Romeo i Julia

Werona – miasto miłości

Werona zyskała niewątpliwą popularność za sprawą najromantyczniejszej historii w literaturze. Romeo i Julia poznali się właśnie w tym mieście, które leży u podnóża Alp, w północno-wschodnich Włoszech. Ich tragiczną miłość zna niemal każdy, identyfikując się z nią po części.

Tym samym ten, kto chce zobaczyć scenerię, w której rozwijała się najwspanialsza historia musi tu przyjechać!

Romeo i Julia
Słynny balkon Julii w Weronie

Romeo i Julia

Werona niewątpliwie odcina kupony sławy, jaką dała jej historia Romea i Julii. Miasto szybko wykorzystało potencjał, aby sprowadzać tutaj zakochanych jak i szukających miłości ludzi. Pierwszą rzeczą jest budowa scenerii z książki. Turyści mogą udać się na via Capello 23 pod balkon, pod którym Romeo wyznawał miłość Julii, zobaczyć jej dom, a także wykonać zdjęcie z jej brązowym posągiem.

Podobno dotknięcie piersi bohaterki ma przynosić szczęście, dlatego widok turystów z rękoma na jej biuście jest całkowicie normalne i wytłumaczone. Dom Romea jest nieco oddalony od centrum miasta i już nie cieszy się tak dużą popularnością jak dom jego kochanki.

Nie sam Romeo..

Dla miasteczka to postać Julii jest najważniejsza. Dlatego w okolicach września obchodzone są hucznie jej urodziny. Mieszkańcy organizują średniowieczne jarmarki jak i wiele festynów, zabaw i świętowania. Dlatego jeżeli nie walentynki – które również oferują festiwal (Verona in Love ) to warto udać się tam właśnie po okresie wakacyjnym.

Listy do Julii

W Weronie od ponad 70-ciu lat funkcjonuje Club di Giulietta, zrzeszający wolontariuszki, które.. odpowiadają na listy zakochanych. Zostało to zapoczątkowane jeszcze przed II Wojną Światową, gdy jedna z mieszkanek odpisała w imieniu Julii na wzruszający list. Po odpowiedzi, kolejne korespondencje zaczęły napływać, a kobiet do udzielania porad miłosnych było coraz więcej. Ta niezwykła historia i tradycja była inspiracją do filmu „Listy do Julii”, który po prostu trzeba obejrzeć przed udaniem się do Werony!

Werona wygląda dokładnie jak ją opisał Szekspir. Przez lata mieszkańcy dopieszczali swój dobytek, starając się zachować oryginalny wygląd jak i oferować coraz ciekawsze atrakcje dla samych turystów. W tym mieście czuć unoszącą się miłość i widać ją na każdym kroku. Tym samym to ona, a nie Paryż powinna zyskać miano najromantyczniejszego miejsca na świecie!

Kamienice Werona
Kamienice w urokliwej Weronie, foto: pixabay.com

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!