Chorwacja Novalja

Plaże wyspy Pag

Pag to wyspa w Dalmacji położonej u wybrzeży Chorwacji. Jej linia brzegowa jest najdłuższa spośród wszystkich chorwackich wysp, chociaż pod względem powierzchni Pag plasuje się dopiero na piątym miejscu. Jej krajobraz jest dość jałowy. Nie występują na niej źródła słodkowodne, co jeszcze bardziej potęguję wrażenie widoków jakby wprost z Księżyca. Jednakże wyspa Pag ma istotną zaletę. Mianowicie jej plaże są niezwykle piękne.

Słony kurort

Pag jest już od dawna doceniana jako idealne miejsce do spędzania wakacji. Jeszcze w XIX wieku stała się uznanym kurortem dla bogatych kuracjuszy. Jej wnętrze w dużej mierze składa się z kamieni. Wschodnie wybrzeże wyspy jest wystawione na ciężką próbę – mianowicie uderzają w nie silne wiatry, które niosą za sobą duże pokłady morskiej soli, co nie pomaga w rozwoju bujnej roślinności. Stąd wzięła się również jedna z głównych gałęzi przemysłu, kultywowanego na wyspie. Jest to pozyskiwanie soli. Dzieje się tak za pośrednictwem glinianych basenów z wodą morską, z których pod wpływem silnego słońca odparowuje ciecz, by na dnie pozostawić tylko słoną warstwę.

Chorwacja Novalja
Novalja od strony morza, foto:123rf.com

Współczesna Pag to raj dla miłośników głośnej zabawy w rytmie wakacyjnej muzyki. W pobliżu miejscowości Novalja jest położona przepiękna plaża Zrće, która uchodzi za najbardziej odpowiednie i lubiane miejsce do organizowania imprez na świeżym powietrzu. Pod wieczór całodzienny relaks nad morzem zamienia się w całonocną zabawę. Jednakże nie jest trudno znaleźć dla siebie również zaciszną zatoczkę, gdzie w spokoju można cieszyć się wypoczynkiem. Linia brzegowa Pag jest bardzo rozwinięta i urozmaicona, co sprzyja także chwilom samotności.

Przyjemność plażowania

Plaże Pag w formie kamienistej, żwirowej, czy też przez wiele osób preferowanej – piaszczystej powinny zadowolić gusta każdego. Warto wspomnieć, że te otaczające miejscowość Pag mają długość 27 kilometrów. Doprawdy, jest w czym wybierać i z czego korzystać. Co równie istotne, do większości plaż zlokalizowanych na wyspie, dojechać można za pośrednictwem samochodu albo autobusu. Jedynie nieliczne miejsca w Pasku Vrafa dostępne są jedynie od strony morza. Dostać się tam można dzięki kursującym statkom turystycznym.

Prosika to najbardziej znana plaża na wyspie. Ma charakter miejski, jest bowiem położona w miejscowości Pag. Znajdziemy tutaj bardzo rozwiniętą infrastrukturę turystyczną, mnóstwo jest kawiarni, barów czy restauracji, oferujących lokalne produkty spożywcze. A wyspa ma się zdecydowanie czym pochwalić w tym zakresie. Przede wszystkim słynie z sera i jagnięciny, które mają tutaj swój niepowtarzalny smak, bezpośrednio związany z pożywieniem zwierząt.

Chorwacja Pag
Wyspa Pag w Chorwacji, foto:pixabay.com

Jeżeli poza atrakcjami kulinarnymi interesuje nas także nieco bardziej aktywna turystyka, Prosika jest odpowiednim miejscem do uprawianie różnego typu sportów. Znajdują się tutaj wypożyczalnie różnorodnego sprzętu wodnego, zjeżdżalnia, a nawet rozbudowane centrum sportowo-wypoczynkowe. Wszystko to brzmi bardzo dobrze, ale ma jedną zasadniczą wadę – ilość turystów jest bardzo duża.

Plaże do koloru do wyboru

Rodziców małych dzieci ucieszy z pewnością wiadomość, że na Pag znaleźć można również ustronne plaże z bardzo łagodnym wejściem do morza. Długo jest tutaj płytko, dlatego najmłodsi mogą bez obaw zażywać kąpieli. Takich miejsc najlepiej szukać pomiędzy miejscowościami Pag a Novalja. Dojazd jest tutaj prosty, nawet dla osób zmotoryzowanych, ponieważ wyspa ma połączenie ze stałym lądem.

W miejscowości Pag oprócz Prosika, znajduje się także mniej uczęszczana plaża w dzielnicy Vodice. Jest ona zdecydowanie kamienista, przez co nadaje się świetnie dla miłośników wędkowania oraz nurkowania. Bogactwo tutejszej podwodnej fauny i flory sprosta oczekiwaniom nawet największych malkontentów.

Jeżeli jednak ktoś zdecydowanie preferuje plaże o złotym delikatnym piasku, na Pag również znajdzie coś dla siebie. Mowa o Planjka – Trinćel, miejscu zlokalizowanym w miejscowości Stara Novalja. Znajduje się tutaj wiele udogodnień. Warto dodać, że plaża co roku jest honorowana odznaczeniem Niebieskiej Flagi. Wyróżnienie to nie dotyczy jedynie czystości wody, ale również wysokiej jakości infrastruktury dookoła. Miejsce jest strzeżona, więc wypoczywa tu wiele rodzin z dziećmi. Dodatkową atrakcją są place zabaw, które stanowią świetną rozrywkę dla najmłodszych.

Pag Chorwacja
Z Pag rozciągają się wspaniałe widoki, foto:pixabay.com

Bywalcy Pag sugerują, że najlepiej zakwaterowania szukać w miejscowości Kolan. Nie jest ona położona bezpośrednio nad Adriatykiem, ale to idealna baza wypadowa na najpiękniejsze plaże wyspy. Niedaleko stąd jest na przykład Sv. Duh – niezwykle sympatyczne miejsce na wybrzeżu, pokryte przyjemnym dla ciała, drobnym żwirem. Równie przyjazna jest plaża nomen omen Čista, której nazwa jest adekwatna do oferowanych na niej warunków.

Plaże wyspy Pag to aż 270 kilometrów wspaniałych miejsc, gdzie można spróbować równie dobrze samotnego relaksu, co skorzystać z pełnej infrastruktury uprzyjemniającej pobyt. Naprawdę warto właśnie tę okolicę wybrać na cel wakacyjnej podróży, by w pełni docenić piękno krajobrazu tej adriatyckiej wyspy.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!