Jezioro Nemi

Trzy miejscowości pod Rzymem, które warto poznać

Poznaj piękno włoskich miejscowości, które znajdują się kilkanaście kilometrów od Rzymu. Włoska kuchnia, zabytki, architektura i historia nie pozostawiają nikogo obojętnym. Chociaż każdy wie, że Włochy to nie tylko majestatyczny Rzym, to mało kto decyduje się poznać miasteczka, które są równie urokliwe – czas to zmienić.

Chociaż ponoć wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, naiwnością byłoby sądzić, że na Rzymie kończą się piękne widoki, wspaniała kuchnia i ciekawa historia. Region rzymski słynie z przepięknych miejscowości, które czekają na odkrycie. Jeśli nie chcesz biec za tłumem turystów i odkryć piękno Włoch, zapraszamy do lektury.

Wspaniałe trio

Zacznijmy od Ariccii, miasta, które przez jednych postrzegane jest jako rozszerzenie południowo-wschodnich przedmieść Rzymu, przez innych – jako niezwykle ważne miejsce na kulinarnej i historycznej mapie Lacjum. Ariccia to jedno z najpiękniejszych miasteczek znajdujących się nieopodal stolicy Włoch. Najsłynniejszym miejscem w tej niewielkiej, acz urokliwej miejscowości, jest charakterystyczny most, który kieruje podróżnych w kierunku Rzymu. Na obrzeżach miasta znajdują się również pozostałości Via Appia Antica, lecz to nie ona rozpala wyobraźnię przybywających doń podróżnych. Ariccia słynie bowiem z jednej z najwspanialszych włoskich potraw, jaką jest porchetta. Jeśli zatem chcesz zobaczyć przepiękne miasteczko, a przy okazji zatopić zęby w legendarne pieczyste, Ariccia jest jedynym słusznym wyborem. Smacznego!

Kolejnym wartym zwiedzenia punktem jest Castel Gandolfo. Ta znajdująca się nad jeziorem Albano malownicza miejscowość słynie przede wszystkim z faktu, iż przez wieki była letnią rezydencją papieską. Chociaż zwiedzający mają wstęp wyłącznie do ogrodów rezydencji, to jej majestatyczny wygląd i niesamowita lokalizacja przyciągają tłumy turystów. Co, poza aspektem historycznym, jest tak niesamowitego w tej miejscowości? Na pewno bliskość dwóch jezior wulkanicznych – Albano i Nemi oraz fakt, że w odróżnieniu od Rzymu, miasteczka znajdujące się w paśmie Gór Albańskich, mogą poszczycić się czystym i rześkim powietrzem. W Castel Gandolfo można odetchnąć pełną piersią i poczuć prawdziwy klimat Włoch, który drzemie właśnie w niewielkich miejscowościach.

Jezioro Nemi
Jezioro Nemi we Włoszech

Torvaianica – chociaż sama miejscowość nie leży w paśmie Gór Albańskich, lecz nad Morzem Tyrreńskim, to niewielka odległość od malowniczych miasteczek sprawia, że nie sposób nie pojechać tam latem. Po intensywnym zwiedzaniu Rzymu i regionu Lacjum, warto spędzić kilka chwil na przepięknej, szerokiej i czystej plaży. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy takowa znajduje się w okolicach Rzymu, to pobyt w Torvaianica rozwieje wszelkie twoje wątpliwości. Miejsce to, niezależnie od pory roku, jest tłumnie odwiedzane przez okolicznych mieszkańców, co jak wiadomo – jest najlepszą z możliwych rekomendacji. Jeśli zatem chcesz poleniuchować na piaszczystej plaży i zażyć kąpieli w ciepłym morzu, wypad do tej miejscowości z pewnością cię nie zawiedzie.

Rzym i Lacjum

Lecąc na urlop lub wakacje do Rzymu, wylądujesz na jednym z dwóch lotnisk – Fiumicino lub Ciampino. Lot na pierwsze z nich gwarantuje szybki dojazd do centrum, zaś drugie lotnisko – znacznie mniejsze – skrywa tuż obok wspaniałe skarby. Jeśli chcesz poznać piękno znajdujących się nieopodal Rzymu miejscowości, leć na Ciampino i ciesz się niesamowitymi widokami zaraz po opuszczeniu portu lotniczego – gwarantujemy, że nie będziesz żałować. Połącz zwiedzanie Rzymu z poznawaniem innych miast i ciesz się niezapomnianym urlopem.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!