejną istotną rzeczą jest waluta. Japońskie jeny są trudnodostępne. Nie zawsze można je wymienić z dnia na dzień, najlepiej dowiedzieć się wcześniej, czy kantor w ogóle ma jeny na sprzedaż. W odwrotną stronę sprawa jest jeszcze trudniejsza, polskie złote w Japonii są praktycznie niewymienialne. Jeśli chcemy zabrać gotówkę oprócz jenów warto mieć w portfelu także dolary amerykańskie, kanadyjskie lub funty brytyjskie. Pieniądze można wymieniać w japońskich bankach, trzeba jednak pamiętać o ich wysokiej marży. Dlaczego tak ważne jest posiadanie gotówki? Płacenie kartą w Japonii nie jest tak popularne jak u nas, w dodatku nie wszędzie przyjmuje się polskie (i ogólnie europejskie) karty. Podobnie w przypadku bankomatów – nie z każdego możemy wyciągać pieniądze. Pewne są pod tym względem bankomaty ATM, które znajdują się w sklepach sieci 7eleven oraz na pocztach. Nie jest to jednak tanie wyjście, ponieważ kurs przelicza się na euro, a dopiero później na jeny.

Jak nie zaginąć w wielkim mieście

Telefon. Rzecz dziś już niezbędna, powinien działać w standardzie GSM 1900, jeśli chcemy, by działała w Japonii polska karta SIM.

W Japonii  można korzystać z Internetu na stacjach metra lub dzięki karcie B-mobile Visitor SIM

Na stacjach Tokyo Metro istnieje darmowe WiFi, a jeśli chcemy mieć dostęp do Internetu wszędzie, dobrym wyjściem będzie B-mobile Visitor SIM, karta umożliwiająca dostęp do sieci przez 2 tygodnie. Z pewnością może okazać się bardzo przydatna, zwłaszcza do tego, by wygodnie korzystać z map i nawigacji. Pamiętajmy też, ze napięcie w Japonii to 100V – konieczne jest wzięcie ze sobą przejściówki.

Mając już najpotrzebniejsze rzeczy: lot, dokumenty, nocleg, telefon, możemy przejść do samego zwiedzania miasta. Komunikacja jest tu na najwyższym światowym poziome, a bilety nie są drogie – jednoprzejazdowy bilet na metro to koszt porównywalny z biletami w Polsce. Samo metro obsługuje kilka firm, można jednak kupić kartę Pasmo lub Suica, które będą ważne na wszystkich liniach. Wystarczy ją naładować i można podróżować bez obaw. Jeśli korzystamy z biletów jednorazowych i kupimy zły bilet, można go zwrócić.

Uczta dla podniebienia czyli japońskie przysmaki

Co jeść na miejscu? To oczywiście temat-rzeka. Zależy od tego czego oczekujemy i na co nas stać. Na szczęście, nawet tańsze opcje pozwolą nam spróbować japońskich smaków, bo tutaj nawet jedzenie z torebki może smakować egzotycznie.

Sushi- potrawa japońska
Sushi jest jednym z najpopularniejszych dań japońskich, foto: pixabay.com

Niejedna „chińska zupka” ma tu więcej składników niż nasz rodzimy żurek. Popularne są sklepy combini, w których można kupić między innymi gotowe specjały japońskiej kuchni, odpowiednie do zjedzenia w drodze. Jest też oczywiście cała gama potraw instant, które może przygotować obsługa sklepu. Nawet planując jak najtańszą podróż, warto choć raz spróbować jedzenia w tradycyjnej restauracji. Podstawą tutejszej kuchni są ryby, owoce morza i wszystko co morze ma do zaoferowania. Ciężko wyobrazić sobie wyjazd do Włoch bez spróbowania lokalnej pizzy, tak jak nie sposób nie skosztować w Tokio ramenu – rosołu z makaronem i licznymi dodatkami rybą, wołowiną, jajkiem, kapustą. To potrawa, której w przeciwieństwie do sushi, w Polsce raczej nie znajdziemy, choć oczywiście i sushi warto spróbować w kraju, w którym powstało. Weganom i wegetarianom może być nieco trudniej niż w innych krajach, jednak oni dadzą radę znaleźć tradycyjne potrawy, które nadają się także dla nich.

Z przewodnikiem w dłoni

Samo zwiedzanie Tokio to temat na osobny artykuł. Co zobaczyć? Wybierając się w tak daleką podróż chciałoby się zwiedzić wszystko, co tylko się da. Punkty „obowiązkowe”, jak Luwr w Paryżu, to świątynia Meiji, targ rybny, dzielnica Asakusa wraz z tradycyjnym budownictwem i świątynią Senso-ji. Ciekawym miejscem jest Harajuku, dzielnica mody, w której nie tylko swoje butki mają popularne sklepy, ale także można spotkać ludzi ubranych niczym postaci z japońskich kreskówek. Akihabara to z kolei dzielnica, w której rozkochają się miłośnicy elektroniki. Znajdują się tu między innymi liczne lokale z grami, w tym popularnym w Japonii Pachinko. To, co wybierzemy, zależy już od naszych upodobań. Planując zwiedzanie, należy pamiętać o pogodzie. Do Tokio najlepiej przyjechać wiosną lub jesienią, kiedy temperatury są umiarkowane – ok 10-20 stopni. Pogoda jest tu zmienna, to także należy uwzględnić, przy planowaniu zwiedzania.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!