bagaż

Dlaczego potrzebuję ubezpieczenie turystyczne?

Wakacje, urlop, kilka dni wolnego to czas, na który wielu z nas czeka z utęsknieniem. Robimy szczegółowe plany, odkładamy pieniądze, przygotowujemy się do wyjazdu zagranicznego. Niejako z góry zakładamy, że nasz wypoczynek będzie naprawdę beztroski. Zapominamy, że nieprzewidziane wypadki zdarzają się wszędzie, na całym świecie.

Najbardziej przezorni przed wyruszeniem w podróż wykupują ubezpieczenie turystyczne. Dlaczego warto zabezpieczyć się w ten sposób?

Co to jest ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne jest polisą, którą wykupuje się na czas podróży za granicę. Gwarantuje nam przede wszystkim pokrycie kosztów leczenia w kraju, w którym spędzamy wakacje. Drugą zaletą tej formy polisy ubezpieczeniowej jest pomoc w razie ewentualnych zdarzeń losowych, takich jak na przykład kradzież.

Polisa turystyczna chroni przed kradzieżą
Polisa turystyczna gwarantuje ubezpieczenie od kradzieży, foto: pixabay.com

Kradzież na lotnisku

Joanna po spędzonym w Atenach urlopie czekała na lotnisku na lot do Polski. Podczas momentu nieuwagi skradziono jej bagaż, zawierający wartościowe przedmioty. Dzięki temu, że przed wyjazdem wykupiła ubezpieczenie turystyczne, otrzymała odszkodowanie za utracone mienie.

Co obejmuje ubezpieczenie turystyczne?

Najważniejszymi korzyściami płynącymi z wykupienia ubezpieczenia turystycznego są:

  • możliwość uzyskania pomocy w tzw. nagłych przypadkach, takich jak choroba, nieoczekiwany wypadek itp.
  • możliwość skorzystania z usług assistance
  • pokrycie kosztów transportu medycznego
  • pokrycie kosztów poszukiwań
  • pokrycie kosztów akcji ratowniczej prowadzonej w górach oraz na morzu

Ubezpieczając się możemy także liczyć na to, że nie będziemy musieli pokrywać z własnej kieszeni wielu kosztów leczenia, w tym między innymi:

  • różnego rodzaju badań oraz konsultacji lekarskich,
  • zabiegów ambulatoryjnych oraz leczenia stomatologicznego,
  • zakupu leków, środków opatrunkowych itp.
  • pobytu w szpitalu (w tym również badań, operacji oraz zabiegów)

Kiedy jeszcze przyda się nam ubezpieczenie turystyczne?

Zakres ubezpieczenia turystycznego jest bardzo szeroki. Oprócz elementów wymienionych powyżej, wykupując polisę otrzymujemy również pomoc w różnego rodzaju sytuacjach, gdy między innymi:

  • dojdzie do nieprzewidzianych zdarzeń podczas uprawiania różnych dyscyplin sportowych uprawianych amatorsko, takich jak narciarstwo, zarówno klasyczne, jak i snowboard, nurkowanie,
  • wyrządzimy szkody osobom trzecim
  • zostaniemy napadnięci podczas pobierania pieniędzy z bankomat
  • będziemy w trybie nagłym zmuszeni zrezygnować z biletu lotniczego
Polisa turystyczna obejmuje OC
Polisa turystyczna wypłaci odszkodowanie poszkodowanemu z naszej winy, foto: pixabay.com

Nieszczęśliwy wypadek

Tomasz podczas urlopu w Rimini, wybrał się na przejażdżkę rowerową wzdłuż nadmorskiej promenady. Zaabsorbowany rozciągającymi się wokół widokami, nie zauważył idącego naprzeciwko spacerowicza i wpadł na niego, tak nieszczęśliwie, że ten poważnie złamał rękę. Pan Tomasz nie musiał się martwić o odszkodowanie, ponieważ ubezpieczyciel, u którego wykupił polisę turystyczną, wypłacił pokrzywdzonemu należną kwotę.

