• państwo: Bułgaria
  • stolica: Sofia
  • powierzchnia: 110 910 km²
  • liczba mieszkańców: ok. 7,2 mln
  • nr kierunkowy: +359
  • domena internetowa: .bg
  • waluta: Lew bułgarski (BGN)
  • religia dominująca: prawosławie
  • używany alfabet: cyrylica

Bułgaria

Kraj zamieszkały przez 7,2 mln mieszkańców, położony w południowej części Europy na Półwyspie Bałkańskim. Jest to niezwykle popularna destynacja wśród turystów, ze względu na atrakcyjne położenie geograficzne, słoneczną pogodę oraz słynne kurorty nadmorskie: Złote Piaski i Słoneczny Brzeg.

Atrakcje Bułgarii

Oprócz wyśmienitej pogody oraz piaszczystych plaż, Bułgaria oferuje również atrakcje przeznaczone dla osób preferujących aktywny wypoczynek.  W stolicy kraju, Sofii, znajdziemy ciekawe przykłady architektury sakralnej. Wśród nich należy wymienić średniowieczną Cerekiew Bojańską, która skrywa w sobie dobrze zachowane freski z XIII wieku. Swoje kroki warto skierować również do cerkwi Sweta Nedelja czy soboru świętego Aleksandra Newskiego. Aby odpocząć od całodziennego zwiedzania, idealnym miejscem wydaje się być Sofia City Garden. Jest to kompleks miejski z ciekawą roślinnością, zaprojektowanymi ogrodami i fontannami. W Bułgarii znajdziemy także piękne szlaki turystyczne w Górach Riła, których piękno dopełniają jeziora zlokalizowane pomiędzy trasami. Z Półwyspu Kalikara podziwiać można przepiękne zachody słońca a także urokliwe jaskinie, które przyciągają turystów głodnych wrażeń. Niewątpliwą ciekawostką jest “kamienny las”, w okolicy miasta Warna. Jest to obszar z charakterystycznymi kamiennymi kolumnami. Do dziś naukowcy nie wyjaśnili jednoznacznie okoliczności ich powstania.

Bułgaria ciekawostki

Bułgaria jest jednym z największych producentów róż na świecie. W “Dolinie Róż” w miejscowości Kazanłyk, wytwarzany jest aromatyczny olejek, będący składnikiem najdroższych perfum. Na masową skalę produkowane są także wina, cieszące się uznaniem smakoszy z całego świata. W bułgarskich morzach panują bardzo dobre warunki do nurkowania. Bałkańskie targowiska są idealnym miejscem aby poczuć miejscowy klimat, zapoznać się z lokalnymi produktami i kulturą. Można również znaleźć tam pamiątki, które będą przypominać o słonecznych wakacjach na południu Europy.