Żeglowanie w Chorwacjii

Ahoj przygodo – żeglowanie w Chorwacji

Chorwacja posiada idealne warunki do uprawiania sportów wodnych. Żeglarstwo jest z pewnością jednym z nich. Czysta woda, dobre warunki pogodowe i sprzyjające, za sprawą odcięcia górami, wiatry. Do tego urozmaicone wybrzeże z ponad tysiącem wysp i wspaniałe zabytki sprawiają, że ten kierunek cieszy się dużą popularnością.

Pomyślne wiatry

Bliskie sąsiedztwo wysokich gór sprawia, że na Adriatyku zmienne zjawiska pogodowe występują z dużą gwałtownością. Wiatry w Chorwacji mają swoje własne nazwy. Najbardziej korzystny jest mistral, zwany wiatrem żeglarzy. W interesujących nas okolicach występuje on od czerwca do połowy września. Niesie za sobą dobrą pogodę – bezchmurne niebo. Nie jest gwałtowny, wieje łagodnie. Jugo wieje z kierunku południowego i południowo-wschodniego. Łączy się z pojawieniem się chmur kłębiastych. Wieczorami po jego nastaniu możemy spodziewać się burz. Wzmaga fale na wodzie, przez co zmusza jednostki do cumowania w marinach. Najbardziej niebezpiecznym wiatrem występującym w tamtych regionach jest bora. Charakteryzuje się dużą gwałtownością. Ważne jest uważne obserwowanie zmieniającej się pogody. Zwłaszcza obłoki gromadzące się wokół szczytów gór przepowiadają pogorszenie warunków atmosferycznych. W ostatnich czasach obserwuje się stopniową zmianę pogody na Adriatyku. Lato nie jest wyłącznym gwarantem doskonałej aury, a ostrzeżenia meteorologiczne można wydawać co najwyżej na trzy dni do przodu. Codziennie rano i wieczorem należy sprawdzić prognozowane warunki.

Infrastruktura żeglarska

Chorwacja ma świetnie rozwiniętą bazę żeglarską. W licznych marinach znajdziemy wszystko to, co niezbędne jest do udanego i bezpiecznego wypoczynku. Za opłatą związaną z cumowaniem idzie możliwość nieograniczonego korzystania z toalet z prysznicem oraz przyłączy z prądem i wodą. Wiele jest tutaj również mniejszych portów i przystani. Ceny w dużych sklepach w Chorwacji są zbliżone do polskich. Nie ma sensu zabieranie ze sobą dużej ilości prowiantu. Czasami w restauracjach bywa nawet taniej. Zatrzymywanie się „na dziko” przy pomocy kotwicy nie wszędzie jest możliwe. Część zatoczek to własność prywatna dzierżawiona od państwa.

Uprawnienia

Aby żeglować w Chorwacji wystarczy patent sternika jachtowego oraz licencja radiooperatora. Jeżeli nie możemy poszczycić się takimi umiejętnościami, istnieje oczywiście możliwość wynajęcia skippera. Jest to koszt w granicach 150 euro dziennie plus koszt wyżywienia. Jacht można czarterować zarówno w marinach (drożej), jak i w mniejszych ośrodkach czy nawet od osób prywatnych (sporo taniej). Przygotować należy kaucję w wysokości między 1000 a 2000 euro. Przed wyruszeniem w rejs jednostkę należy dokładanie sprawdzić, najlepiej pod okiem bosmana.

Podróże jachtem w Chorwacjii
Żeglowanie po Adriatyku, foto: pixabay.com

Bezpieczne żeglowanie

Trzeba uważać podczas nocnego żeglowania, gdyż stosunkowo często można natrafić na nieoświetlone łodzie rybackie. Nie można zapominać, że Adriatyk nie jest większym jeziorem i tutaj również występują niekorzystne prądy i skalne grzebienie zanurzone w wodzie, niedostrzegalne z daleka. Należy mieć się zatem na baczności i dobrze obserwować otoczenie oraz, przede wszystkim, zaopatrzyć się w dobrą mapę.

Warto skorzystać z uroków żeglowania w Chorwacji, chociażby po to, ażeby na własne oczy zobaczyć delfina butlonosego, szczególnie w okolicach wyspy Cres i Lošinj. Wybór trasy rejsu jest tak szeroki, że z pewnością będziemy wracać tu nie raz. Dla początkujących amatorów żeglarstwa w Chorwacji szczególnie polecana jest Dalmacja, z bogato rozwiniętą infrastrukturą, ciekawą linią brzegową, najmniej zaskakującymi warunkami pogodowymi i zabytkami klasy zero.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!