Port w Elounda City

Elounda. Wakacje z gwiazdami

Miano najbardziej ekskluzywnego kurortu wypoczynkowego na Krecie należy do Eloundy, niewielkiej miejscowości usytuowanej na północnym wybrzeżu greckiej wyspy. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu była to zwykła wioska rybacka na tle innych wyróżniająca się jedynie malowniczym położeniem nad brzegiem zatoki Mirabello. Właśnie to zadecydowało o tym, że zaczęły tu powstawać ekskluzywne hotele, a Elounda szybko stała się ulubionym miejscem wypoczynku greckich elit i bogatych turystów z innych zakątków Europy.

Elounda jest znana przede wszystkim z tego, że kilka lat temu dwutygodniowe wakacje spędziła tu Lady Gaga. Amerykańska piosenkarka, jak przystało na gwiazdę międzynarodowego formatu, przyleciała na wyspę prywatnym samolotem i zamieszkała w Elounda Bay Palace, uchodzącym za jeden z najbardziej luksusowych hoteli w całym basenie Morza Śródziemnego.

Elounda port Grecja
Port w Eloundzie, foto:fotolia.com

W eleganckich hotelach z prywatnymi basenami, które w Elonudzie nie należą do rzadkości, chętnie wypoczywają też greccy i europejscy politycy oraz biznesmeni. Warto odnotować, że prawie co roku miejscowość jest odwiedzana przez członków rodziny królewskiej Arabii Saudyjskiej. Oczywiście to, że bywają tu tak znamienici i bogaci goście, bezpośrednio przekłada się na ceny, z jakimi spotkamy się w kurorcie. Wakacje w Elonudzie będą droższe niż innych regionach Krety, jednak z całą pewnością będą to wakacje w standardzie all exclusive.

Co warto zobaczyć?

Już pobieżny spacer po Eloundzie utwierdzi nas w przekonaniu, że to elegancka i niezwykle zadbana miejscowość wypoczynkowa. W jej centrum przeważają niskie, kilkupiętrowe budynki reprezentujące współczesny styl kreteński, spora część z nich to miejsca wypoczynkowe i punkty usługowe otwierane z myślą o turystach.

Warto wybrać się na dłuższą przechadzkę po okolicy w celu poszukiwania śladów starożytnego miasta Olous, które istniało w tym miejscu w czasach minojskich. Wskutek ruchów tektonicznych zostało zalane przez wody Morza Śródziemnego, a pozostałości po antycznych budynkach nieśmiało przebijają się przez toń wody u brzegów Eloundy.

Centrum życia turystycznego stanowi niewielki port, wokół którego są rozmieszone liczne tawerny i restauracje. Odpływają stamtąd promy na pobliską wysepkę Spinalonga. Rejsy odbywają się często, średnio co pół godziny.

Greckie atrakcje Spinalonga
Pobliska wysepka Spinalonga jest celem wielu wycieczek, foto:pixabay.com

Wodne wycieczki

Spinalonga jest popularnym celem wycieczek wczasowiczów, którzy wybierają się tam głównie po to, aby zobaczyć pozostałości po potężnej twierdzy obronnej zbudowanej przez Wenecjan pod koniec XVI wieku. Zachwyt przybyłych wzbudzają nie tylko ogromne mury obronne, lecz także widoki, jakie rozpościerają się ze szczytu fortecy.

Ze Spinalogą wiąże się ciekawa historia. Otóż, w 1715 roku, w ramach międzynarodowych postanowień wysepka, zamieszkała wówczas przez Turków miała przejść w ręce greckie. Turcy nie chcieli opuścić imponującej twierdzy, a Grecy, aby ją odzyskać, wykazali się ogromnym sprytem. Założyli na wyspie kolonię trędowatych, czym skutecznie zniechęcili nieproszonych gości do pozostania na małym cyplu. Wspomnieniem tego wydarzenia jest cmentarz trędowatych, na który natrafimy przy okazji zwiedzania wyspy.

Gdzie wypoczywać?

Wybrzeże Eloundy obfituje w malownicze plaże o podłożu piaszczystym lub piaszczysto-kamiennym. Urozmaiceniem nadmorskiego krajobrazu są skaliste klify, często spotykane u brzegów, z kolei w oddali na morzu widać wiele malutkich wysepek. Kuszącą perspektywą wydaje się wypożyczenie łódki i dopłynięcie do którejś z nich.

Grecja sporty wodne
W Grecji panują idealne warunki do uprawiania sportów wodnych, zdjęcie ilustracyjne, foto:fotolia.com

Wodne szaleństwo

Elounda jest idealnym miejscem na urlopowe lenistwo, podczas którego do woli możemy rozkoszować się widokiem lazurowego nabrzeża. Warunki pogodowe sprzyjają długiemu wylegiwaniu się na plaży, orzeźwiającym kąpielom morskim oraz uprawianiu sportów wodnych, takich jak: nurkowanie i windsurfing. Nie zapomnijmy tylko zabrać ze sobą sporej ilości gotówki. Niestety, wakacje w kurorcie gwiazd nie będą należały do najtańszych.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!