Wodospad Krka

Wodospady – duma chorwackiego Parku Narodowego Krka

Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co w Europie macie. Tak można by sparafrazować słynne polskie porzekadło w odniesieniu do wodospadów znajdujących się w chorwackim parku narodowym Krka.

W powszechnej świadomości, Europa nie może pochwalić się jakimiś spektakularnymi wodospadami. Gdyby przeprowadzić sondę uliczną na temat znanych wodospadów, większość podałaby raczej amerykańską Niagarę, niektórzy może jeszcze dodaliby południowoamerykańskiego Iguazú, a Polacy zapewne wspomnieliby coś o tatrzańskiej Siklawie. Tymczasem główna atrakcja Parku Narodowego Krka to miejsce z kategorii tych cudów świata, które koniecznie trzeba zobaczyć. Dlaczego? Oto cztery najważniejsze powody:

Blisko i tanio

Cena biletu lotniczego w obie strony to około 500 zł. Odległość z Krakowa do Zagrzebia (gdybyśmy chcieli wybrać się samochodem) wynosi nieco ponad 800 km.

Krajobrazy

Chorwacja ma szczęście do niepowtarzalnych, absolutnie unikalnych krajobrazów (stąd też niegasnąca popularność tamtejszych plenerów wśród filmowców). Wszystko dzięki wyjątkowej budowie geologicznej, która sprzyja powstawaniu tak niezwykłych form jak jeziora i wodospady krasowe. Nic więc dziwnego, że Park Krka należy do najchętniej fotografowanych miejsc w całej Chorwacji (a trzeba przyznać, że konkurencję w tym kraju ma doprawdy niemałą).

Wodospad Krka
Wodospad Krka, foto: fotolia.com

Przyroda

Tak ogromne ilości czystej, niezanieczyszczonej wody to zdecydowanie to, co wszystkie ryby i inne rzeczne oraz jeziorne stworzenia lubią najbardziej. Do tego 860 gatunków roślin oraz endemiczne (niewystępujące nigdzie indziej) gatunki zwierząt. Nie trzeba dodawać, że Park to także mekka ornitologów. Podsumowując – Park Krka to miejsce, którego prawdziwy miłośnik przyrody pod żadnym pozorem nie może ominąć.

Gdzie to jest?

Wstęp do parku, wg danych z 2014 r. to koszt około 60 zł (110 kun chorwackich, HRK).

Park Narodowy Krka znajduje się w środkowej części Dalmacji, w pobliżu miasta Szybenik. Wodospady, których największy i najczęściej odwiedzany przez turystów nosi nazwę Skradinski Buk, znajdują się w środkowym i dolnym biegu rzeki Krka.

Czy to wszystkie chorwackie wodospady?

Zdecydowanie nie. W środkowej części Chorwacji, około 140 km od Zagrzebia znajduje się Park Narodowy Jezior Plitwickich. Dla wielbicieli białych, niemal pionowych skał, błękitno-szmaragdowych jezior krasowych i efektownych wodospadów park ten będzie prawdziwym rajem na ziemi.

Masz ochotę na niezapomnianą kąpiel w jednym z najpiękniejszych parków narodowych Europy? Już dziś możesz tam być. To bliżej, niż myślisz…

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!