Tropea Włochy

Kalabryjska terra da scoprire

Kalabria jest najbardziej na południe wysuniętym skrawkiem kontynentalnych Włoch, stanowi sam czubek buta Półwyspu Apenińskiego. Pomimo zachwycających walorów krajobrazowych, region ten jest słabo rozwinięty pod względem turystyki. Przekłada się to na ekonomię, ponieważ tę część kraju uznaje się za najbiedniejszą. 

Zagubiony region Włoch

Stolicą regionu jest Catanzaro. Zabytkowa część miasta została w dużej mierze zniszczona przez nawiedzające je trzęsienia ziemi. Wybrzeże zatoki Squillace to idealne miejsce do odbywania długich spacerów w samotności. Innym większym miastem jest Cosenza. Zabytkowe, wąskie uliczki prowadzą tutaj do Zamku Andegawenów. Najważniejszym obiektem, ściągającym do miasta najwięcej turystów jest katedra romańska z XII wieku. Wewnątrz znajduje się grób Izabelli Aragońskiej. Oprócz tego w mieście wyraźnie zaznacza się część nowoczesna. Zdecydowanie najpiękniejsza jest miejscowość Gerace. Jej centrum stanowią uliczki przebiegające wzdłuż romańskich, gotyckich i barokowych zabudowań. Na uwagę zasługuje katedra normańska z XI wieku, z którą wiąże się wiele legend, a sama jej budowa jest owiana aurą tajemniczości. W Gerace warto kupić produkt regionalny, szal do okrycia zwany vancale. Fani starożytności z pewnością chętnie odwiedzą miasto Reggio di Calabria. Blisko stąd do sycylijskiej Mesyny. W pigułce pozostałości po Wielkiej Grecji obejrzeć można w Museo Nazionale Della Magna Grecia. Drugim miejscem, interesującym ze względu na zabytki z czasów przed naszą erą, jest Locri. Tutaj również znajdują się ślady po bytności Greków, m.in.  świątynie Ateny i Persefony. W miejscowym muzeum archeologicznym zgromadzono 37 brązowych tablic.

Sila Włochy
Sila we Włoszech, foto:pixabay.com

Położone są tutaj aż trzy parki narodowe, w dodatku o charakterze górskim. Najpopularniejszym z nich, udostępnionym do zwiedzania jest Masyw Sila. Porastają go lasy mieszane. Po Parku poruszać się można różnorodnymi środkami komunikacji (na przykład kolejką), ale zdecydowanie najprzyjemniejsze jest poznawanie ciekawych szlaków na własnych nogach. Najbardziej malownicze są te, przebiegające w sąsiedztwie jeziora Cecita. Więcej turystów można spotkać w miejscowościach nadmorskich (takich jak Tropea). Górzyste centrum regionu kusi bezdrożami i nieskażoną naturą – brak tutaj rozwiniętego przemysłu. Region ma charakter rolniczy i tym głównie zajmują się jego mieszkańcy. Nad Morzem Jońskim spotkamy plaże piaszczyste, natomiast nad Tyrreńskim bardziej skaliste i dzikie. Tutaj również położone jest Costa Viola, miejsce występowania niesamowitego zjawiska fioletowego morza o zachodzie słońca.

Plaże

Tropea może się poszczycić przepiękną, piaszczystą plażą. Historyczne centrum miasta położone jest na urwistym klifie ostro wcinającym się morze skała ma wysokość ponad 50 metrów n.p.m. Stanowi kłębowisko uliczek z rozwiniętą gastronomią. Budynki są misternie zdobione, o eleganckiej barwie miodowego beżu, nie pozbawione jednak typowej, kalabryjskiej, a może i ogólnie włoskiej, finezji i lekkości. Plaża na dole ma długość 4 kilometrów. Szczególnie okazała jest ta leżąca u podnóża Starego Miasta – Spiaggia della Rotonda. W sezonie bywa tu tłoczno, nie tak jednak jak w bardziej popularnych kurortach północnej części Półwyspu Apenińskiego czy na Sycylii.

Tropea Włochy
Tropea położona jest na urwistym klifie, foto:fotolia.com

Kalabria to kraina, którą zamieszkują mniejszości narodowe, na przykład Albańczycy. Nierzadko można tutaj usłyszeć ten język. Oprócz tego warto znać włoski, angielski nie jest tak rozpowszechniony jak w innych częściach Starego Kontynentu. Poszczególne grupy etniczne są dumne ze swoich tradycji i chętnie je kultywują, przez co natrafić tu można na prawdziwy tygiel różnych kultur.

Sam czubek buta

Przez Kalabrię wiedzie jedna główna droga – Delle Calabrie A3. Jest to trasa bardzo malownicza. Po regionie bez problemu można się poruszać pociągami. Połączenia lotnicze z Polską są tutaj niezbyt korzystne, dlatego nie jest to często obierany kierunek wakacyjnych wojaży.

W Parku Narodowym Aspromonte funkcjonują zimowe wyciągi narciarskie. We wrześniu warto wziąć udział w odpuście organizowanym przez mnichów zamieszkujących tutejszy klasztor. Charakterystyczny jest brązowy posąg Chrystusa zlokalizowany na szczycie Montalto.

Włochy rafting
W Parku Narodowym Pollino czekają na nas idealne warunki do raftingu, foto:pixabay.com

Kalabria aktywnie

Złaknieni dużej dawki adrenaliny powinni odwiedzić Park Narodowy Pollino, gdzie czekają na nich górskie rzeki, idealne do uprawiania raftingu. Większość plaż Kalabrii jest bezpłatna, ale jednocześnie nie ma przy nich rozbudowanej infrastruktury turystycznej, znanej z północnej części kraju.

Kulinarnie Kalabria znajdowała się pod wyraźnym wpływem Grecji. Stąd popularność słodkich deserów i migdałów. Region ten znany jest z połowów miecznika i właśnie tej ryby koniecznie należy spróbować. Ta część Włoch jest nazywana terra da scoprire, co znaczy „ziemia do odkrycia”. Odkryć ją należy na wiele sposobów, również pod względem kulinarnym.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!