meczet w Stambule w Turcji (1)

7 największych meczetów w Turcji

Turcja jest krajem niezwykłym, tajemniczym i bardzo popularnym wśród turystów. Jego najbardziej charakterystycznym symbolem stały się meczety, czyli domy modlitwy, nauki i spotkań muzułmanów. Większość z nich to bardzo wystawne i rzucające się w oczy obiekty. Porozrzucane po niemal całym obszarze Turcji, budzą zachwyt i podziw. Oto 7 największych z nich.

Meczet to miejsce święte dla wyznawców islamu i za takie też powinni je uważać turyści. Z tego względu warto zapamiętać kilka podstawowych zasad zachowania się wewnątrz świątyni:

  • Po pierwsze – wchodzimy bez obuwia

  • Po drugie – kobiety powinny pamiętać o nakryciu głowy chustą

  • Po trzecie – należy zwrócić uwagę na odpowiedni strój zakrywający ramiona i nogi (dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn).

Zanim zdecydujemy się na wejście do meczetu, powinniśmy zwrócić uwagę na godziny modlitw. Musimy też być przygotowani na to, że po wejściu imam wskaże nam miejsce wydzielone tylko dla turystów.

Najokazalsze w całej Turcji

Jednym z bardziej okazałych meczetów znajdujący się w regionie Antalya jest Meczet Külliye. Wyglądem przypomina pałac bajkowy. Dominujące w nim barwy to biel, błękit i czerwień. Ich dobór nie jest przypadkowy. Każdy z kolorów symbolizuje co innego. Meczet wybudowano w 2004 roku. Składa się z czterech minaretów, co stawia go na równi z obiektami tego typu wystawianymi w czasach Osmanów. Jest to największy meczet na obszarze Antalya.


Błekitny Meczet jest jednym z największych w Turcji, foto: pixabay.com

Błękitny meczet

W poczet największych meczetów tureckich zalicza się również Meczet Sułtana Ahmeda, znany jako Błękitny Meczet. Określenie to odnosi się do koloru płytek z Izniku, którymi pokryte są jego ściany. Uznaje się go za klasyczny wzór architektury osmańskiej, w której królują: harmonia, doskonale zachowane proporcje oraz elegancja i przepych.

Na liście największych meczetów w Turcji znajduje się też Meczet Sulejmana Wspaniałego. Robiąca wrażenie budowla została zaprojektowana przez Mimara Sinana, którego talent porównywany jest z geniuszem Michała Anioła. Meczet znany jest m.in. z 45-metrowej kopuły oraz jednej z największych sal modlitewnych na całym świecie. Ulokowanie go na wzniesieniu sprawia, że obiekt jest widoczny z każdego punktu w mieście.

Na naszą uwagę zasługuje również Hagia Sophia. Budynek pełnił funkcję kościoła, ale w 1453 roku zostały do niego dobudowane 4 minarety i przeistoczono go w meczet. To czwarta pod względem wielkości budowla o charakterze sakralnym.

Innym z siedmiu największych meczetów jest Meczet Selimiye, który w 2011 roku wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jego lokalizacja nie była przypadkowa. Wymyślono ją tak, aby budowla nie uległa zniszczeniu na wypadek trzęsienia ziemi. Meczet posiada tylko jedną kopułę, ale za to szeroką na 31 m2 i wysoką na 43m. kopuła waży dwa tysiące ton i wspiera się na 8 potężnych kolumnach. Meczet posiada 4 minarety. Każdy z nich mierzy 71m.


Meczet Selimiye znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, foto: pixabay.com

Na liście największych meczetów w Turcji, nie powinno też zabraknąć Sabancı Merkez Camii. To zarówno największy w całym kraju, jak i jeden z największych na obszarze Bliskiego Wschodu meczet. Składa się na niego sześć minaretów, z czego aż cztery o wysokości 99 m. Jednocześnie jest w stanie pomieścić 28,5 tysiąca osób. Obiekt zajmuje powierzchnię ponad 52000 m2. To bardzo ciekawy meczet, w którym osmańska architektura została połączona z nowoczesną technologią.

Jeszcze jeden meczet o imponujących rozmiarach znajduje się w Ankarze na wzgórzu. To meczet Kocatepe. Składa się on z 4 minaretów. Jego budowa trwała przeszło 20 lat. Jest wybudowany w stylu otomańskim. Stanowi część potężnego kompleksu, w którego skład wchodzi jeszcze biblioteka oraz muzeum. Jednocześnie może on zgromadzić 15000 wiernych. Mówi się, że jest on repliką Błękitnego Meczetu z Istambułu.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!