Pakelnica

4 najpiękniejsze parki narodowe w Chorwacji

Chorwacja to kraj o bogactwie zarówno kulturalnym, jak i naturalnym. Z jednej strony zachwyca wspaniałymi pamiątkami kultury i bogatą tradycją, a z drugiej pięknem przyrody. 

W kraju zlokalizowanych jest aż osiem parków narodowych. Niemal wszystkie są położone w bezpośrednim sąsiedztwie morza, co jeszcze bardziej podkreśla ich unikalność. Zapraszam na wędrówkę pełną wrażeń po czterech najoryginalniejszych.

Jeziora Plitvickie

Naszą podróż rozpoczniemy w jedynym chorwackim parku narodowym, zlokalizowany w odległości zaledwie 200 kilometrów od wybrzeża. To dziedzictwo, które ze względu na swoją niecodzienność zostało wpisane na listę UNESCO. Jest to zbiór 16 jezior o krystalicznie czystej wodzie, pomiędzy którymi występują liczne wodospady, w tym jeden szczególnie wysoki, mierzący 78 metrów. Jest to tak zwany Wielki Wodospad, a jego nazwa zupełnie nie dziwi, biorąc pod uwagę jak malownicze krajobrazy stwarza. Rozpryskujące się drobinki wody mienią się w południowym słońcu dziesiątkami kolorów i odcieni. To także doskonałe miejsce na chwilę wypoczynku od upału. Zresztą cały teren Parku Narodowego Jezior Plitvickich stworzony jest dla niczym nieskrępowanego relaksu. Poszczególne jeziora połączone są ze sobą systemem kładek, dzięki czemu można bezpośrednio podziwiać miejscową faunę i florę. Największe jezioro umożliwia odbycie rejsu na pokładzie statku, by nabrać innej perspektywy poznawczej i móc bardziej docenić nieprawdopodobne widoki.

Jeziora Plitwickie
Park Narodowy Jezior Plitwickich jest ogromną atrakcją turystyczną, foto:pixabay.com

Park Narodowy Mljet

Mljet to nieduża wyspa położona na samym południu Chorwacji. Znajduje się na niej jeden najciekawszych parków narodowych kraju. Zajmuje on północną część wyspy, a do życia powołano go w roku 1960. Mljet aż w 72% procentach pokrywają lasy, co czyni go najbardziej zielonym obszarem na tym skrawku Europy. Zachował swój dziki charakter, mało tutaj infrastruktury turystycznej. Krajobraz bardzo urozmaicają przeróżne formacje krasowe, na przykład jaskinie. Jest to miejsce zróżnicowane pod względem fauny, chociaż odkąd pojawiła się na wyspie dziko występująca mangusta, cały ekosystem został lekko zachwiany.

Najbardziej znaną atrakcją turystyczną Parku Narodowego Mljet, są dwa jeziora, Wielkie i Małe, połączone ze sobą. Po tafli Wielkiego Jeziora odbyć można wycieczkowy rejs, by z bliska podziwiać zlokalizowany na wysepce klasztor benedyktynów z XII wieku. Sam rejs wliczony jest w koszt biletu wstępu do parku. Nie można zapomnieć również o wodach otaczających Mljet, które zdaniem wielu ekspertów, są jednymi z najczystszych na świecie i pozwalają na staranne poznanie podwodnej fauny i flory.

Mljet Chorwacja
Park Narodowy Mljet, foto; fotolia.com

Paklenica

Wśród propozycji najpiękniejszych, chorwackich rezerwatów przyrody nie mogło zabraknąć miejsca dla miłośników górskich wędrówek. Mowa o Parku Narodowym Paklenica, który jest położony w południowej części pasma górskiego Velebit. To mały park, ale z pewnością bardzo interesujący, zbudowany z przepięknych krasowych wąwozów. By w pełni zaznajomić się z tutejszymi widokami, najlepiej zdecydować się na odbycie pieszych wędrówek albo rowerowych przejażdżek. A jest co podziwiać, ponieważ przygotowanych zostało aż dwieście kilometrów tras. Taka wyprawa pomoże w poprawie własnej kondycji, ale także będzie szansą na obserwacje unikalnych formacji skalnych. Jeżeli to jeszcze dla kogoś za mało, w Parku Narodowym udostępniono aż trzysta sześćdziesiąt kilometrów tras wspinaczkowych. A to już gratka dla osób o naprawdę stalowych nerwach. Dobrym rozwiązaniem jest odwiedzanie tego miejsca na wiosnę albo wczesną jesienią. Wtedy można podziwiać imponujące wodospady, których wody dają wytchnienie od upału.

Pakelnica
Park Narodowy Pakelnica pokrywa ogromne obszary górskie, foto: fotolia.com

Wyspy Briońskie

Wyspy Briońskie to kolejna wyspiarska propozycja. Park narodowy powołany w 1983r. tworzy cały archipelag. Dostęp do niektórych miejsc jest ograniczony. Dla ruchu turystycznego udostępniono jednie fragmenty wysp Veli Brijun i Mali Brijun. A faktycznie jest co chronić, park wyróżnia się bowiem dziewiczym, nieskażonym ludzkim działaniem charakterem. Porastają go lasy dębowe, które nie pojawiają się w żadnym innym miejscu Chorwacji. Żyje w nich i rośnie aż sześćset występujących tylko tam roślin i zwierząt. To naprawdę robi piorunujące wrażenie. Jeżeli dodam, że nie jest szczególną sensacją spotkać na Wyspach Briońskich dzikiego jelenia albo muflona, to już wiadomo, że z pewnością jest to miejsce warte odwiedzenia. Veli Brijun oferuje szereg ścieżek edukacyjnych, doskonale nadających się do organizacji terenowych lekcji przyrody. Park Narodowy Wysp Briońskich cechuje łagodny klimat i sielska atmosfera, która skusi niejednego turystę.

Delfiny
na Wyspach briońskich można spotkać wolno pływające delfiny, foto;pixabay.com

Pływanie z delfinami

Najłatwiej dostać się tutaj promem z Puli, gdzie można wykupić odpowiednią wycieczkę, umożliwiającą także zwiedzanie udostępnionej części parku. Podczas rejsu warto mieć oczy dookoła głowy, można bowiem wypatrzyć delfina butlonosego.

Niezwykłe walory przyrodnicze i krajobrazowe wyróżniają niemal całą Chorwację. Pod tym względem to prawdziwy raj na Ziemi. Wymienione parki narodowe stanowią tylko niewielką cząstkę unikatowej, chorwackiej fauny i flory.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!