Turyn we Włoszech

Piękno północnych Włoch. Piemont

Piemont – kraina w północnych Włoszech, będąca idealny miejscem dla wszystkich tych, którzy w wakacje chcieliby być blisko gór, bajkowych miasteczek, wsi i jednocześnie nie chcieliby ominąć wielkomiejskich atrakcji. Odnajdą się tu także miłośnicy kuchni oraz winiarstwa.

To tu, w regionie Langhe produkuje się doskonałe, tradycyjne wina, a sielskie winnice ciągną się kilometrami, tworząc krajobrazy jak z albumów podróżniczych czy pocztówek. Winnice można zwiedzać, a przy okazji spróbować nie tylko wina, ale także innych wyrobów, z których słynie ta okolica: serów, zwłaszcza gorgonzoli i grana padano, oraz trufli.

Sporty zimowe

Dla pragnących spędzić urlop w górach, Piemont będzie rozwiązaniem doskonałym. Sporo tu typowo turystycznych miejscowości o doskonałej narciarskiej infrastrukturze.

Valietta Sestriera we Włoszech
Valietta Sestriera słynie z dobrych tras narciarskich, foto: pixabay.com

Valietta Sestriera

W regionie Valietta Sestriera przygotowano wiele długich, nowoczesnych tras, tylko dla narciarzy, ale także snowboardzistów, saneczkarzy i skuterów śnieżnych. Liczne są tu lodowiska, a do odpoczynku ośrodki spa, baseny, bary i restauracje.

W Macugnaga można odnaleźć więcej spokoju, mimo że region oferuje jednocześnie atrakcje dla odważnych: wspinaczki po zamarzniętym wodospadzie czy loty paralotnią. Do górskich wędrówek dla osób mniej wysportowanych, nie oczekujących wysokogórskich wspinaczek, idealny będzie łagodnie górzysty rejon Canavese z miasteczkiem Ivrea, w którym warto zobaczyć zamek z charakterystycznymi okrągłymi wieżami w rogach, katedrę, bibliotekę oraz liczne kościoły.

Turyn

Stolicą Piemontu jest Turyn – zdecydowanie punkt obowiązkowy do zwiedzenia dla przebywających w okolicy. Jedno z najlepiej rozwiniętych miast Włoch, siedziba wielu największych włoskich firm, ma turystom naprawdę sporo do zaoferowania. Najsłynniejszym zabytkiem jest niewątpliwie renesansowa Katedra Turyńska, w której przechowywany jest słynny całun z podobizną Chrystusa. Mniej znany, ale zdecydowanie ważniejszy dla dorobku światowej architektury jest barokowy kościół San Lorenzo. Pełen symboli – przede wszystkim brak okien na niższych poziomach i światło pojawiające się wraz z wysokością. Kolejnym doskonałym przykładem budowli barokowej jest Pałac Królewski, dziś muzeum dynastii sabaudzkiej.

Widok na Turyn we Włoszech
Turyn z lotu ptaka, foto: pixabay.com

Na miłośników znacznie bardziej odległej przeszłości czeka Muzeum Egipskie – bogatsze zbiory posiada tylko Muzeum w Kairze. Dla miłośników nieco bliższych czasów bardziej interesujące może okazać się tutejsze Muzeum Kinematografii.

Vercelli

Kolejnym ciekawym miejscem jest miasto Vercelli, w którym zobaczyć można wiele rzymskich zabytków zebranych w Muzeum Leone. Miasto jest niewielkie, jest dobrym celem na jednodniową wycieczkę – atrakcji bowiem w nim sporo: zamek, kościoły, liczne pałace. Okolica Vercelli jest znana z upraw ryżu, dzięki czemu w Europie tworzy zjawisko niespotykane.

Dla miłośników przyrody kuszącą opcją z pewnością okaże się Park Narodowy Gran Paradiso, na obszarze którego żyje objęty całkowitą ochroną koziorożec alpejski. Przez park wiedzie ok. 450 kilometrów ścieżek, zarówno dla piechurów zaawansowanych jak i tych, którzy chcą po prostu pospacerować w pięknym otoczeniu, wypatrując rzadkich zwierząt.

Przysmaki północnych Włoch

Po wędrówkach górskich, spacerach, zwiedzaniu, nadarza się idealna okazja, by spróbować tutejszej kuchni. Oprócz wspomnianych serów i trufli, popularnych risotto i panna cotty, Piemont może poszczycić się wieloma innymi tradycyjnymi produktami i daniami. Popularne są drobne przekąski, które mało kto skojarzyłby z Włochami: duszone ślimaki, nóżki wieprzowe, fondue.

Dostępu do morza w Piemoncie brak, jednak rekompensują go jeziora. Najpopularniejsze z nich, jezioro Maggiore położone jest u podnóża Alp, dzięki czemu pobyt nad nim to naprawdę cudowne widoki.

Północne Włochy to wciąż miejsca mało Polakom znane, z wyjątkiem może kurortów narciarskich. Naprawdę warto odwiedzić je także latem i poznać kraj od nieco innej strony.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!