Przemierzamy Sycylię wzdłuż i wszerz, ruszamy na jej cztery strony, by zobaczyć miasta, może nie największe, może nie najbardziej znane, ale z pewnością mające w sobie to, co można by nazwać duszą wyspy. Ruszajcie z nami!
Wybraliśmy cztery ośrodki, położone w różnych kierunkach Sycylii.
Cefalu
Kierunek północ: Cefalu. Celowo omijamy oddaloną o 50 km stolicę Sycylii, żeby dostać się do perły sycylijskiego wybrzeża. Nic dziwnego, że cieszy się ona sporą popularnością wśród urlopowiczów. Potwierdzają to także statystyki – turystyka stanowi jedną z najważniejszych gałęzi leżących u podstaw miejskiej gospodarki. Ośrodek znajduje się u stóp skały La Roca. Chcąc zdobyć jej szczyt trzeba się przygotować na około godzinną wędrówkę. Niech to jednak nikogo nie zraża! Z góry rozciąga się niesamowita panorama Sycylii, widok wart każdego wysiłku. Poza tym są tu ruiny bizantyjskiego zamku i pozostałości po świątyni Diany.
Schodzimy na ziemię i kierujemy się w stronę Piazza del Duomo, gdzie znajduje się jeden z najważniejszych zabytków miasta, XII-wieczna katedra. Obiekt zachwyca przede wszystkim ciekawą architekturą, będącą połączeniem stylu: arabskiego, bizantyjskiego i normańskiego. Wokół niego rosną palmy, znajdują się liczne kawiarenki, a w tle dumnie wznosi się monumentalna skała. Z kolei wewnątrz wrażenie robią smukłe kolumny, bizantyjskie mozaiki i, co najważniejsze, przeszywające spojrzenie Chrystusa Pantokratora. O wspaniałości świątyni może świadczyć powód jej powstania. Król Roger II nakazał jej wzniesienie w 1131r. w podziękowaniu za ocalenie z silnego sztormu.
Sprawdź także: Sycylia: co, gdzie, kiedy?
Skoro jesteśmy już na starym mieście ruszamy w poszukiwaniu zabytku-ciekawostki, mianowicie średniowiecznej pralni. To system kamiennych kanałów zbierających wodę i służących do prania wanien.
Taormina
Jedziemy na wschód do niewielkiej Taorminy, zbudowanej na zboczach Gór Pelorytańskich. Mówi się, że to najpiękniejsze miasto na Sycylii. Szczególnie w XIX w. ukochali je sobie pisarze: Goethe, Wilde, Waugh. Wielu z nich zamieszkiwało kamienice przy Umberto Corso. Dzisiaj na ich ścianach frontowych wiszą tabliczki upamiętniające artystów. Poza tym są tu restauracje, przytulne kawiarenki, ekskluzywne butiki znanych projektantów i… całe mnóstwo elegancko ubranych Włochów ;) Stare Miasto tworzą splątane ze sobą wąskie uliczki, od których odchodzą kamienne schody, niewielkie place i pałace. Spośród tych ostatnich bodaj najciekawszym jest Palazzo Corvaja z XV w. To obiekt o wartości przede wszystkim historycznej, ponieważ w tym miejscu mieściła się siedziba pierwszego parlamentu na wyspie.
Antyczny teatr w Sycylii
Uciekamy od zgiełku w stronę antycznego teatru. Położenie starożytnych ruin sprawia niesamowite wrażenie. Na ich tle dumnie wznosi się potężna Etna, u której stóp leży błękitna, mieniąca się w blasku słońca tafla morza. Podobny widok rozciąga się z Giardino Pubblico. To doskonałe miejsce na wypoczynek na łonie natury, przy fontannie, wśród egzotycznych roślin i kwiatów.
Syrakuzy
Po błądzeniu uliczkami Taorminy, czas ruszyć w dalszą drogę na południowy-wschód do Syrakuz. Tym, co w mieście trzeba zobaczyć jest z pewnością Park Archeologiczny z wieloma, wartościowymi zabytkami z czasów starożytności. Zobaczymy tu m.in. największy na zachodzie teatr grecki, pozostałości ołtarza Hierona II, ruiny amfiteatru i kamieniołomów. Nie można przegapić wejścia do położonej niedaleko jaskini nazywanej Uchem Dionizosa. W wysokim na 23 m wnętrzu panuje doskonała akustyka. Ciekawym doświadczeniem może być też zejście do katakumb św. Jana, jednych z największych na świecie, choć oczywiście dostępnych do zwiedzania jedynie we fragmencie.
Przy Teatro Greco warto zatrzymać się na obiad w restauracji, w której piwnicy ma swoje ujście antyczny akwedukt. Jego pracę można obserwować przez szklaną podłogę. Wrażenie jest niesamowite!
W poszukiwaniu śladów przeszłości koniecznie trzeba się udać do historycznej części miasta, na wyspę Ortygia, na którą prowadzi most Ponte Umbertino. Jest tu kilka ważnych zabytków: pozostałości po najstarszej świątyni w mieście, świątyni Apollina, Fontanna Artemidy przy placu Archimedesa czy Palazzo del Senato, obecna siedziba władz miejskich. To tylko przykład, ponieważ barokowych pałaców jest w Syrakuzach jeszcze kilka, chociażby Palazzo Beneventano del Bosco.
Sprawdź także: Sycylia: od Palermo do Cefalù
Agrigento
Ostatni przystanek na południowym-zachodzie Sycylii w Agrigento. Dowiadujemy się o Dolinie Świątyń i nie możemy sobie darować, aby tu nie zajrzeć. W VI i V w.p.n.e., na południu miasta powstało 7 świątyń doryckich. To pamiątki po starożytnych Grekach. Współcześnie częściowo odrestaurowano je wszystkie, ale szczególnie imponująco prezentują się dwa obiekty: świątynia Junony i Concordii. Poza tym na uwagę zasługuje monumentalna świątynia Zeusa, a także świątynia Hery i Heraklesa. Na terenie Doliny Świątyń kultura grecka miesza się z rzymską, ponieważ ze wspomnianymi obiektami sąsiadują rzymskie grobowce i ruiny domów. W mieście zachowały się też pamiątki z czasów średniowiecza. Takim przykładem jest Cattedrale di San Gerlando i kościół San Lorenzo.
Agrigento ma charakter współczesny, nie słynie ze zbyt wielu zabytków, ale warto się tu wybrać, chociażby dla tych położonych w Dolinie Świątyń.
Planując podróż po Sycylii z pewnością można by dokonać wielu, innych wyborów. Jest tam bowiem całe mnóstwo malowniczych miast, oddający atmosferę południowych Włoch. Jednak te wybrane przez nas z pewnością nie rozczarowują. Przekonajcie się sami!