Rodzaje ubezpieczeń turystycznych

Oto siedem najczęściej spotykanych elementów wchodzących w skład ubezpieczenia turystycznego:

NNW (ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków) – w tym przypadku kwota wypłacanego przez ubezpieczyciela zależy od stopnia / procentu uszczerbku na zdrowiu, w przypadku śmierci jest to 100%, natomiast uszkodzenia ciała „wyceniane” są ze względu na stopień uszczerbku. Najczęściej w Polsce suma ubezpieczenia wynosi między 5* a 20 tysięcy złotych.

KLZ (zabezpieczenie przed ponoszeniem kosztów leczenia za granicą) – w tym przypadku warto ustalić wysokość sumy gwarancyjnej na poziomie co najmniej 10-15 tysięcy euro*, ponieważ taka suma, statystycznie rzecz biorąc, wystarcza na pokrycie kosztów leczenia.

Ubezpieczenie od ponoszenia kosztów akcji ratowniczej i poszukiwawczej – szczególnie przydatne, jeśli uprawiamy różnego rodzaju sporty wodne (np. żeglarstwo).

Polisa turystyczna zwraca pieniądze za akcję ratowniczą
Ubezpieczenie turystyczne gwarantuje zwrot kosztów akcji ratowniczej, foto: pixabay.com

Assistance (obejmuje ono tzw. czynności pomocowe prowadzone na rzecz osoby poszkodowanej oraz jej bliskich, np. koszty transportu osoby poszkodowanej) – niezwykle istotna część ubezpieczenia turystycznego z uwagi na wysokie koszty transportu, np. koszt transportu drogowego wynoszą średnio 5-7* złotych za każdy przejechany kilometr, w efekcie całość procedury może zamknąć się w kwocie kilkunastu tysięcy złotych.

OC (ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej) – oznacza ono, że jeśli zdarzy się nam wyrządzić szkodę osobie trzeciej, np. dozna ona złamania kończyny, wówczas ciężar kosztów odszkodowania bierze na siebie firma ubezpieczeniowa.

Ubezpieczenia kosztów rezygnacji i wcześniejszego powrotu z wyjazdu.

Ubezpieczenia sprzętu, bagażu itp.

Czym różni się karta EKUZ od ubezpieczenia turystycznego?

Bardzo często pojawiają się pytania o zasadność dodatkowego ubezpieczenia, zwłaszcza, że od 2006 roku możemy korzystać z dobrodziejstw karty EKUZ. Choć na pierwszy rzut oka obie formy ubezpieczenia wydają się być podobne, to w rzeczywistości sporo je dzieli. Jakie są najważniejsze różnice między Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego a typową polisą turystyczną?

Pierwszą i zasadniczą różnicą jest cena. EKUZ otrzymujemy zupełnie za darmo. Ubezpieczenie turystyczne jest płatne. Wysokość sumy, którą musimy zapłacić za polisę, zależy od tego:

  • gdzie się wybieramy (czy np. tuż za naszą granicę, czy na przysłowiowy „koniec świata”)
  • na jaką sumę chcemy się ubezpieczyć (im będzie ona wyższa, tym więcej zapłacimy)
  • jaki zakres ubezpieczenia nas interesuje (czy zadowolimy się zupełnie podstawowym pakietem, czy też wybierzemy najdroższe opcje dodatkowe)

Niezwykle istotną różnicą między EKUZ a ubezpieczeniem turystycznym jest zwrot kosztów transportu medycznego do Polski. Posiadając EKUZ nie możemy niestety na to liczyć. Niestety, ponieważ koszty te zazwyczaj są dosyć wysokie. Ubezpieczenie turystyczne obejmuje bez problemu ten zakres usług.

Koszty transportu opłaca ubezpieczyciel
Ubezpieczenie turystyczne gwarantuje zwrot kosztów transportu, foto: pixabay.com

Trzecia różnica dotyczy tego, kto może starać się o jedną lub drugą formę ubezpieczenia. Karta EKUZ jest darmowa, ale by ją uzyskać, musimy dowieść tego, że posiadamy ubezpieczenie zdrowotne w Polsce (jesteśmy ubezpieczeni w NFZ). Natomiast w przypadku ubezpieczeń turystycznych firmy ubezpieczeniowe traktują wszystkich klientów jednakowo. Ubezpieczenie takie dotyczy:

  • wszystkich obywateli Rzeczpospolitej Polskiej,
  • obywateli RP, którzy na stałe mieszkają poza granicami Polski i przyjeżdżają na określony czas do naszego kraju
  • obywateli innych krajów, którzy na stałe zamieszkują teren Polski.

