Edynburg uliczki

Artystyczne oblicze Edynburga. Jakie miejsca zwiedzić?

W Edynburgu urodził się Arthur Conan Doyle, autor słynnych powieści detektywistycznych o Sherlocku Holmesie. W Edynburgu Joanne Kathleen Rowling znalazła inspirację do napisania pierwszej serii książek o Harrym Potterze. W Edynburgu co roku odbywają się festiwale muzyczne, taneczne i teatralne o międzynarodowym zasięgu.

Do Edynburga nie przyjeżdża się tylko po to, żeby zwiedzać, ale też po to, by odkryć jego artystyczną duszę. Chętnych do tego, aby chłonąć fascynującą atmosferę tego miejsca, nie brakuje. Szkocka metropolia jest drugim, po Londynie, najczęściej odwiedzanym miastem w Wielkiej Brytanii.

Różne oblicza edynburskiego artyzmu

Artyzm Edynburga wyraża się na wielu poziomach – nie tylko w atrakcjach kulturalnych czekających na przyjezdnych, lecz także w zabytkowej zabudowie. Pod tym względem wyjątkowo oryginalnie prezentuje się Old Town, historyczna dzielnica miasta. Wzdłuż jej brukowanych ulic ciągną się rzędy takich samych domów, wykonanych z szarego kamienia. Patrząc na ich jednakowe elewacje, można odnieść wrażenie, że czas zatrzymał się tu w miejscu, a ten skrawek Edynburga na zawsze pozostał XIX-wiecznym miasteczkiem.

Edynburg uliczki
Uliczki Edynburga, foto; 123.rf

Jedynym w swoim rodzaju dziełem architektonicznym, jest Katedra św. Idziego, położona przy Placu Parlamentarnym, w centrum Edynburga. Monumentalna świątynia należy do najstarszych obiektów sakralnych w całej Szkocji. Została wzniesiona w XII wieku, natomiast w XV wieku dobudowano jej imponującą wieżę zwieńczoną iglicą i wspartą na ośmiu łękach oporowych. Właśnie ta wieża jest znakiem rozpoznawczym neogotyckiej katedry, choć i inne elementy architektoniczne budzą powszechny zachwyt, jak np. ażurowa kopuła czy spiczastołukowe okna ozdobione ciekawymi wzorami i witrażami.

Sir Walter Scott
Pomnik Sir Waltera Scotta, foto: 123.rf

 Pomnik Sir Waltera Scotta

Innym arcydziełem architektonicznym na mapie Edynburga jest pomnik Sir Waltera Scotta, ogromny, ponad 60-metrowy monument poświęcony szkockiemu poecie i noweliście. Co jest w nim tak wyjątkowego? Obiekt, ze względu na swój unikatowy kształt, przywodzi na myśl rakietę kosmiczną szykującą się do startu. Żeby było ciekawiej, na ową rakietę możemy się wspiąć, pokonując kilkaset stromych schodów i mijając po drodze niezwykle realistyczne rzeźby, przedstawiające 68 różnych postaci z nowel Scotta. Ze szczytu monumentu roztacza się niesamowity widok na centrum miasta.

Tajemnicze zamki i fascynujące pałace

Listę wartych odwiedzenia miejsc, które doskonale wpisują się w nieco tajemniczy klimat Edynburga, uzupełniają zamki i pałace. Szczególnie ciekawie zapowiada się wycieczka do Edynburskiego Zamku, usytuowanego na stromym zboczu w centrum miasta. Budowla z racji swojej lokalizacji, robi naprawdę oszałamiające wrażenie. Jest ono dodatkowo spotęgowane rozmiarami twierdzy – zamek w Edynburgu jest bowiem jedną z najpotężniejszych fortec na terenie całej Wielkiej Brytanii.

Edynburg zamek
Urokliwie położony zamek w Edynburgu, foto: 123.rf

Na zwiedzenie fortyfikacji, której historia powstania sięga XII wieku, powinniśmy zarezerwować sobie co najmniej kilka godzin. Wśród zabytkowych pomieszczeń, do których trzeba zajrzeć, wymienia się: kaplicę św. Małgorzaty, będącą najstarszą budowlą w mieście, oraz reprezentacyjną komnatę, gdzie są przetrzymywane insygnia koronacyjne. Warto też zobaczyć sieć podziemnych korytarzy wykutych w skałach, choć ostrzegamy, że zwiedzaniu dawnych lochów może towarzyszyć dreszczyk emocji.

W planie wycieczki nie można pominąć Pałacu Holyrood, w przeszłości siedziby władców Szkocji, obecnie – oficjalnej rezydencji monarchów brytyjskich. Spacer po królewskich komnatach i apartamentach jest niezwykłą sposobnością do tego, aby poczuć artystycznego ducha Edynburga. Jego wnętrza są bowiem bogato zdobione gobelinami i dziełami malarstwa dekoracyjnego, a ściany jednego z korytarzy pokrywają portrety przedstawiające wszystkich królów szkockich.

Pałac jest zlokalizowany na obrzeżach Parku Holyrood – miejsca, w którym znajdziemy wszystko, co jest typowe dla szkockiego krajobrazu: wzgórza, pagórki, wrzosowiska, mokradła. Z najwyższych punktów parku możemy podziwiać przepiękną panoramę Edynburga, dlatego koniecznie trzeba tu wpaść!

Park Holyrood Edynburg
Z Parku Holyrood podziwiać można piękną panoramę Edynburga, foto: 123.rf

Festiwalowe królestwo

O niepowtarzalnym klimacie szkockiego miasta decydują liczne festiwale o charakterze: muzycznym, tanecznym, teatralnym, które są od wielu lat organizowane w Edynburgu. Jedną z najciekawszych imprez jest Edinburgh Festival, którego uczestnicy mogą wziąć udział w festiwalu orkiestr wojskowych, festiwalu muzyki poważnej, festiwalu opery i baletu, festiwalu teatralnym, festiwalu książkowym, festiwalu filmowym czy festiwalu telewizyjnym. To wydarzenie kulturalne przyciąga każdego roku ponad milion gości z różnych zakątków Europy i świata. Warto wówczas odwiedzić Edynburg, aby w pełni poznać jego artystyczne oblicze i przekonać się, jak wielobarwne jest życie kulturalne Szkocji.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!