Riwiera Francuska

3 najpiękniejsze regiony we Francji

Z czym kojarzy nam się Francja? Oczywiście z pięknym, romantycznym Paryżem i pewnie słynnym deserem creme brulee. Francja to także obietnica doskonałej zabawy we wspaniałych kurortach. Jednak ten kierunek warto wybrać również ze względu na niezwykle malownicze regiony.

Są takie miejsca we Francji, do których chce się wracać. I to nie ze względu na przepych czy rozrywkowe atrakcje, z których słynie dany region. Chce się do nich wracać, by nasycić oczy wspaniałymi widokami i naładować pozytywną energią.

Riwiera Francuska
Lazurowe Wybrzeże we Francji, foto:pixabay.com

Lazurowe krajobrazy – Riwiera Francuska

Lazurowe Wybrzeże znane również, jako Riwiera Francuska, to jeden z najczęściej odwiedzanych i najbardziej znanych regionów Francji. Obszar ten obfituje w magiczne krajobrazy i miejsca wyjątkowe, obok których nie da się przejść obojętnie. Riwiera przyciąga do siebie rzesze turystów, przede wszystkim wspaniałymi palmowymi promenadami, skalistymi przylądkami, ocienionymi piniami plażami oraz niezwykłej czystości lazurowymi wodami Morza Śródziemnego. Miejsca, które trzeba zobaczyć, bo wprawią nas w doskonały nastrój i zachwycą to przede wszystkim malownicze Gourdon, niewielkie, ale malowniczo położone w dolinie rzeki Lot w południowej Francji miasteczko z IX wieku. To co je wyróżnia, to dość dobrze zachowana średniowieczna architektura oraz niezwykle romantyczny klimat. Miłośników perfum z pewnością przyciągną pachnące Grasse, czyli słynne i uznane miasto perfumiarzy. To właśnie tutaj powstają najsłynniejsze zapachy na świecie. A na koniec uznawany za jeden z najpiękniejszych cudów natury europejskiej przepiękny wąwóz Verdon. Tworzą go wapienne wzniesienia poprzecinane spływającą z Alp rzeką o tej samej nazwie. Wielki Kanion Verdon jest porównywany z Wielkim Kanionem z USA.

Czerwone dachy
Charakterystyczne czerwone dachy w regionie Roussillon, foto:pixabay.com

Lazury i pastele – Roussillon

Roussillon to graniczący z Hiszpanią region Francji, mający przybywającym tu gościom wiele do zaoferowania. Wiosna służy tu zdobywaniu szczytów Pirenejów, lato prawdziwemu relaksowi na skalistym wybrzeżu lub płaskich, szerokich plażach, a jesień i zima typowej rekreacji z pyszną kuchnią w tle. Nie brakuje tu też miejsc, które zasługują na naszą szczególną uwagę. Jednym z nich jest Miasteczko artystów Collioure, bardzo malownicza miejscowość, którą upodobali sobie wszelkiej maści artyści. Bywał tu sam Picasso. Dzisiaj pośród pastelowych kamieniczek, lazurowej zatoczki, klimatycznych kafejek oraz nadmorskiej promenady szukają tu ukojenia współcześni przedstawiciele świata sztuki i show-biznesu. Ciekawostkę zabytkową stanowi kościół Notre Dame des Anges z zanurzonymi częściowo w wodzie fundamentami.

Prawdziwą ucztą dla oka jest jednak Wiśniowe Wybrzeże, nazywane tak od koloru tworzących je skał. Jego piękno można podziwiać zarówno z lądu, skąd rozciągają się malownicze lazurowe zatoczki, kamieniste plaże, skaliste brzegi, jak i z wody, a właściwie to z jej głębin. Pozwala na to niezwykły, morski rezerwat przyrody rozciągający się na powierzchni blisko 650 hektarów.

Prawie jak w bajce – Dolina Loary

Dolina Loary jest bardzo modnym i często wybieranym jako cel wycieczek tematycznych obszarem, a także znanym regionem winnym. To kraina baśniowych zamków, które na tle przecinającej ją rzeki Loary wraz z cudnymi ogrodami, sadami i winnicami tworzą unikalny krajobraz.

Dolina Loary we Francji
W historycznej Dolinie Loary, znajduje się ponad 300 zamków i pałaców.

Zamki Loary

Główną atrakcję Doliny Loary stanowią ciągnące się na przestrzeni ok. 200 km zamki i pałace. Niektóre z nich stanowią własność prywatną. Inne cieszą oczy przybywających tu turystów. Aby zobaczyć te najpiękniejsze, najlepiej wybrać się wraz z wycieczką z przewodnikiem. Samemu trudno jest dokonać trafnego wyboru.

Niezwykłości temu obszarowi dodaje gąszcz jaskiń wydrążonych w wapiennych, bardzo jasnych skałach. Jedne można zwiedzać, inne służą jako nietypowe pensjonaty czy piwnice na wino. Odwiedzający Dolinę turyści, mogą też zachwycać się licznymi winnicami.

Ich właściciele niejednokrotnie zapraszają na degustacje produkowanych przez siebie win, co stanowi jeszcze większą pokusę do odwiedzenia tego niezwykłego miejsca.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!