Cape Drastis Korfu

Letni relaks na Korfu. W tych 3 miastach wypoczniesz najlepiej!

Korfu tętni zielenią przez 12 miesięcy w roku, morze ma unikatową, turkusową barwę, a skaliste nabrzeże jest tak urozmaicone, że ciężko oderwać od niego wzrok. Wyspa zachwyca nie tylko zjawiskową przyrodą, ale też łagodnym klimatem. Nic więc dziwnego, że z roku na rok odwiedzają ją rosnące rzesze turystów, a kurorty wypoczynkowe prosperują coraz lepiej.

Na niewielkim cyplu znajdziemy kilkanaście miast i miasteczek, gdzie można spędzić urlop. Które z nich są najlepsze na letni relaks? Oto nasz subiektywny ranking!

Paleokastritsa

Wymieniając najciekawsze kurorty wypoczynkowe na Korfu, nie sposób pominąć położonej na zachodzie wyspy Paleokastritsy. Choć od początku należy zaznaczyć, że jest to idealne miejsce na wakacyjny odpoczynek dla tych, którym nie przeszkadzają tłumy innych wczasowiczów. Lokalne hotele, restauracje i tawerny są bowiem oblegane przez turystów. Plaż jest tutaj pod dostatkiem, od piaszczystych, przez żwirowe, po kamieniste, a mimo to w sezonie żadna z nich nie świeci pustkami. Na szczęście, oprócz malowniczego nabrzeża mamy do dyspozycji też wiele kameralnych zatoczek, w których bez problemu znajdziemy kawałek ziemi tylko dla siebie.

Grecja Paleokastritsa
Urokliwa plaża w miejscowości Paleokastritsa, foto: fotolia.com

Popularność Paleokastritsy to nie dzieło przypadku – miasto ciągnie się wzdłuż linii brzegowej, która pod względem walorów przyrodniczych nie ma sobie równych na całej wyspie. Jest bardzo poszarpana, a jej znakami rozpoznawczymi są strome klify porośnięte soczyście zieloną roślinnością oraz urokliwe zatoki oblane krystalicznie czystą wodą o turkusowym zabarwieniu. Najbardziej zjawiskową barwę woda przybiera w okolicach zatoki La Grotta. Wyróżnia ją intensywnie zielony odcień, który naturalnie komponuje się ze skalistym otoczeniem. Wygląda to naprawdę nieziemsko!

Sprawdź także: Paleokastritsa. Urlop wśród skał

jaskinie w Grecji
Błękitny odcień w greckich jaskiniach, foto: pixabay.com

Groty i jaskinie w Grecji

Kolejną atrakcją wybrzeża są liczne groty i jaskinie skalne, takie jak: Nausika Cave, Agios Nikolaos Cave i Blue Eye Cave. Wszystkie możemy podziwiać podczas rejsów, oferowanych przez lokalne biura podróży. Z pewnością warto spędzić wakacje w Paleokastritsze lub wpaść tu choćby na jednodniową wycieczkę.

Sprawdź także: Korfu – starożytna, górzysta wyspa

Sidari

W poszukiwaniu wymarzonego miejsca na letni relaks, przenieśmy się na północne krańce wyspy, do Sidari, miejscowości prężnie rozwijającej się pod względem turystycznym. Podobnie jak Paleokastritsa, może się pochwalić malowniczym wybrzeżem, bogatym w rozliczne klify i wcinające się w ląd zatoki. Lokalne plaże są dobrze zagospodarowane, w większości to niewielkie i urokliwe miejsca wypoczynku, na których chciałoby się wylegiwać bez końca.

Największą naturalną atrakcją kurortu jest Canal d’Amour, czyli skalny kanion wypełniony turkusową wodą i otoczony przez białe, wystające skały. Powstał w wyniku oddziaływania wiatru i erozji skał, dzieląc urokliwą mieścinę na dwie części. Co ciekawe, z Kanałem Miłości związana jest legenda, według której przepłynięcie jego koryta wpław gwarantuje szczęście w miłości. Jednak chętnych do dokonania tego wyczynu brakuje. Nic dziwnego, wystarczy spojrzeć na mocno spienione wody Canal d’Amour, by zrozumieć, dlaczego w tym wypadku górę bierze zdrowy rozsądek.

Cape Drastis Korfu
Przylądek Cape Drastis, foto:pixabay.com

Innym urzekającym miejscem jest przylądek Cape Drastis, położony w pobliżu Sidari. Prowadzi do niego wąska, kręta droga. Wspomniany cypel jest najbardziej wysuniętym na północ punktem Korfu, zakończonym klifami o przeróżnych kształtach, stromo opadającymi w kierunku morza. Widoki, jakie rozpościerają z tego miejsca, dorównują tym, znanym z wakacyjnych pocztówek.

Agios Georgios

Alternatywę dla głośnych i tętniących życiem kurortów stanowi Agios Georgios. Jest to nieduża miejscowość wypoczynkowa, położona nad turkusową taflą Morza Jońskiego i otoczona przez zielone wzgórza, porośnięte gajami oliwnymi. Ośrodek mieści się w południowo-zachodniej części Korfu. Z czystym sumieniem można go polecić wszystkim, którzy nie znoszą miejsc obleganych przez turystów, a jednocześnie chcą nacieszyć oczy pięknymi widokami.

O spokojnym i malowniczym nabrzeżu Agios Georgios nie da się powiedzieć złego słowa. Jego największą ozdobę stanowi prawie dwukilometrowa plaża pokryta piaskiem lub drobnym żwirem. Dno morskie na całej jej długości jest piaszczyste, dzięki czemu bezpiecznie mogą tu wypoczywać rodziny z dziećmi.

Agios Georgios
Agios Georgios, foto: Flickr by Vince Smith

Okolice Agios Georgios zachwycają urozmaiconą przyrodą. Prawdziwą perełką tego miejsca jest plaża Porto Timoni, a w zasadzie dwie plaże usytuowane naprzeciwko siebie w skalistych zatokach. Panuje tu cisza i spokój, a wokół rozciągają się bajkowe widoki. Woda nie dość, że ma piękny turkusowy odcień, to na dodatek jest krystalicznie czysta. Wybierając się tu, koniecznie trzeba zabrać maskę do nurkowania. Podwodna flora i fauna charakteryzuje się wyjątkowym bogactwem, co najlepiej zobaczyć na własne oczy!

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!