• państwo: Włochy
  • region:  Friuli-Wenecja Julijska
  • powierzchnia: 84,49 km²
  • liczba mieszkańców: ok 208 tys.
  • w Trieście narodził się cesarz Napoleon Bonaparte
 

Triest

Miasto leżące nad Morzem Adriatyckim w północno - wschodnich Włoszech, przy samej granicy ze Słowenią. Posiada własny port, dzięki czemu jest ważnym ośrodkiem turystyczno - handlowym. Losy miasta były mocno skomplikowane. Ostatecznie pod panowaniem Włoch znalazł się dopiero po zakończeniu I wojny światowej.

Zabytki i atrakcje

Najbardziej popularnym, niejako symbolem Triestu, jest Zamek Miramare, położony na skalistym wybrzeżu Adriatyku. Budowę rozpoczęto w 1856 roku z polecenia Maksymiliana I Habsburga. Był to prezent, dla jego żony Charlotty, w którym mieli stworzyć pełne miłości gniazdo rodzinne. Na uwagę zasługuje również Katedra św. Justyny. Romańska budowla, w której znajduje się IX wieczna, ośmiokątna chrzcielnica. Zachwyt wzbudzają pozostałości Teatru Rzymskiego, powstałe ok. 100 roku. Triest jest miastem kontrastów. Znajdują się tu nie tylko chrześcijańskie obiekty sakralne jak np. Bazylika świętego Sylwestra ale również żydowska synagoga, należąca do jednych z największych tego typu obiektów w Europie.

Centrum Triestu

Sercem miasta jest Plac Zjednoczenia Włoch (Piazza Unità d’Italia), gdzie zlokalizowane są najlepsze kawiarnie i restauracje, w których zapoznać można się z dziełami ówczesnych artystów literackich. Najbardziej popularnymi są m.in. Caffè Tommaseo i  Caffè S. Marco. Na placu znajduje się także fontanna Czterech Kontynentów czy brązowy pomnik władcy Karola VI, przy których turyści najchętniej robią sobie zdjęcia. Nocą zachwyt wzbudza przepięknie oświetlony ratusz miasta z charakterystyczną dzwonnicą.

Ciekawostki

Triest słynie także z produkcji aromatycznej kawy. Właśnie tutaj swoją siedzibę ma firma Illy czy Hausbrandt. Pomimo swojego wyjątkowego położenia, miasto nie posiada właściwie własnej plaży. Przemysłowy charakter portu nie zachęca turystów do morskich kąpieli. Dla miłośników pamiątek i zakupów poleca się odwiedzić Piazza del Borsa. Właśnie tam znajdują się najlepsze i w zasadzie najdroższe markowe butiki.