Positano na Wybrzeżu Amalfii we Wloszech

Amalfi – schody do nieba

Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO, jedno z najbardziej malowniczych miejsc nie tylko we Włoszech, ale i w całej Europie. Wymarzony cel podróży poślubnych. I bajeczny klimat. Mowa o wybrzeżu Amalfi, wakacyjnej wizytówce Italii.  

Wybrzeże Amalfitańskie znajduje się w południowej części Półwyspu Apenińskiego, w regionie Kampania, w prowincji Salerno. Jeśli chcemy, by już sam dojazd do Amalfi był czymś absolutnie niezapomnianym, warto dojechać tam samochodem (od strony Sorrento).

Podróż do Amalfi

Powodem, dla którego warto wybrać akurat ten środek lokomocji jest usytuowanie trasy SS163 zwanej Amalfitana: jedziemy drogą pełną serpentyn, po jednej stronie połyskują w słońcu wody morza, po drugiej – wznoszą się majestatyczne skały. Wrażenia, emocje i zawrót głowy – gwarantowane. Choć trzeba dodać, że dla osób cierpiących na lęk wysokości, niektóre fragmenty drogi do Amalfi będą torturą.

Wybrzeże Amalfi to przede wszystkim trzy miasteczka: Amalfi, Positano i Ravello. Zdania na temat tego, które z nich dzierży prym jako najbardziej urokliwe, są jak zwykle podzielone. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że miejscowości te nie są jedynymi wartymi uwagi w tym bajkowym regionie.

Amalfi- wakacyjna wizytówka Włoch

Cechą charakterystyczną Amalfi jest położenie miasteczka, które wygląda na wciśnięte między strome góry a brzeg morza.

Wybrzeże Amalfi we Włoszech
Posiatno, jedno z miast na Wybrzeżu Amalfitańskim, foto: pixabay.com

Na zwiedzających czeka cała plątanina cudownie klimatycznych uliczek i spora liczba… schodów. Patrząc jednak na ukształtowanie terenu, na którym założono Amalfi, nie można się temu dziwić. Całość wygląda na starannie i z premedytacją zaplanowaną przez kogoś, kto miał alergię na wszystko co płaskie.  Kondycja fizyczna podczas zwiedzania jest zatem w tym przypadku absolutnie obowiązkowa.

Tym, co rzuca się w oczy i stanowi niejako wizytówkę miasta, to kaskadowy układ domów „przyklejonych” do skał i tworzących niezapomnianą, wielobarwną mozaikę. Większość budynków zdaje się naśladować w tym względzie barwę jasnych, niemal białych skał górujących nad brzegiem morza.

Wybrzeże Amalfi jest wizytówką Włoch.

W zestawieniu z błękitnym niebem, lazurowymi wodami morza i przepełniającymi wszystko promieniami słońca tworzy to razem idealną wakacyjną wizytówkę Włoch. Jeśli dodamy do tego fantastyczną przyrodę, wyjątkową kuchnię i generalne nastawienie na dostarczanie turystom maksimum frajdy z pobytu, otrzymamy odpowiedź, dlaczego Wybrzeże Amalfitańskie jest każdego roku tak chętnie odwiedzane.

Czy warto wybrać się do Amalfi? Najlepiej odpowiedzieć na to pytanie w ten sposób: nie odwiedzić chociażby raz w życiu miejsca, które nieustannie przyciąga turystów jak magnes – to więcej niż grzech…

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!