Chorwacja Góry Biokovo

Park Przyrodniczy Biokovo. Chorwacki skarb natury

Strome, wapienne skały, górujące nad malowniczą Riwierą Makarską tworzą Park Przyrodniczy Biokovo. Rozciąga się on na długości 36 kilometrów wzdłuż wybrzeża Dalmacji, w południowej części Chorwacji. Ze względu na dużą różnorodność przyrodniczą i jednocześnie łatwą dostępność tereny parku krajobrazowego przyciągają szerokie grono turystów. Są celem wypraw trekkerów, wspinaczy skałkowych, rowerzystów oraz botaników i miłośników przyrody.

Jeśli spojrzymy na góry Biokovo od strony nabrzeża, zobaczymy nagie, wapienne ściany i skaliste szczyty. Wydawałoby się, że fauna i flora tego regionu będzie mało interesująca… Jak się okazuje, nic bardziej mylnego. Na terenie parku możemy zobaczyć wiele endemicznych gatunków zwierząt i roślin oraz podziwiać niespotykane formy geomorfologiczne.

Chorwacja Góry Biokovo
Góry Biokovo w Chorwacji, foto:pixabay.com

Co kryje chorwacki skarb natury?

W sumie występuje tu blisko 1500 różnych rodzajów roślin i zwierząt. Na zboczach górskich królują rośliny śródziemnomorskie, w wyższych partiach pojawiają się okazy roślinności alpejskiej, a to bogactwo uzupełnia ponad 40 odmian ziół endemicznych. Równie bogaty jest świat zwierząt, a tworzą go m.in. kozice górskie, muflony śródziemnomorskie, rzadko występujące gatunki drapieżnych ptaków (orzeł przedni, przelot pospolity), chronione gatunki płazów oraz zagrożony wyginięciem gatunek nietoperzy. Cechą charakterystyczną tego obszaru jest występowanie ciekawych formacji geomorfologicznych: szczelin, jaskiń i jam, z których najgłębsza ma aż 790 metrów. Wszystko to sprawia, że góry Biokovo są obiektem zainteresowań botaników, zoologów oraz paleontologów.

Chorwacki skarb natury jest objęty ochroną od 1981 roku, kiedy utworzono tutaj Park Przyrodniczy Biokovo. Wiele z typowych dla tego regionu gatunków możemy zobaczyć też w ogrodzie botanicznym w wiosce Kotišina, będącym popularnym celem wycieczek.

Na szlaku turystycznym

Góry Biokovo nie rozczarują mało- i średnio zaawansowanych amatorów pieszych wycieczek. Szlaki turystyczne w większości nie należą do wymagających. Niektóre z nich są dostosowane do możliwości kondycyjnych turystów, którzy do Chorwacji przyjeżdżają głównie po to, aby wypocząć, a myśl o górskiej przechadzce zaczyna im świtać w głowie dopiero wtedy, kiedy zobaczą skaliste wierzchołki.

Wszystkie trasy są dobrze oznakowane, a pokonanie wybranej z nich zajmuje od kilku do kilkunastu godzin z możliwością odpoczynku w malowniczo położonych schroniskach. Dodatkową atrakcję stanowią dawne domki pasterskie lub pozostałości po nich, które najczęściej są zlokalizowane wzdłuż szlaków.

Utrudnieniem w zdobywaniu górskich szczytów może być pogoda z temperaturą dochodzącą nawet do 40 st. C, dlatego, nawet w przypadku krótkiej wycieczki, konieczne jest zabranie ze sobą nakrycia głowy, kremów z filtrem UV oraz dużego zapasu wody. Oczywiście nie powinniśmy też wychodzić bez obuwia górskiego.

Góry Biokovo od strony zatoki
Widok na Góry Biokovo od strony zatoki, foto:pixabay.com

W drodze na najwyższy szczyt

Zdobycie najwyższego szczytu całego masywu, Sveti Jure o wysokości 1763 m n.p.m., niekoniecznie musi wiązać się z wysiłkiem fizycznym. Na wierzchołek Góry Świętego Jerzego prowadzi bowiem kilka szlaków pieszych oraz asfaltowa droga, nazywana Biokovo Road.

Biokovo Road to typowa górska serpentyna, ciągnąca się na odcinku 23 kilometrów, których przejechanie zajmuje przeciętnie półtorej godziny. Pokonanie tej wąskiej i krętej trasy może być sporym wyzwaniem dla niedoświadczonych kierowców, zwłaszcza na końcowym odcinku. Widoki, jakie będziemy mieli okazję podziwiać z okna samochodowego, przyprawią o mocniejsze bicie serca.

Z pewnością warto odbyć taką przejażdżkę lub wejść o własnych siłach na Górę Świętego Jerzego, gdyż ze szczytu możemy podziwiać niezwykle szeroką panoramę, obejmująca całą Riwierą Makarską oraz wyspy Dalmacji. Przy bezchmurnej pogodzie dostrzeżemy nawet zarysy wierzchołków włoskich Apeninów.

Nie tylko trekking górski

Okolice gór Biokovo, ze względu na położenie w pobliżu niezwykle popularnych miejscowości wypoczynkowych, są dobrze zagospodarowane pod kątem turystycznym. Aktywnych fizycznie wczasowiczów powinna ucieszyć wiadomość, że znajduje się tu wiele malowniczo położonych tras rowerowych. Nie zapomniano też o miłośnikach ekstremalnych doznań, z myślą o których są organizowane loty spadochronowe.

Piękno natury w połączeniu z mnogością atrakcji, jakie przygotowano dla odwiedzających sprawia, że wycieczkę do Parku Przyrodniczego Biokovo koniecznie trzeba uwzględnić w swoich planach, jeśli chcemy spędzić wakacje na Riwierze Makarskiej.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!