Toledo

Toledo – miasto trzech kultur

Niegdyś Toledo było nie tylko stolicą Hiszpanii, lecz także ośrodkiem naukowo-kulturalnym. Co z tego dziedzictwa ocalało do dzisiaj? Dokąd warto iść i co zobaczyć w tym hiszpańskim mieście?

Toledo scala kulturę chrześcijańską z żydowską i arabską, co w połączeniu z niezwykle bogatą historią tego miejsca sprawia, że każdy z nas znajdzie w nim jakiś zachwycający zakątek.

Jedno miasto, trzy kultury

Dla wielbicieli gotyckiego stylu idealnym zabytkiem do odwiedzenia w Toledo będzie Katedra Najświętszej Marii Panny, która przez pewien czas pełniła funkcję meczetu. Na zwiedzenie tej budowli należy przeznaczyć sporo czasu, na obejrzenie czeka bowiem nie tylko krużganek, lecz także 22 wspaniałe kaplice, w których znajdziemy m.in. skarbiec ( z takimi zabytkami jak monstrancja), rzeźbione ściany czy grobowce. W zakrystii trzeba z kolei zobaczyć obrazy takich artystów jak El Greco czy Goja i chór urzekający pięknymi, rzeźbionymi ławkami. Warto również wziąć udział w obchodach mszy mozarabskiej, która odbywa się w Kaplicy Mozarabskiej.

Katedra w Toledo w Hiszpanii
Katedra Najświętszej Marii Panny w Toledo, foto: pixabay.com

Do najciekawszych świątyń znajdujących się w Toledo zalicza się kościół świętego Tomasza- dawny meczet w stylu mudejar czy kościół Santa María la Blanca, który jest uważany za najstarszą z istniejących europejskich synagog. Wśród zabytków wspomnianego już stylu mudejar znajdują się m.in. kościoły Santiago del Arrabal oraz Santo Cristo de la Luz czy klasztor del Cristo de la Vega, zaś stacja kolejowa Toledo pokazuje styl neomudejar. Kościół San Juan de los Reyes jest z kolei klasyczną próbką stylu izabelińskiego. Przy okazji spaceru po mieście warto również wstąpić do meczetu Tornerías Mosque.

Nie tylko świątynie

W niektórych świątyniach utworzono muzea, dzięki którym turyści mogą nie tylko podziwiać pozostałości po mieszance kulturowej, lecz także poznać historię Toledo. Do takich miejsc można zaliczyć Muzeum Żydów Sefardyjskich, które znajdziemy w synagodze El Transito, czy kościół San Roman, w którym znajdują się zbiory upamiętniające okres panowania Wizygotów. Również dawny szpital zaadaptowano na muzeum- w Museo-Hospital de Santa Cruz znajduje się jedna z najważniejszych galerii malarstwa hiszpańskiego. Jednym z ważniejszych malarzy był El Greco, którego dzieła (wraz z obrazami Murilli czy Velazqueza) możemy obecnie podziwiać w jego dawnym domu nazywanym Casa del Greco.

Alkazar w hiszpańskim Toledo
By Diliff (Own work) [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC BY 2.5], via Wikimedia Commons

Twierdza Alkazar

Jednym z najciekawszych zabytków jest górujący nad miastem Alkazar, czyli XI- wieczna twierdza, w której możemy zapoznać się z historią wojny domowej 1936-1939. To najważniejsze w historii Hiszpanii wydarzenie upamiętnia znajdujące się w twierdzy muzeum, gdzie można znaleźć informacje na temat wojny oraz zakupić związane z nią pamiątki.

 

Na turystów czekają również: ratusz, rozmaite pałace, wspaniałe mosty, pozostałości po rzymskich bramach czy średniowieczny zamek Castillo de San Servando.

Toledo to miasto idealne na wycieczkę pełną kulturalnych i historycznych przeżyć, choć trzeba przyznać, że wrażeń gastronomicznych również nie zabraknie. W gąszczu kawiarń, barów i restauracji z pewnością znajdziemy pomysł na szybką przekąskę czy sycące danie, dzięki czemu uzupełnimy zapasy energii.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!