• państwo: Włochy
  • prowincja: Turyn
  • liczba mieszkańców: 910 tys.
  • język urzędowy: włoski
  • powierzchnia: 130 km²
  • nr kierunkowy: 011
 

Stolica Piemontu położona w północno - zachodniej części Włoch, liczy ok. 910 tysięcy mieszkańców i tym samym zajmuje czwarte miejsce w rankingu największych miast Italii

Turyn jest istotnym ośrodkiem gospodarczym i kulturalnym, wysoko rozwija się przemysł elektromaszynowy, spożywczy i farmaceutyczny. Swoją siedzibę posiada tu m.in. międzynarodowy koncern motoryzacyjny FIAT. Produkuje się tu także czekoladę i wino. Miasto jest bardzo dobrze skomunikowane, przecinają się tu ważne szlaki kolejowe i lotnicze (lotnisko Turyn - Caselle).  PKB Turynu wynosi ok. 58 miliardów USD i znajduje się na 78 wśród najbogatszych miast na świecie.

Atrakcje i zabytki

Dużą popularnością cieszy się Katedra św. Jana Chrzciciela (patrona Turynu),  w której znajduje się znany na całym świecie całun turyński. Lniane płótno, przedstawia ludzką postać. Według chrześcijańskich wierzeń to właśnie w niego został owinięty Jezus Chrystus po swojej śmierci. Punktem obowiązkowym jest także XVII wieczny Pałac Królewski. Jego budowę zainicjowała Krystyna Maria Burbon. Od 1946 roku służy jako muzeum dynastii sabaudzkiej, wpisany na listę UNESCO. W Turynie znajdziemy także Muzeum Egipskie, gdzie znajdują się eksponaty zebrane przez samego króla Emanuela III. Oprócz historycznych atrakcji, znajdziemy tu także miejsca mające bardziej współczesny charakter. Jednym z nich jest Muzeum Motoryzacji. W jego kolekcji znajdują się dawne auta projektowane na specjalne zamówienie jak również nowoczesne, seryjne modele stworzone przez włoskie koncerny. Fani słodkości na pewno ucieszą się z wycieczki pomiędzy najważniejszymi i najlepszymi cukierniami, kawiarenkami, w których znajdują się tradycyjnie wyrabiane czekoladowe łakocie. Corocznie odbywa się tutaj święto czekolady. W trakcie wydarzenia można wziąć udział w pokazach produkcji słodyczy na żywo a także zasmakować się w lokalnych wyrobach.

Sportowa stolica Włoch

Z Turynu pochodzą dwa popularne kluby piłkarskie: Juventus oraz Torino FC. Największymi obiektami sportowymi są Stadiony: Alpejski i Olimpijski. W Turynie miały miejsce liczne, duże imprezy sportowe. Rozgrywały się tu m.in Zimowe Igrzyska Olimpijskie (2006r.) oraz pierwsze lekkoatletyczne mistrzostwa Europy (1934r.)