widok z góry Vidovej

Zlatni Rat – najpiękniejsza plaża Chorwacji

Plaża Zlatni Rat to jedna z największych atrakcji Chorwacji. Zlokalizowana jest na wyspie Brač w miejscowości Bol. Uważa się ją nie tylko za najładniejszą plażę Chorwacji, ale także za jedno z najpiękniejszych miejsc na wybrzeżu Adriatyku. Z pewnością należy do jednego z najczęściej fotografowanych wybrzeży. 

Niezwykłość Zlatniego Ratu leży już w jego geograficznym usytuowaniu. Źródła podają, że jest to jedyna plaża na świecie położona prostopadle do wybrzeża. Z pewnością panują tu doskonałe warunki do wypoczynku.

Niezwykły cypel

Plaża Zlatni Rat ma niesamowitą cechę. W zależności od pory dnia, kierunku wiatru i prądów morskich zmienia ona swój kształt. Dlatego tak naprawdę za każdym razem przyjeżdża się na odmienne wybrzeże. Całość leży w najbliższym sąsiedztwie blisko stuletniego lasu sosnowego, który pozwala na zaczerpnięcie odrobiny oddechu od rozgrzanego żwirku i schronienie się w delikatnym cieniu.

widok z góry Vidovej
Widok na plażę Zlatini Rat z Vidowej Gory, foto:fotolia.com

Niezwykła plaża

Woda, która oblewa Zlatni Rat ze trzech stron jest lazurowa, a jej wysoka przezroczystość sprawia, że to świetne miejsce do obserwacji podwodnej fauny i flory. Sama plaża ma około 580 metrów długości, z czego 150 metrów tworzy piaszczyste nabrzeże. Ukształtowanie terenu sprawia, że najczęściej woda po jednej stronie cypla jest chłodniejsza niż po drugim. Swój kształt plaża zawdzięcza tak naprawdę działalności małych kamyczków, które gromadzą się tutaj ze szczytu najwyższej góry wysp adriatyckich Vidovej Góry.

Sport

Na plaży Zlatni Rat panują odpowiednie warunki do uprawiania sportów wodnych. Szczególnie miłośnicy windsurfingu będą usatysfakcjonowani. Na miejscu znajduje się szkółka windsurfingowa oraz nurkowa, a także wypożyczalnia niezbędnego sprzętu. Plaża jest strzeżona, dlatego można bez większych obaw udać się na nią z dziećmi.

Oprócz tego w tym miejscu wybrzeża warto skorzystać z możliwości jazdy na rowerach wodnych oraz nartach wodnych i tak zwanym bananie, czyli dmuchanym pontonie w kształcie tego owocu, ciągniętym przez motorówkę z dość dużą prędkością.

Najpopularniejsze, jak to na plaży, są kąpiele słoneczne i morskie. Uwaga, z powodu sporej popularności tego miejsca bywa tutaj tłoczno. Wybrzeże jest jednak na tyle szerokie, że skrawek piasku znajdzie się dla każdego, chociaż może nie na samym brzegu. W najbliższym sąsiedztwie położony jest duży parking. Oprócz tego z centrum Bolu można dostać się tu za pośrednictwem cyklicznie kursujących autobusów turystycznych. W pobliżu plaży mieści się pełna infrastruktura turystyczna, w tym restauracje i spory plac zabaw dla dzieci. Można też skorzystać z wypożyczalni parasoli i leżaków.

Atrakcje wodne Chorwacja
Chorwacja jest idealnym miejscem dla miłośników sportów wodnych, fotolia.com

Romantyczne wieczory

Plaża Zlatni Rat jest szczególnie często wybierana przez miłośników romantycznych zachodów słońca. Spacer na nią z Bol, to czas około pół godziny, z nawet niedalekich hoteli jest niewiele bliżej. Miejsc na zażywanie świeżego, nadmorskiego powietrza znajduje się tutaj bardzo wiele. Przyjemne ścieżki prowadzą z centrum miasta przez las. Wieczorami można spotkać tylko najwytrwalszych spacerowiczów, ponieważ osoby nastawione na nocne plażowe atrakcje wybiorą się raczej na jedną z plaż w samym mieście.

Samo Bol jest ciekawym miastem i dobrym punktem wypadowym do zwiedzania całej wyspy Brač. Posiada interesującą starówkę i średniowieczne sanktuarium na półwyspie Glavici. Warto zwiedzić gotycką rezydencję letnią, leżącą w pobliżu portowego falochronu, kościołek św. Antoniego, a także renesansowo-barokowy pałac.

Należy pamiętać, że okolice Bol, w tym Zlatni Rat, nastawiają się szczególnie na obcokrajowców, co sprawia, że tamtejsze ceny są nieco wyższe niż gdzie indziej. Można tu spotkać ubranych dość swobodnie turystów, co niektórym może nieco przeszkadzać. To miejsce w dzień jest tłumnie odwiedzane przez młodzież. Raczej trudno znaleźć bardziej ustronne miejsce. Rzadko ma się okazję podziwiać Zlatni Rat takim, jakim prezentują go popularne pocztówki. Co nie znaczy, że miano najpiękniejszej plaży Chorwacji jest mu nadane na wyrost.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!