Muzeum Egipskie Turyn

Turyn i jego egipskie atrakcje

Wśród najczęściej i najchętniej odwiedzanych przez turystów krajów, wymienia się bardzo często nasycone różnorodnością Włochy. Jedni wybierają się tam, by skosztować doskonałej, uwodzicielskiej włoskiej kuchni, inni, aby obejrzeć na własne oczy stolicę światowej mody czyli Mediolan. Jednak o wiele bardziej fascynujący pretekst do odwiedzenia kraju, stanowią niecodzienne atrakcje. Jedna z nich znajduje się w Turynie. Co to takiego?

Zapraszamy na krótką wycieczkę do tego interesującego, choć wciąż nieczęsto odwiedzanego miasta położonego historycznym Piemoncie, w północno-zachodnich Włoszech.

Z czego słynie Turyn?

Turyn jest ważnym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym i akademickim. To także czwarte pod względem wielkości włoskie miasto. Przeciętny turysta zapytany o najbardziej uznane symbole Turynu, bez wątpienia w pierwszej kolejności wymieni całun czyli tkaninę, której pochodzenie wciąż budzi wiele kontrowersji. Całun Turyński przechowywany jest w katedrze Św. Jana Chrzciciela na Piazza San Giovanni.

Całun turyński, foto: Wikimedia Commons, autorstwa Koppchen, na licencji: CC BY-SA 3.0

Całun turyński

To najcenniejsza dla chrześcijan relikwia. Wystawiana jest niezwykle rzadko, bo raz na 25 lat w ściśle określonym czasie. Na co dzień turyści, mogą oglądać jej wierną kopię uwiecznioną na fotografii.

Z miastem kojarzona jest też siedziba koncernu samochodowego FIAT (Fabbrica Italiana di Automobili Torino). Symbolem Turynu jest również pyszna czekolada. Warto podkreślić przy tym, cukiernictwo w Turynie ma blisko 500- letnią tradycję. Z miastem kojarzony jest też wyśmienity trunek – wermut.

Tak pokrótce wygląda najbardziej znane i kojarzone przez większość z nas oblicze Turynu. Ale miasto to zaskakuje też pewną unikalną atrakcją…

Egipskie ciekawostki Turynu

W mieście znajduje się Muzeum Egipskie (Museo Egizio di Torino). Jego zbiory porównywane są do tych, które zostały zgromadzone w Muzeum Kairskim. Turyńskie Muzeum Egipskie uważa się za najstarszy tego typu obiekt na świecie (!). Muzeum jawi się również, jako światowej sławy placówka. Pierwsze zbiory trafiły pod jego strzechy, ponad 200 lat temu, za sprawą króla Karola Feliksa Sabaudzkiego. Ze względu na ich ogromną historyczną wartość, uznano Turyn za liczący się w świecie ośrodek egiptologii. W kwietniu 2015 roku zakończono, trwającą pięć lat, dość kosztowną jego modernizację, która łącznie pochłonęła 50 milionów euro. Według specjalistów efekt, jaki osiągnięto jest nadzwyczaj zadowalający. Wszystko dzięki doskonałemu oświetleniu LED, które wprowadza gości w iście magiczny nastrój. Ponadto dokonano powiększenia dostępnej powierzchni aż dwukrotnie.

Obecnie ekspozycję stanowi blisko 30 tysięcy(!) pamiątek pochodzących z różnych epok – począwszy od 40 wieku przed Chrystusem po wiek VII. Siedzibę Muzeum stanowi XVII – wieczny pałac zaprojektowany przez Guarina Guariniego, mieszący się przy Via Accademia delle Scienze 6. Wśród licznych eksponatów, można znaleźć przedmioty codziennego użytku, narzędzia architektoniczne, odzież, a nawet … żywność.

Mumia z Muzeum Egipskiego w Turynie
W Muzeum w Turynie można zobaczyć eksponaty poświęcone starożytnemu Egiptowi, foto: pixabay.com

Eksponaty muzealne

Spore wrażenie na zwiedzających zrobią z pewnością bogato zdobione grobowce ówczesnych władców, a także sarkofagi, urny oraz wyposażenie grobowe i mumie.

W minionym roku dyrekcja muzeum podjęła decyzję o wprowadzeniu specjalnych ostrzeżeń przed zmumifikowanymi ludzkimi zwłokami.  Informowaliśmy o tym na naszej stronie.

Na uwagę zasługują również księgi umarłych, a wśród nich niezwykle cenny – mierzący sobie 18,45 m papirus Iuefankha, wyeksponowany na ścianie muzealnej. Do równie ciekawych eksponatów można zaliczyć pozostałości po miasteczku Deir-el-Medina. Zamieszkiwali je zatrudniani przy budowie grobowców mistrzowie: architekci, budowniczowie, malarze, rzeźbiarze. Należy podkreślić, że Egipcjanie przykładali wielką wagę do spraw związanych z pochówkiem. Warto też zwrócić uwagę na pokaźny zbiór eksponatów czyli Galerię Sabaudzką – pochodzących z prywatnych kolekcji książąt sabaudzkich. Imponująco prezentuje się też kolekcja posągów i rzeźb z podobiznami ówczesnych władców.

Ta „egipska twarz” Turynu, powinna przekonać Was do odwiedzenia miasta. Możliwość obcowania z tak potężną historią, niemal oko w oko to wyjątkowa okazja do zrozumienia tej niezwykłej, zamierzchłej kultury i epoki. Czy warto? Oceńcie sami.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!