Kapadocja

Anatolia.Tam, gdzie zaczyna się Azja…

 Anatolia, zwana również Azją Mniejszą, to całkiem spory i niezwykle fascynujący obszar Turcji. Z uwagi na swoje położenie ( łączy Europę z Azją) stanowiła łakomy kąsek dla wielu plemion marzących o podbiciu jak największej ilości ziem. Dzisiaj, po wielu wiekach zawirowań i przemian Anatolia zachwyca turystów nie tylko swą historią, ale i niezrównanym pięknem natury.

Turcja jest krajem muzułmańskim. Przebywający tam turyści powinni dostosować się do panujących zwyczajów. Oznacza to, że ubiór uważany w Polsce za odpowiedni może siać zgorszenie i przysporzyć paniom problemów. Mimo iż urlop to czas wolności i beztroski, zaś regiony turystyczne są bardziej liberalne niż reszta kraju, warto zadbać o odpowiednią garderobę unikając dekoltów, odkrytych ramion czy nóg. Wybierając ubrania warto zwrócić uwagę, by były one przewiewne i wygodne. Długie, jasne, lniane spodnie nie tylko nie zgorszą tubylców, ale i zapewnią ochronę przed słońcem.

Polscy turyści
Warto zadbać o odpowiednia garderobę podczas wakacyjnego wyjazdu, foto:pixabay.com

Warto wiedzieć, że kurs liry tureckiej jest dla nas bardzo korzystny, zaś wymaganą wizę turystyczną trudno zdobyć. Dodając do tego sprzyjającą pogodę, pyszne jedzenie i wspaniałe krajobrazy można powiedzieć tylko jedno: nie mogliśmy trafić lepiej!

Trzy regiony Anatolii

Anatolię zwyczajowo dzieli się na trzy najważniejsze regiony: Region Centralny, Region Wschodni i Region Południowo-Wschodni, jednak każdy z nich jest warty uwagi. Możemy być pewni, że bez względu na to, którą część Anatolii wybierzemy na spędzenie urlopu, będą to wyjątkowe chwile.

W Regionie Centralnym leży nie tylko stolica Turcji Ankara, lecz także uważana za rejon księżycowy Kapadocja. Perełką okolicy jest Park Narodowy Göreme, na terenie którego możemy podziwiać klasztory wykute w skałach. Wśród nieprawdopodobnie fotogenicznych widoków znajdziemy także jaskinie, wąwozy i inne zaskakujące kształty powstałe w ciągu procesów górotwórczych. Miłośnicy dwóch kółek z pewnością docenią połączenie rowerowej wycieczki ze wspaniałymi terenami, np. Doliny Róż.

Kapadocja
Kapadocja, księżycowa kraina Turcji, foto:pixabay.com

Wschodnia część Anatolii, podobnie jak Południowo-Wschodnia, zdominowana jest przez góry, co sprawia, że tereny te wydają się być bardziej surowe i majestatyczne. Do ich najciekawszych atrakcji należą m.in. słone Jezioro Wan wraz z wieloma wyspami, Góra Ağrı Dağı (na której podobno osiadła Arka Noego w trakcie potopu) czy XVII-wieczny pałac İshaka Paşy.

Cały region Anatolii jest bardzo inspirujący, co sprawia, że ciężko wybrać najciekawsze miejsca. Każde z nich może się okazać tym jedynym, przyspieszającym bicie naszego serca. Jest pewne, że Turcja to nie tylko białe plaże i błękitna woda. To także niesamowite krajobrazy i przygoda życia, którą będziemy wspominać z błyskiem w oku aż do następnej wizyty. Na szczęście ten region jest tak ogromny i interesujący, że celów podróży z pewnością nam nie zabraknie.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!