Rawenna

Co łączy węgorze, najlepsze wina i najszybsze samochody sportowe?

Trzy pozornie różniące się od siebie elementy rzeczywistości: najlepsze wina, najszybsze samochody sportowe i węgorze łączy pewien uroczy zakątek we Włoszech o wdzięcznej nazwie Emilia Romania. Gdzie się znajduje i w jaki sposób scala ze sobą trzy tak różne pojęcia?

Emilia Romania to uroczy region północno – wschodnich Włoch położony nad Morzem Adriatyckim. Jej stolicą jest Bolonia. Na obszarze regionu znajdują się dwa główne łańcuchy Apeninów.

Letnie atrakcje regionu

Latem Emilia Romania zamienia się w stolicę turystyki Włoch. Oblegane jest szczególnie jej wybrzeże, którego charakterystyczną cechą są przepiękne piaszczyste plaże. Ale nie tylko one przyciągają tutaj rzesze turystów. Region posiada również wiele interesujących atrakcji, takich jak powstałe półtora tysiąca lat temu bizantyjskie mozaiki w mauzoleum Gallii Placidii czy Mirabilandia czyli park rozrywki dla małych i dużych. Aby odwiedzić te miejsca należy udać się do Rawenny.

Katedra w Rawennie we Włoszech
W Rawennie warto zwiedzić tamtejszą katedrę, foto: pixabay.com

Z kolei w stolicy regionu Bolonia warto zobaczyć najstarszy europejski uniwersytet oraz imponujące rozmiarami Stare Miasto. Warto też wybrać się na zwiedzenie całej okolicy battaną czyli płaskodenną łódką. Ale to jeszcze nie wszystko…

Najlepsze wina i samochody

O Emilii Romanii mów się, że jest to winny region Włoch. Ma to związek z ogromną liczbą winnic, które znajdują się na tym obszarze. Największe z nich zlokalizowane są w Bertinoro. Z kolei najbardziej imponujący wybór win, znajdziemy  w Osterii Al. Brindisi, uważanej za najstarszą karczmę na świecie (!).

Ferrari. Któż z nas nie zna tej doskonałej marki samochodów? Ale czy wiecie, że to właśnie tutaj na obszarze Emilia Romania, znajdują się aż dwa obiekty mocno związane z tymi czerwonymi bolidami. Pierwszy z nich to fabryka, gdzie powstają te wspaniałe samochody. Mieści się ona w niewielkiej miejscowości Maranello.

Fabryka Ferrari w Emilia Romania we Włoszech
Eleganckie Ferrari produkuje się we Włoszech, foto: pixabay.com

Ferrari

Drugi obiekt to położone tuż obok fabryki Muzeum Ferrari. Co ciekawego tam znajdziemy? Oczywiście wszystkie dotychczasowo wypuszczone modele ferrari począwszy od 1947 roku. Znajduje się tu również biuro właściciela firmy, a także makieta przedstawiająca pierwszy budynek fabryki.

Węgorz na 1001 sposobów

Lubicie węgorze? To smaczna, aczkolwiek dość tłusta ryba. Najlepsi w jej przygotowaniu są właśnie Włosi. Ściślej mówiąc mieszkańcy Comacchio. To właśnie tutaj odbywa się każdego roku Festiwal Węgorza. Jak na ironię, w tym czasie ryby wcale nie cieszą się szczególnymi względami, ale zarówno turyści, jak i mieszkańcy, mogą poznać sposoby ich przyrządzania. Do ich wyboru są tradycyjne węgorze smażone, oraz mniej typowe węgorze marynowane, pieczone, gotowane. Na zakończenie imprezy, każdy uczestnik otrzymuje ciastka w kształcie węgorza.

***

Jeśli nadal nie jesteście pewni, czy Emilia Romania jest warta Waszej uwagi, nadmienimy, że to właśnie tutaj powstały najbardziej słynne włoskie specjały czyli lazania, tortellini, mortadela oraz parmezan.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!