Jezioro Garda

Włoskie cuda natury. 7 miejsc, które trzeba zobaczyć

Włochy kojarzą się z jedną z najpopularniejszych kuchni świata i szeregiem wspaniałych zabytków, pochodzących ze wszystkich okresów historycznych. Słyną też ze wspaniałości przyrody, pięknego wybrzeża Morza Śródziemnego oraz uroków Alp. Pokusiliśmy się o wyszukanie siedmiu najpiękniejszych skarbów włoskiej natury.

Vulcano di Stromboli

Po pierwsze – wulkan położony na południu kraju. Stromboli to niewielka wysepka należąca do archipelagu Wysp Liparyjskich. Na stałe zamieszkuje ją jedynie sześćset osób. I nic w tym dziwnego, ponieważ większą część jej powierzchni zajmuje czynny wulkan. Jest on niezwykle aktywny, co kilka minut z jego wnętrza wydobywa się popiół i dym z krateru. Zbocza wulkanu są bardzo żyzne, dlatego aktywnie uprawia się tam winna latorośl. To popularne miejsce turystyczne.

Lago di Garda

Jezioro Garda jest największym i jednocześnie najpiękniejszym słodkowodnym akwenem Włoch, w którym przeglądają się wysokie, górskie szczyty. Kąpiel w wodach Gardy z widokiem na ośnieżone Alpy dostarcza niesamowitych wrażeń. Ma ono bardzo czystą, przejrzystą wodę. Dookoła jeziora rozlokowanych jest kilkanaście niewielkich miejscowości, o indywidualnym charakterze, które do odwiedzenia zachęcają przyjazną atmosferą i doskonałą kuchnią. Jezioro daje możliwość skorzystania z uroków sportów wodnych lub odpoczynku podczas rejsu po jego lazurowych wodach.

Jezioro Garda
Jezioro di Garda we Włoszech, foto:fotolia.com

Parco Nazionale dell’Aspromonte

Park Narodowy Aspromonte leży w Kalabrii, na samym czubku włoskiego buta. Przed laty służył on za doskonałe schronienie dla wszelkich osób wyjętych spod prawa, za sprawą swojego górskiego położenia, obfitości lasów i jaskiń. Oprócz walorów przyrodniczych, na terenie Parku ochronie podlegają również ślady cywilizacji starożytnych. Park pełen jest górskich potoków, przeradzających się czasami w malownicze wodospady. Tworzy go roślinność śródziemnomorska, w tym makia. Jego teren zamieszkują różne gatunki zwierząt: orzeł przedni, krogulec, wilk, żbik czy koszatka.

Wezuwiusz

Wezuwiusz zalicza się do grona pięciu najbardziej niebezpiecznych wulkanów świata. To największy wulkan leżący na terenie kontynentalnej Europy. Znany jest ze zniszczeń, jakich dokonał w 79 roku naszej ery, kiedy to doprowadził do zagłady miast: Pompeje, Herkulanum i Stabie. Do ostatniego silnego wybuchu doszło w roku 1944. Stoki masywu wulkanicznego objęte są ochroną w ramach Parku Narodowego. Wezuwiusz jest na tyle niebezpieczny, że od 1841 roku w jego obrębie znajduje się specjalistyczne obserwatorium, służące kontroli aktywności wulkanu.

Wulkan we Włoszech
Wulkan Wezuwiusz, foto:pixabay.com

Parco Naturale Val Grande

Park Narodowy obejmuje swoją, liczącą około 150 km kwadratowych powierzchnią wyjątkowy rejon narciarski w regionie Piemontu. Leży tuż przy granicy ze Szwajcarią, ale niedaleko jest stąd do urokliwych miast włoskich, takich jak Mediolan czy Turyn. Park chroni krajobraz gór wysokich, zbudowanych ze skał metamorficznych. Nie mogło zabraknąć również wysokogórskiej fauny i flory. Ścieżki w Parku Val Grande charakteryzują się niezwykłą malowniczością. Powietrze jest tu czyste, więc odetchnąć można pełną piersią.

Promontorio del Gargano

Park Narodowy Gargano leży na wschodnim wybrzeżu Italii, w regionie Apulia. Jest on jednym z największych parków narodowych we Włoszech. Swoim obszarem obejmuje rejon półwyspu Gargano oraz wyspy Tremiti. Atrakcjami Parku są dwa jeziora przybrzeżne do niego należące. Ale główną cechą wyróżniającą ten park, jest Foresta Umbra, malowniczy, unikatowy las, podzielony na cztery części. Jedna z nich objęta jest ochroną ścisłą i na jej obszar nie można wchodzić. Drzewa są piękne, niektóre bardzo stare, rosną gęsto dając zacieniony krajobraz.

Gargano, park we Włoszech
Park Narodowy Gargano, foto:pixabay.com

Parco Nazionale del Cilento, Vallo di Diano e Alburni

To park narodowy położony w Kampanii. Na jego terenie znajdują się ruiny starożytnych greckich miast Paestu i Velii, a także klasztor Kartuzów w Padula, który został w 1998 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Położenie parku jest bardzo malownicze, rozciąga się on bowiem pomiędzy wybrzeżem Morza Tyrreńskiego, a podnóżami Apeninów. Jego krajobraz jest bardzo zróżnicowany, choć królują w nim jaskinie. Oprócz tego część parku zajmują tereny podmokłe, prezentujące swoją indywidualną roślinność i zwierzęta. Park Narodowy Cilento, Vallo di Diano i Alburni nie pozwala na nudę o żadnej porze roku, ponieważ zawsze odnaleźć tu można piękne widoki i interesującą przyrodę.

We Włoszech parki narodowe pokrywają pięć procent powierzchni kraju, co dobrze wróży miłośnikom poznawania przyrody. Cudów natury wartych zobaczenia z pewnością na Półwyspie Apenińskim nie zabraknie, nawet przy dłuższym pobycie.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!