Kolejną rzeczą różniącą obie formy ubezpieczenia jest stosunek do pokrycia kosztów leczenia. EKUZ gwarantuje pokrycie kosztów, jeśli będziemy korzystać z placówek, które mają podpisaną umowę z instytucją o statusie polskiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Przy czym trzeba dodać, że w praktyce pobierane są niewielkie opłaty od pacjentów za wykonaną usługę zdrowotną. Po drugie, EKUZ oferuje generalnie dostęp do najbardziej podstawowych usług w tym zakresie.

Wykupując ubezpieczenie turystyczne warto sprawdzić, ile wynoszą limity zwrotu kosztów leczenia dla różnego rodzaju usług. Jest to ważne na przykład w sytuacji, gdy jesteśmy w ciąży. Dodatkowo, jeżeli cierpimy na chorobę przewlekłą (nowotwór, astmę, cukrzycę itp.), powinniśmy dokupić dodatkowy pakiet, który zabezpieczy nas na wypadek zaostrzenia się tychże schorzeń.

W jakich sytuacjach przyda się polisa turystyczna?

Odwracając pytanie: w jakich sytuacjach niepotrzebne jest ubezpieczenie turystyczne?

Sytuacja numer jeden. Wyjeżdżamy samochodem za granicę i z jakichś powodów mamy stuprocentową pewność, że przez te dwa tygodnie urlopu nic się nam nie stanie. Nie rozboli nas ząb, nie złamiemy ręki czy nogi itp. Ewentualnie – nawet, jeśli coś nam się stanie, to i tak dysponujemy takim zapasem gotówki, że możemy bez problemu opłacić leczenie szpitalne, począwszy od drobnego zabiegu, po skomplikowaną operację. Co więcej, stać nas na opłacenie naszego transportu karetką z powrotem do Polski. Jeśli tak – możemy sobie spokojnie odpuścić zakup polisy turystycznej.

Polisa turystyczna gwarantuje zwrot kosztów leczenia
W przypadku nagłej choroby za granicą koszty leczenia zwraca ubezpieczyciel, foto: pixabay.com

Nagła choroba

Maria wybrała się na weekend do Rzymu. Obiad zjedzony w jednej z restauracji poskutkował silnym zatruciem, wymagającym interwencji medycznej. Po dobie spędzonej w szpitalu na Panią Marię czekał rachunek obejmujący koszty leczenia w wysokości 700 Euro. Jako że nie wykupiła ona wcześniej ubezpieczenia turystycznego została zmuszona do samodzielnego pokrycia całej kwoty.

Sytuacja numer dwa. Wyjeżdżamy na zorganizowane wczasy z biurem podróży i w cenie wycieczki jest również ubezpieczenie. Tymczasem po przybyciu na miejsce okazuje się, że jesteśmy owszem ubezpieczeni, ale jeśli przydarzy się nam przykra przygoda poza miejscem naszego zakwaterowania, wówczas nie możemy liczyć na zwrot kosztów leczenia itp. W zasadzie taki zapis był w umowie, ale kto by tam czytał umowy… W sumie, dwa tygodnie w hotelu można jakoś przetrzymać. A zwiedzanie zabytków, poznawanie fascynujących kultur, innych ludzi? Trudno. Może następnym razem.

I wreszcie sytuacja numer trzy. Uprawiamy różnego rodzaju niebezpieczne sporty ekstremalne, zarówno jeśli spędzamy wakacje w Polsce, jak i za granicą. Jesteśmy jednak w tym prawdziwymi mistrzami i nigdy, ale to nigdy nic nam się z tego powodu nie stało. To także sensowny powód, by nie zawracać sobie głowy jakimś tam ubezpieczeniem turystycznym.

Powyższy opis jest oczywiście mocno satyryczny w swojej wymowie. Doskonale jednak ilustruje, jak niezwykle ważnym elementem każdego wyjazdu turystycznego jest posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia. Zatem czy warto się ubezpieczyć? Zdecydowanie tak.

Na wszelki wypadek…

*) http://rf.gov.pl/porady-sezonowe/Ubezpieczenia_turystyczne__482#klz

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!