Fabo Caro Major

Santander. Miasto z klimatem

Santander, stolica hiszpańskiej prowincji Kantabria, sprawia wrażenie miejsca niesamowicie uporządkowanego i spokojnego. Nie jest miejscowością specjalnie rozreklamowaną wśród turystów i, aby nie zatraciła swojego charakteru, nie powinno się to radykalnie zmienić. Wiele uroku dodaje jej to, że leży nad samym brzegiem Zatoki Biskajskiej, dzięki czemu jest tu nie tylko, co zwiedzać, lecz także gdzie wypoczywać. 

Leniwy spacer po urokliwym mieście

Klimat Santander sprzyja niespiesznemu zwiedzaniu, takiemu, którego celem nie jest zaliczanie kolejnych atrakcji turystycznych, tylko długie wałęsanie się po mieście i delektowanie się jego atmosferą. Przy okazji takiego spaceru natrafimy na wielowiekowe kościoły i klasztory oraz inne zabytkowe budowle, które z pewnością zwrócą naszą uwagę.

Jednym z nich będzie Katedra Nuestra Señora de la Asunción, sporych rozmiarów świątynia będącą reprezentacyjnym przykładem stylu gotyckiego. Jej dolna część powstała w XII wieku, natomiast górna została dobudowana dwa wieki później. Mieści się ona na terenie dużego kompleksu klasztorno-katedralnego, którego najciekawszą częścią jest dziedziniec z pięknie zdobionymi krużgankami oraz zadbanym, zielonym ogrodem.

Santander w Hiszpanii
Widok na Santander, miasto w Hiszpanii, foto:fotolia.com

Wzrok przechodniów przykuwa też Pałac Magdaleny, który w przeszłości służył jako miejsce letniego wypoczynku rodziny królewskiej. Powstał na początku XX wieku, a jego budowa była nadzorowana przez dwóch uznanych architektów Javiera Gonzáleza de Riancho i Gonzala Bringasa Vege. Budynek jest ciekawym przykładem stylu eklektycznego, a jego niewątpliwą ozdobą są okazałe ośmioboczne wieże. Obecnie w pałacu są organizowane festiwale artystyczne i inne imprezy kulturalne.

Wiele do zaoferowania mają lokalne muzea, zwłaszcza Miejskie Muzeum Prehistoryczne i Archeologiczne. Zgromadzono tam eksponaty z czasów prehistorycznych i starożytnych, które zostały ułożone tak, aby opowiadały najdawniejszą historię Kantabrii. Ciekawym uzupełnieniem wystaw z prehistorycznymi wykopaliskami są multimedialne wystawy ilustrujące to, jak kształtował się klimat regionu. Wartą odwiedzenia instytucją jest też Muzeum Morskie, które może pochwalić się posiadaniem niezwykle bogatej kolekcji szkieletów stworzeń morskich , w tym wielorybów i około 350 gatunków ryb.

Fabo Caro Major
Magiczna latarnia Faro Cabo Mayor, foto:fotolia.com

Propozycje wycieczek za miasto

Na wizytę w Santander warto zarezerwować więcej niż jeden dzień, gdyż w pobliżu miasta znajduje się kilka atrakcyjnych przyrodniczo miejsc, których szkoda byłoby nie zobaczyć. Korzystając z komunikacji miejskiej, możemy podjechać do Faro Cabo Mayor, 30-metrowej latarni morskiej zbudowanej w XIX wieku, a do dnia dzisiejszego pełniącej swoją funkcję. Obiekt jest położony niezwykle malowniczo – stoi samotnie na brzegu urwiska skalnego nad brzegiem Morza Kantabryjskiego. Nabrzeże w jego okolicy jest bardzo nieregularne, poprzecinane klifami o różnej wysokości. Widok na nie jest po prostu zachwycający. Można by tu stać godzinami, patrząc na niespokojną morską taflę i skały stromo opadające do wzburzonej wody.

Mozaiki bizon
Mozaiki w jaskini Altamira, foto:pixabay.com

Hiszpańskie jaskinie

W niewielkiej odległości od miasta znajduje się Jaskinia Altamira, odkryta pod koniec XIX wieku jaskinia kresowa, której ściany są przyozdobione pięknymi, wielokolorowymi mozaikami z okresu paleolitu. Freski przedstawiające sylwetki żubrów, jeleni, saren i innych gatunków zwierząt są arcydziełem sztuki prehistorycznej. Ze względu na ich wielką wartość historyczną, jaskinia jest udostępniona tylko dla naukowców i konserwatorów. Z myślą o turystach powstała jej replika, która z dużą dokładnością odzwierciedla naścienne malunki stworzone przez prehistorycznych ludzi.

Santander kierunkiem urlopowym?

Zagraniczni turyści nie są w Santander często spotykani, ale jeśli już bywają, to raczej na krótko, na dzień lub kilka dni. W sezonie wakacyjnym chętnie przyjeżdżają tu za to Hiszpanie, którzy cenią sobie spokojny charakter nadmorskiego kurortu.

Miasto to z całą pewnością spełni oczekiwania wszystkich tych, którzy nie lubią nadmiernego zgiełku i plaż przepełnionych masą wczasowiczów. W stolicy Kantabrii tłumów nie ma, mimo iż nabrzeże jest piaszczyste i bardzo urokliwe.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!