Hiszpańskie wiatraki

Wiatraki i nie tylko, czyli 5 atrakcji, których nie możesz przegapić w Kastylii-La Manchy

La Mancha kojarzy się przede wszystkim z wiatrakami i dzielnym Don Kichotem. To naprawdę niewiele, jeśli weźmie się pod uwagę, jak piękna i bogata jest ta prowincja, powstała w wyniku połączenia dwóch historycznych regionów. Znajduje się na południe od Madrytu, nie posiada dostępu do morza, więc przez wielu turystów jest omijana – niestety, gdyż naprawdę warto odwiedzić to miejsce.

Jej surowy, na południu niemal pustynny krajobraz ma w sobie niesamowity urok, ożywiony nieco lasami i górami na północy. W Kastylii-La Manchy pielęgnuje się dziedzictwo wielu kultur. Liczne skarby przyrody w połączeniu ze śladami przeszłości czynią ten region idealnym miejscem dla miłośników historii, romantycznych miast oraz aktywnego spędzana wolnego czasu.

Trzy religie Toledo

Jego stolicą jest Toledo, miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wąskie uliczki, chroniące przed upałem, kryją w sobie zabytki pozostawione przez Rzymian, Żydów, Wizygotów, muzułmanów. Jedną z najbardziej charakterystycznych i znanych budowli jest katedra de Santa Maria, uznawana za przykład czystego gotyku. Jej prawie 100-metrowa wieża góruje nad całym miastem. Zbudowana jest z pięciu poziomów: w najniższym ulokowano katedralny skarbiec, w najwyższych umiejscowiono dzwonnicę. Zachwyca główna fasada świątyni, z trzema niezwykle bogato zdobionymi portalami. Prawdziwe skarby kryją się też w środku. Wspaniałość głównego ołtarza, pełnego doskonale zachowanych rzeźb, detali i złoceń, trudno oddać słowami. Wszystko doskonale ze sobą współgra i nie przytłacza. W katedrze znajdują się także cenne zbiory malarstwa takich mistrzów jak El Greco, Goya, Rubens czy Tycjan.

Hiszpańskie Toledo
Toledo jest stolicą Kastylii-La Manchy, foto:fotolia.com

Toledo nie bez powodu zwane jest miastem trzech kultur, gdyż można zobaczyć tu meczet z 999 roku – Mezquita del Cristo de la Luz, synagogę de Tránsito, w której znajduje się obecnie Muzeum Żydów sefardyjskich czy fortyfikację z czasów rzymskich, czyli Alzácar.

Zamki, parki i wino, czyli prowincja Guadalajara

Jako, że nazwa Kastylia, wywodzi się od zamków, nie można pominąć ich w trakcie zwiedzania. Jest ich w tym regionie naprawdę dużo, większość zachowała się w bardzo dobrym stanie. Jeśli nie ma czasu na zobaczenie wszystkich, warto wybrać się chociaż do miasteczka Sigüenza w prowincji Guadalajara. Góruje nad nim potężny zamek z XII wieku, zbudowany na ruinach zamku Maurów, w którym kilka pomieszczeń udostępniono do zwiedzania. W samej prowincji znajduje się także jeden z wielu w regionie parków krajobrazowych – Parque Natural del Alto Tajo, przez który przepływa wzdłuż kanionu rzeka Tajo. Również prowincja Ciudad Real może się poszczycić podobną atrakcją – w Parque Nacional de las Tablas de Daimie znajdują się rzeczne rozlewiska, do których ściągają na zimę ptaki z całej Europy. Warto się tu zatrzymać także po to, by poznać tradycję lokalnego winiarstwa w muzeum znajdującym się w miejscowości Valdepeñas.

Cuenca – miasto w urwisku

Kolejnym miastem, które trzeba zobaczyć będąc w Kastylii-La Manchy, jest Cuenca. Z daleka wygląda jakby wyrastało wprost z urwiska, otoczonego poniżej pasmem zieleni. Wiszące domy to jedna z głównych atrakcji tego miasta, trzy z nich są udostępnione dla turystów. W dwóch mieści się Muzeum Sztuki Abstrakcyjnej, a w jednym restauracja. W Cuenca znajduje się także pierwsza gotycka katedra w regionie, zbudowana wkrótce po tym, jak władzę nad nim przejęli chrześcijanie. Dzisiaj stanowi ona ciekawe połączenie wielu stylów architektonicznych, z powodu licznych przebudów, będących skutkami trzęsień ziemi i wojen. Miasto podzielone jest na dwie części, rozdzielone przepaścią – łączy je ze sobą most św. Pawła. Wyjątkowo interesujący jest główny rynek. Wśród piaskowych barw pozostałych budowli, te w samym centrum wyróżniają się żywymi kolorami.

Hiszpania Cuenca
Hiszpańskie miasto Cuenca położone jest na urwiskach skalnych, foto:fotolia.com

Parki krajobrazowe

Miłośnicy przyrody powinni wybrać się także do Parque Natural de los Calares del Río Mundo y de la Sima, w Albacete, uznawanego za jeden z najpiękniejszych parków krajobrazowych w Hiszpanii. Znajduje się w nim kilka wodospadów opadających z wysokości 300 metrów, a dzięki panującym tu warunkom, spotkać można rzadkie okazy roślin i zwierząt. W pobliżu tego parku znajduje się inny, Parque Natural de las Lagunas de Ruidera, w którego skład wchodzi piętnaście jezior połączonych ze sobą wodospadami. W Albacete oprócz atrakcji przyrodniczych, liczne są także zamki. Jeden z najpiękniejszych znajduje się w Almansie. Swoją potęgą góruje nad całą okolicą. Wybudowany na wielkiej skale, zdaje się być w nią dosłownie wrośnięty. Nieco mniejszy, bardziej kameralny, ale również doskonale zachowany zamek znajduje się w miejscowości Alcalá del Júcar.

Śladem Don Kichota w poszukiwaniu wiatraków

A co ze słynnymi wiatrakami? Te, które opisywał na kartach swojej powieści Cervantes, zobaczyć można w miejscowości Campo de Criptana. Do dzisiejszych czasów zachowało się ich dziesięć, w każdym z nich mieści się muzeum, każdy też posiada swoje imię: Burleta, Sardinero, Culebro, Pilón, Cariari, Infante, Lagarto, Poyatos, Vicente Huriondo, Inca Garcilaso. Burleta to jeden z najstarszych wiatraków, ten, który w powieści przemienił się w olbrzyma. W pierwszą niedzielę miesiąca jest uruchamiany – i to za pomocą oryginalnych elementów.

Hiszpańskie wiatraki
Legendarne wiatraki Don Kichota, foto:fotolia.com

Wiatraki można podziwiać także w pobliżu miasta Consuegra. Zachowało się ich jedenaście, każdy z nich posiada własne imię i wszystkie są dokładnie odnowione. W wielu z nich znajduje się oryginalne wyposażenie z XVI wieku. Wiatraki ustawione są w szeregu na grzbiecie wzgórza, wzdłuż drogi prowadzącej do zamku Castillo de la Muela. Liczący sobie 1000 lat zamek jest spuścizną po czasach arabskich, współcześnie doskonale odrestaurowaną.

Kastylia-La Mancha to prowincja o niezwykłym charakterze, pełna średniowiecznych perełek architektury, zamków, parków oraz doskonałego jedzenia. Z pewnością najlepiej odnajdą się w niej miłośnicy zwiedzania, pieszych wędrówek i ogólnie pojętego aktywnego spędzania czasu, ale warto wziąć pod uwagę odwiedzenie jej, nawet planując urlop na południowych hiszpańskich plażach.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!