Panorama Dubaju

10 faktów, które trzeba poznać przed wyjazdem do Dubaju

Zjednoczone Emiraty Arabskie jak magnez przyciągają rzesze turystów. Dubaj jest jednym z najbardziej nowoczesnych i luksusowych miast na świecie. Wyprawa tutaj to prawdziwe przeżycie. Warto jednak dobrze się do niego przygotować.

Przedstawiamy listę najważniejszych spraw, o których warto wiedzieć planując wyjazd do Dubaju.

Panorama Dubaju
Dubaj nocą, foto:pixabay.com

Alkohol

O Dubaju narosło wiele legend. Jedna z nich mówi, że na terenie całego miasta nie można kupić alkoholu, a za wypicie kieliszka szampana grożą bardzo surowe konsekwencje. To prawda, że Zjednoczone Emiraty Arabskie to kraj muzułmański, w którym obowiązują nieco inne zasady, niż w Europie, a i lokalna kultura mocno odbiega od naszej. Jednakże Dubaj osiąga duże dochody z turystyki i już samo to powoduje bardziej wyrozumiałe traktowanie przyjezdnych. Jeżeli nie jesteś muzułmaninem, alkoholu napijesz się w wyznaczonych restauracjach i lokalach. Są tutaj także kluby nocne. Niedobrze odbierane jest poruszanie się w stanie upojenia alkoholowego po ulicach. Zdecydowanie lepiej jest tego unikać.

Strój

Islam jako religia, narzuca dosyć ścisłe przepisy dotyczące ubioru, które obowiązują w krajach znajdujących się pod jego wpływem. Nie inaczej jest w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Dlatego niech nie zdziwi cię widok muzułmanek odzianych w burkę  tradycyjny ubiór zakrywający całe ciało, poza oczami. Uszanuj obcą kulturę. I chociaż turystkom nie każe się nosić żadnego specjalnego stroju, nawet zakrywać włosów, to lepiej jednak nie epatować nadmierną nagością. Strój kąpielowy załóż tylko na plażę, a na ulicy zrezygnuj z kusych szortów. Inaczej może cię czekać dość stanowcze zwrócenie uwagi, z prośbą o zakrycie się. Warto także podkreślić, że niedobrze jest odbierane zbyt nachalne przypatrywanie się lokalnym mieszkankom. Dubaj zamieszkują przedstawiciele wielu narodowości, dlatego ubiór większości osób, których spotyka się na co dzień, niczym nie różni się od ubrań z europejskich sieciówek.

Dubaj wieżowce
Drapacze chmur w Dubaju. foto:pixabay.com

Nuda

Dubaj jest takim miejscem, które rozbudza masową wyobraźnię. Kojarzy się szczególnie z dwiema aktywnościami: plażowaniem i zakupami. Brzmi to trochę… nudno. Jednak nic bardziej mylnego, miasto oferuje bowiem szereg atrakcji. Znajduje się tu wodne safari, możliwość uprawiania wielu sportów, ale również szansa na zobaczenie panoramy okolicy ze szczytu najwyższego wieżowca na świecie – Burdż Khalifa. Niezwykle interesująca i malownicza jest także miejscowa marina.

Multikulturowość

Dubaj to wielokulturowe miejsce, co daje się zauważyć na każdym kroku. Bardzo wielu obcokrajowców przeprowadziło się tu z uwagi na intratne stanowiska. Jednak nie można powiedzieć, że przekłada się to na specjalną wyrazistość tego skrawka Azji. Pomimo, że większość miasta jest zabetonowana i pokryta drapaczami chmur, wytrawni podróżnicy znajdą tutaj również wiele miejsc związanych bezpośrednio z kulturą arabską, jak na przykład manufaktury tradycyjnych wyrobów.

Temperatura

Klimat, który panuje w Dubaju, z pewnością nie będzie odpowiadał każdemu. Należy pamiętać, że to miasto zostało założone wprost na pustyni. Przez większą część roku, temperatury oscylują w granicach 40 stopni Celsjusza. Zimą słupek termometru zwykle wskazuje około 25 stopni. Do tego powietrze jest suche. Dubajczycy potrafią sobie skutecznie radzić ze zbyt wysokimi temperaturami, dlatego miejsca publiczne są w większości klimatyzowane.

Pustynia w Dubaju
Dubaj na tle pustyni, foto:pixabay.com

Zakupy

Właśnie w Dubaju mieści się największe centrum handlowe na świecie: Dubai Mall. Jest to w zasadzie miasto w mieście. Może się wydać nieprawdopodobne, patrząc na bogactwo tego rejonu Azji, że ceny wielu przedmiotów są niższe niż w Polsce. Tańszy jest sprzęt RTV i dobra luksusowe, takie jak torebki od znanych projektantów. Słynną chanelkę można kupić za kwotę niższą niż w Stanach Zjednoczonych.

Przestępczość

Zjednoczone Emiraty Arabskie mogą się poszczycić bardzo niskim poziomem przestępczości. Kradzieże się tutaj niemal nie zdarzają. Dlatego wielu obywateli nawet nie zamyka drzwi samochodu czy domu. Z pewnością można czuć się bezpiecznie, jeżeli nie łamie się tylko obowiązujących norm. Na przykład tych, które nie zezwalają na okazywanie sobie uczuć w miejscach publicznych. Wówczas konsekwencje, nawet wobec turystów mogą być groźne. Lepiej poddać się rygorowi, niż ryzykować.

Wiza

A w zasadzie jej brak. Od 2014 roku obywatele polscy nie mają obowiązku posiadania wizy przy wjeździe do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jeżeli dodać do tego atrakcyjne połączenia lotnicze, wyjazd do Dubaju jest coraz bardziej możliwy.

Hotel w Dubaju
Jeden z najsłynniejszych hoteli na świecie Burdż al-Arab, foto:pixabay.com

Finanse

I to nie tylko dla milionerów. Nie jest to najdroższe miejsce na świecie. Ceny wstępu do niektórych atrakcji albo wielu aktywności są wręcz niższe niż w Europie. Dlatego wakacje w Zjednoczonych Emiratach Arabskich z pewnością są na wyciągnięcie ręki.

Przystanek w podróży

Dubaj nie musi stać się celem samym w sobie, w trakcie wakacyjnych wojaży. To dobry przystanek na drodze do wielu miejsc w Azji. Warto z tego skorzystać, ponieważ ceny biletów lotniczych są bajecznie niskie. Przykładowo loty do Indii czy Nepalu kosztują około 400 złotych.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!