Teatr w Płodiw

3 najatrakcyjniejsze miasta w Bułgarii

Bułgaria po latach zapomnienia spowodowanego otwarciem granic, a co za tym idzie nowych możliwości wyjazdowych, znowu stała się popularnym, wakacyjnym kierunkiem Polaków. Stosunkowo bliska, niedroga oraz bezpieczna i szybko nadrabiająca zaległości z czasów komunizmu przyciąga coraz większą liczbę turystów.

Bułgaria kojarzona głównie ze Złotymi Piaskami i licznymi ośrodkami turystycznymi, kryje w sobie wiele ciekawych miejsc, wartych odkrycia. Oto krótka lista najciekawszych bułgarskich miast.

Neseber

Najstarsze miasto w Bułgarii, jedno z najstarszych, zamieszkałych miast w Europie. Osiedlali się w nim kolejno Trakowie, Grecy, Turcy. Dziś kultywuje się tu dziedzictwo bogatej historii, choć z tej starożytnej pozostało niewiele namacalnych śladów – jedynie fragmenty murów fortyfikacyjnych. Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Neseber leży na niewielkiej wyspie – 850/350 m, połączone jest ze stałym lądem 400-metrową groblą. Trudno nawet uświadomić sobie, że na tak niewielkim obszarze znajdowało się kiedyś 80 cerkwi, z których do dziś przetrwała połowa. Wszystkie powstały w czasach bizantyjskich, wybudowano je w tym samym stylu, przeplatając biały kamień i czerwoną cegłę.

Neseber cerkiew
Cerkiew Pankratora w Neseber, foto:fotolia.com

Do najsłynniejszych świątyń należy Cerkiew Pantokratora, jedna z najlepiej zachowanych w całym kraju. Na zewnątrz ozdobiona jest detalami ceramicznymi, a każda z jej fasad udekorowana została w innym stylu. Warto zajrzeć też do cerkwi Archaniołów Michała i Gabriela oraz św. Jana Chrzciciela, gdzie zachowały się ciekawe przykłady malarstwa portretowego. Jednak tym, co wyróżnia Neseber jest nie tylko jego położenie czy liczne świątynie, ale czarnomorski styl architektoniczny, w jakim zostały wybudowane tutejsze domy. Fundamenty i partery wykonane są z kamienia, wyższe kondygnacje zaś z drewna, dachy kryją czerwone dachówki, nie brakuje też kwiatowych dekoracji. Zabudowa ta tworzy przytulny klimat i niezapomnianą scenerię, która wyróżnia to miasto na tle innych.

Płowdiw

To jedno z największych i najstarszych miast w Bułgarii, sięgające swoimi korzeniami czasów Traków. W okresie rzymskim zyskało status głównego miasta Tracji. Jest położone malowniczo pośród wzgórz, w środkowej Bułgarii. Ślady obecności wielu narodów i kultur są tu widoczne do dziś. Po starożytnych Rzymianach pozostał w mieście imponujący 14-rzędowy amfiteatr, z dwupoziomową sceną, służący mieszkańcom do dzisiaj. Zachowały się także pozostałości po ogromnym rzymskim stadionie, mieszczącym w czasach swojej świetności aż 30 tysięcy widzów.

Teatr w Płodiw
Historyczny teatr służy mieszkańcom do dziś, foto:pixabay.com

O tureckim panowaniu przypomina między innymi meczet Dżumaja Dżamija, jeden z najstarszych i największych meczetów w Bułgarii. Pochodzi z XIV wieku, a został zrekonstruowany dopiero 400 lat później – w tym czasie powstały w nim wspaniałe malowidła. Charakterystycznym elementem meczetu jest biało-czerwony minaret. Z czasów tureckich pochodzi też odrestaurowana częściowo łaźnia – Czifte bania. Licznie reprezentowane jest tutaj chrześcijańskie budownictwo sakralne. Do najsłynniejszych budowli zalicza się cerkiew świętych Konstantyna i Heleny, zbudowana w miejscu pierwszego chrześcijańskiego kościoła w mieście. Słynie z imponującej kolekcji ikon. Warto odwiedzić też cerkiew św. Mariny, wraz ze słynnym ikonostasem „Carskie wrota” z XIX wieku.

Współczesny Płowdiw to także swoisty hołd oddany bułgarskiej niepodległości. W XIX wieku, kiedy Bułgarzy odzyskali panowanie nad swoimi ziemiami, w Płowdiwie powstało mnóstwo budowli w stylu bułgarskiego Odrodzenia. Zachowało się Stare Miasto, pełne wąskich, brukowanych uliczek, domów dekorowanych wykuszami i kolumnami. Przy głównym deptaku, ulicy Księcia Battenberga, znajdziemy z kolei liczne neobarokowe kamienice z początków XX wieku. Jednym z najważniejszych zabytków z czasów Renesansu jest Dom Bałabanowa, ozdobiony wieloma ornamentami, z kompozycją przestrzenną opartą na dwóch prostopadłych osiach. Dziś znajduje się w nim wystawa współczesnej sztuki bułgarskiej.

Stare miasto Płodiw
Wyjątkowy i charakterystyczny styl Starego Miasta w Płodiw, foto:pixabay.com

Warna

Miasto znane Polakom szczególnie jako miejsce słynnej bitwy w 1444 roku. Podobnie jak inne bułgarskie miasta przez wieki przechodziła z rąk do rąk, dziś mogąc w zamian za to poszczycić się wieloma ciekawymi zabytkami. Jej niewątpliwym dodatkowym atutem jest położenie – bliskość morza sprawia, że to doskonałe miejsce do odwiedzenia w wakacje.

Po czasach rzymskich pozostały w Warnie ruiny term, z zachowaną częścią mozaik, rzymskie łaźnie oraz ruiny murów i fortyfikacji. Wielbiciele starożytności, dla których pozostałości te okażą się zbyt mało satysfakcjonujące, powinni udać się do tutejszego muzeum archeologicznego, posiadającego sporą kolekcję nie tylko dzieł antycznej sztuki, ale również zbiory z czasów prehistorycznych. Ciekawe są także pozostałe tutejsze muzea, zwłaszcza Muzeum Medycyny oraz Muzeum Odrodzenia Narodowego. Jednym z symboli miasta jest Cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy, wyraz wdzięczności Bułgarów za odzyskanie niepodległości, druga co do wielkości cerkiew w Bułgarii. Na zewnątrz wieńczy ją sześć złotych kopuł, a w środku można podziwiać piękny ikonostas oraz XX-wieczne freski. Z podobnego okresu pochodzi też cerkiew Athanosiosa, przykład architektury bułgarskiego Odrodzenia.

Warna cerkiew
Cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy w warnie, foto:fotolia.com

Zmęczeni zwiedzaniem turyści mogą odnaleźć spokój w Parku Nadmorskim, największym parku Warny, założonym w XIX wieku. W jego pobliżu znajduje się delfinarium. W mieście znajdziemy też polski ślad, czyli mauzoleum króla Władysława Warneńczyka, w którym znajduje się kolekcja broni używanej w bitwie pod Warną.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!