Bułgaria plaża

Nadmorskie kurorty w Bułgarii

Riwiera Bułgarska plasuje się w czołówce urlopowych kierunków, które są najchętniej wybierane przez Polaków. Długość linii brzegowej w Bułgarii to prawie 380 kilometrów, co sprawia, że piaszczystych plaż u wybrzeży Morza Czarnego jest pod dostatkiem. Słoneczna pogoda dopisuje wczasowiczom od maja do października, a dodatkową zachętą do przyjazdu są przyjazne ceny w nadmorskich kurortach.

Słoneczny Brzeg i Złote Piaski to dwie największe i zdecydowanie najpopularniejsze miejscowości wypoczynkowe w całej Bułgarii. Obie mogą pochwalić się malowniczym wybrzeżem oraz znakomicie rozwiniętą bazą turystyczną.

Plaże w Słonecznym Brzegu i Złotych Piaskach

Słoneczny Brzeg słynie z długiego, piaszczystego nabrzeża. Plaże, ciągnące się na długości aż 8 kilometrów i zajmujące ponad 100 metrów szerokości, przyciągają turystów jak magnes. W Złotych Piaskach plaże zajmują czterokilometrowy odcinek, przez co w sezonie wypełniają je tłumy turystów, a o kawałek wolnego miejsca na ręcznik kąpielowy jest znacznie trudniej niż w Słonecznym Brzegu. Jednak to właśnie tutejsze plaże uchodzą za jedne z najpiękniejszych w Europie. Co więcej, wody wokół nabrzeża wyróżniają się niską zawartością soli, co stwarza doskonałe warunki do nurkowania.

Morskie fale
Bułgarskie plaże są atrakcją dla turystów, foto:pixabay.com

Słoneczna Bułgaria

Zarówno w jednej, jak i w drugiej miejscowości słońce świeci z pełną mocą niemal każdego dnia sezonu wakacyjnego, a temperatury wody, wahające się od 24 do 28°C, sprzyjają długim kąpielom morskim. Dobrze zagospodarowane nabrzeże sprawia, że oba kurorty spełnią oczekiwania nawet najbardziej wybrednych plażowiczów.

Bułgarskie Las Vegas

O Słonecznym Brzegu często mówi się jako o Las Vegas wschodniej Europy, a to ze względu na niezwykle rozbudowaną ofertę rozrywkową. Wzdłuż głównych ulic miast i nadmorskiego wybrzeża znajdziemy mnóstwo barów, dyskotek, klubów, w których zabawa trwa do białego rana. Nie brakuje centrów gier i kasyn, dlatego skojarzenie ze światową stolicą hazardu jest uzasadnione. Tętniący życiem kurort stanowi doskonałe miejsce na wypoczynek dla ludzi młodych, niestroniących od rozrywki.

Jednocześnie nie można powiedzieć, że wakacjami w Słonecznym Brzegu będą rozczarowane rodziny z dziećmi. W mieście funkcjonuje około 120 hoteli, więc znalezienie noclegu w spokojnej dzielnicy nie stanowi problemu. W samym kurorcie działa lunapark, będący nie ladą atrakcją dla dzieci i dorosłych. Z kolei w pobliżu miasta znajdują się dwa ogromne aquaparki, stanowiące jeden z ulubionych celów wycieczek wczasowiczów.

Warto wpaść też do sąsiedniego Nesebyru, niewielkiej miejscowości położonej na półwyspie, połączonej z lądem wąskim przesmykiem. Wyróżnia się zabytkową, małomiasteczkową zabudową, na którą składają się kamienne i ceglane domy oraz kościoły utrzymane w bułgarskim stylu cerkiewnym. Tworzą one idealne tło dla romantycznych spacerów, a ich zwieńczeniem będzie kolacja na tarasie którejś z lokalnych tawern, skąd rozpościera się widok na Morze Czarne.

Bułgaria plaża
Plaża w Bułgarii, foto:fotolia.com

Słynne Złote Piaski

Złote Piaski są nieco spokojniejsze niż Słoneczny Brzeg, a spędzając tu wakacje, ma się poczucie bliskości z naturą. Zbocza wokół miasta porastają soczyście zielone lasy piniowe, stanowiące część Parku Przyrodniczego Złote Piaski. W jego wnętrzu kryją się źródła ciepłej wody mineralnej, a okoliczne hotele proponują zabiegi relaksacyjne i odnowy biologicznej z wykorzystaniem tych naturalnych skarbów. Ponadto, atrakcją kurortu są kompleksy balneologiczne, oferujące możliwość kąpieli w basenach termalnych.

W Złotych Piaskach częściej niż w Słonecznym Brzegu spotkamy wielodzietne rodziny i starszych turystów, co nie oznacza, że nie przyjeżdżają tu młodzi wczasowicze. Jest ich całkiem sporo, a z myślą o nich powstały liczne kluby i dyskoteki. Wybór lokali jest tak duży, że każdej nocy można bawić się w innym miejscu.

W odległości niecałych 20 kilometrów od Złotych Piasków mieści się Warna. Główną atrakcją miasta jest delfinarium, w którym są organizowane pokazy tresury delfinów. Możliwość ich obserwowania najwięcej radości sprawia dzieciom. Warto odwiedzić też tamtejszy Park Nadmorski, aby zobaczyć ogromne akwaria z różnymi gatunkami stworzeń żyjących w wodach Morza Czarnego. 

Plażowicze
Bułgaria jest idealnym miejscem dla miłośników plażowania, foto:fotolia

Raje dla plażowiczów

Wielu turystów gości w innych ośrodkach wypoczynkowych kraju, choć ich liczba jest dużo mniejsza niż w dwóch największych kurortach Bułgarii. Prawdziwymi rajami dla plażowiczów są: Albena, Obzor, Achtopol i Primorsko, a znakiem rozpoznawalnym każdej z tych miejscowości jest malownicze nabrzeże pokryte złocistym piaskiem. Trzeba przyznać, że miejsc sprzyjających wakacyjnemu lenistwu na Riwierze Morza Czarnego nie brakuje!

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!