• państwo: Włochy
  • region: Piemont
  • prowincja: Vercelli
  • powierzchnia: 79 km²
  • liczba mieszkańców: ok 45 tys.
 

Vercelli

Miasto położone w regionie Piemont, leżące w południowo - zachodniej części Włoch, nad rzeką Sesia. Liczy ok 47 tysięcy mieszkańców. Vercelli jest ważnym ośrodkiem rolniczo - handlowym, słynącym z handlu i uprawy ryżu, stąd też określenie: “europejska stolica ryżu”. Uważa się, iż jako nieliczny idealnie nadaje się do risotto, w przeciwieństwie do azjatyckich odpowiedników. Vercelli to także pierwsze włoskie miasto, w którym zniesiono pańszczyznę (1243r.).

Zabytki Vercelli

Obok Turynu i Astii, Vercelli jest jednym z największych ośrodków kulturalnych Piemontu. W mieście znajduje się wiele obiektów sakralnych, oddających chrześcijański charakter Włoch. Najbardziej rozpoznawalnym obiektem jest Bazylika świętego Andrzeja (XIII w.), łącząca w sobie elementy tradycji romańskiej i gotyku europejskiego. W kościele świętego Krzysztofa znajdziemy dzieła włoskiego malarza okresu renesansu -  Gaudenzio Ferrari. To właśnie on po raz pierwszy, na ścianach świątyni, namalował skrzypce. Centrum, głównym placem jest Piazza Cavour, na którym odbywają się wszystkie wydarzenia kulturalne m.in Jarmark Bożonarodzeniowy.

Kultura

Bogate zbiory dzieł sztuki możemy podziwiać w Muzeum Franciszka Burgundii. Prawdziwym wehikułem czasu i nie lada gratką dla fanów historii jest Muzeum Leone, w którym znajdują się prehistoryczne zestawy broni, średniowieczne mozaiki, porcelana a także współczesne dzieła malarstwa. W Vercelli mieści się Wydział Humanistyczny Uniwersytetu w Piemoncie.

Ciekawostki

Najpopularniejszym daniem Vercelli jest Panissa, rodzaj risotto z mięsem i warzywami. Początkowo było to danie przeznaczone dla robotników pracujących na polach ryżowych, z czasem zyskało popularność pozostałych regionach Włoch.