• państwo: Włochy
  • prowincja: Werona
  • powierzchnia: 206,63 km²
  • liczba mieszkańców: ok 265 tys.
  • Werona podzielona jest na 8 okręgów, które dzielą się na 23 obszary administracyjne

Werona

Miasto położone na północy Włoch, nad rzeką Adygą, liczące ok. 252 tysięcy mieszkańców. Werona znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, a także jest miejscem spotkań kochanków w dramacie “Romeo i Julia” Williama Szekspira. To jedno z najbogatszych miast tego kraju, w którym znajdują się najdroższe sklepy na świecie.

 

Historia miasta

Początki Werony sięgają V - IV w. p.n.e. Kolonią rzymską została jednak dopiero w 89 r. p.n.e. Jej losy były przez jeszcze długi czas mocno niestabilne. Opanowały ją barbażyńskie ludy Ostrogotów, następnie stała się stolicą księstwa Lombardii. W 1822 roku odbył się tu Kongres Świętego Przymierza i dopiero po 44 latach na stałe przyłączyła się do państwa włoskiego.

Zabytki

Werona może poszczycić się licznymi pozostałościami cesarstwa rzymskiego. Wśród nich znajduje się starożytny amfiteatr Arena, kamienny most Pietra, Bazylika świętego Zenona    (IX w.) w której małżeństwo zawarli Romeo i Julia. Na uwagę zasługują także Piazza Bra oraz Piazza della Erbe, reprezentacyjne place pełne kawiarni, zabytkowych budynków, które niezmiennie przyciągają turystów. Warto odwiedzić także monumentalny zamek Castelvecchio, gdzie znajdują się liczne dzieła sztuki a także, konny pomnik Cangrande I. Gotycki łuk Scaligere, w pobliżu kościoła Santa Maria Antica, skrywa w sobie dziewięć, bogato zdobionych grobowców rodziny La Scalla. Są one otoczone żelaznym ogrodzeniem, chronione pięknymi, ornamentowymi baldachimami.

Romeo i Julia

Dom Julii znajduje się przy ulicy Cappello 23. Tłumy odwiedzających kierują się na średniowieczny dziedziniec, gdzie mieści się brązowy posąg bohaterki dramatu Szekspira. Legenda głosi, iż dotykając piersi dziewczyny otrzyma się szczęście w miłości. Pod legendarnym balkonem widnieje tabliczka z fragmentami dialogów romantycznej, balkonowej sceny. Wejście do domu jest płatne. Obowiązkowym elementem jest także Grób Julii, wykonany z czerwonego marmuru, znajdujący się w podziemiach kościoła  San Francesco al Corso.