Asturia jezioro Ercina

Asturia na sportowo. 4 aktywności, których warto tam spróbować

Przyrodniczy raj, w którym odległość kilkunastu kilometrów dzieli piaszczyste nabrzeże od skalistych szczytów górskich, a pomiędzy jednym a drugim rozciąga się urokliwa, soczyście zielona równina. O czym mowa? O Asturii, autonomicznej wspólnocie położonej na północy Hiszpanii.

Niezależnie od tego, czy wybierzemy się tu w sezonie letnim czy zimowym, możemy spróbować wielu ciekawych form aktywności fizycznej. Podpowiadamy, jak na sportowo spędzić urlop w Asturii.

Sprawdż także: Do Asturii w góry i nad morze

Treeking i wspinaczka górska

O niezwykłym charakterze Asturii decyduje fakt, iż znaczną część jej powierzchni stanowią obszary chronione przyrodniczo. Wchodzą one w skład Parku Narodowego Picos de Europa, Parku Natural de Somedo lub Parku Redes. Na odwiedzających pierwszy z wymienionych rezerwatów przyrody czekają wyniosłe szczyty Gór Kantabryjskich. Ich spiczaste i poszarpane wierzchołki przywodzą na myśl polskie Tatry, a wysokość względna najwyższych z nich przekracza 2600 metrów n.p.m. Wspaniałe widoki towarzyszą też wycieczkom po niższych partiach gór, których ozdobą są krystalicznie czyste jeziora polodowcowe oraz łąki porośnięte przez alpejską roślinność.

Asturia jezioro Ercina
W Asturii znajdziemy wszystko co składa się na udaną wycieczkę: piękne widoki i krystalicznie czyste jeziora, foto: 123.rf

Równie piękne i dziewicze góry znajdziemy w dwóch pozostałych parkach przyrodniczych Asturii. W Somedo turyści mogą wpinać się na skaliste granie wznoszące się powyżej 2200 metrów n.p.m. Natomiast w Redes górskie wędrówki kończą na stromych turniach liczących nieco ponad 2000 metrów n.p.m.

Nikogo nie trzeba przekonywać, że Asturia jest wprost wymarzonym miejscem dla amatorów pieszych wędrówek. Szlaków turystycznych jest tu na tyle dużo, że z łatwością możemy zaplanować jednodniowy, weekendowy, a nawet tygodniowy trekking. Mnogość tras idzie w parze z ich zróżnicowaną skalą trudności, co oznacza, że doskonale będą się tu czuli zarówno doświadczeni, jak i początkujący trekkerzy.

Samotnie stojące ostańce skalne oraz strome, skalne ściany, wpisujące się w topografię Gór Kantabryjskich, są obiektem westchnień wspinaczy skałkowych. Przyjeżdżają oni bardzo licznie do Asturii po to, aby zdobywać kolejne spektakularne wzniesienia. Najtrudniejszym technicznie jest Naranjo de Bulnes. Ci, którzy marzą o tym, aby stanąć na jego szczycie, muszą pokonać 500-metrową, prawie pionową ścianę.

Hiszpania treking
Góry Kantabryjskie to idealne miejsce na trekking, foto:123.rf

W Asturii nie brakuje też tras wspinaczkowych o dużo mniejszym stopniu trudności, dlatego odwiedzenie tej hiszpańskiej prowincji jest doskonałą okazją do tego, aby szlifować swoje umiejętności wspinaczkowe lub po raz pierwszy spróbować swoich sił na skałkach.

Wycieczki rowerowe

Setki kilometrów, urozmaiconych przyrodniczo ścieżek rowerowych są możliwie najlepszą zachęta do tego, aby w Asturii spędzać czas aktywnie. Znalezienie trasy dostosowanej do naszej aktualnej kondycji fizycznej nie powinno stanowić problemu, nawet jeśli nie jesteśmy w zadowalającej formie.

Wielu turystów spotkamy na trasie rowerowej Senda de Oso, nazywanej też Ścieżką Niedźwiedzi. Prowadzi ona wzdłuż nieczynnego nasypu kolejowego, w otoczeniu soczyście zielonej roślinności, a jej największą atrakcją są tunele wydrążone w skałach. Doskonale nadaje się na rodzinną wycieczkę rowerową, gdyż jej długość wynosi zaledwie 22 kilometry.

Spływy kajakowe i rafting

Wakacjami w Asturii nie będą też rozczarowani miłośnicy wodnych szaleństw. Z myślą o nich są organizowane spływy kajakowe spienionym nurtem rzeki. Dużą popularnością cieszy się też rafting, czyli spływ rzeczny na specjalnych pontonach. Jest to forma aktywności bezpieczna, choć znacznie podnosząca poziom adrenaliny, idealna dla osób głodnych ekstremalnych wrażeń.

Hiszpania rafting
Rafting to rozrywka dla osób kochających adrenalinę, foto: 123.rf

Spływy są organizowane przez większą część roku, choć najlepiej korzystać z tej formy aktywności wtedy, gdy poziom wód w rzekach jest najwyższy, a więc wiosną lub latem.

Narciarstwo i snowboard

W Asturii życie kwitnie też w sezonie zimowym. Na terenie prowincji działa kilka dobrze prosperujących ośrodków narciarskich, które mogą się pochwalić świetnie przygotowanymi trasami zjazdowymi. W pobliżu mieszczą się liczne wypożyczalnie sprzętu narciarskiego.

Amatorzy śnieżnego szaleństwa najczęściej goszczą w Valgrande-Pajares, gdzie do ich dyspozycji oddano ponad 30 tras o zróżnicowanym stopniu trudności. Uznaniem narciarzy i snowboardzistów cieszy też Fuentes de Invierno, w którym znajduje się najwyższa stacja narciarska w okolicy, usytuowana na wysokości powyżej 1950 metrów n.p.m.

Asturia Hiszpania
Górski krajobraz Asturii zimą stwarza idealne warunki do narciarstwa, foto: 123.rf

Mimo rosnącej popularności, wspomniane miejscowości nadal są narciarskimi oazami spokoju. Turystów jest tutaj znacznie mniej niż podobnych ośrodkach we Włoszech czy Francji, co sprawia, że stoki narciarskie nie są zatłoczone, a szusowanie po nich to przyjemność w czystej postaci. Valgrande-Pajares i Fuentes de Invierno można też polecić osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z nartami lub deską snowboardową.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!