Legendy o bezwzględnej mafii, drzewka, pomarańczowe, pyszne gelato, mocne espresso – choć z tego niewątpliwie zasłynęła, Sycylia ma do zaoferowania znacznie więcej.
Odkąd liniami Ryanair można tanio dolecieć do Trapani, warto stąd właśnie zacząć naszą przygodę z Sycylią. Połączenia lotnicze (bezpośrednie lub z przesiadką w Bergamo czy Rzymie) wydają się najtańszą i najwygodniejszą opcją dojazdu. Jeśli ktoś woli drogę lądową, to na Sycylię (do Palermo, Messyny, Katanii i innych miejscowości) kursują także bezpośrednie autokary z Polski. Firmy Agat czy Trans-Europa lub Eurolines.
Dokąd?
Jeśli w podróży poszukujesz przede wszystkim zabytków oraz marzysz o spotkaniu z fascynującą historią zaklętą w kamieniach, spodoba Ci się starożytne Agrigento oraz Syrakuzy.
Palermo
Jeśli lubisz chaotyczny zgiełk, zakorkowanie ulice wielkiego miasta, dźwięk klaksonów i wszechobecne vespy, musisz pojechać do stolicy Sycylii, czyli legendarnego Palermo. To miasto słynie z przepięknych budowli, zabytków na skalę światową i… mafii, która jednak w dzisiejszych czasach jest żywa głównie w opowieściach.
Ci, którym którym marzy się zdobycie szczytu wulkanu, powinni przeznaczyć choć jeden dzień na wyprawę na słynną Etnę lub na Stromboli, skąd można obserwować ogniste wyziewy gorącej lawy. Jeśli nade wszystko cenisz sobie przyrodę i potęgę Matki Natury oraz ciszę i spokój, najlepszym wyborem będą małe wysepki, położone nieopodal Sycylii. Biała, wapienna Favignana zaprasza na rowerowe i piesze wycieczki wśród cudownych krajobrazów, zielone Levanzo to przede wszystkim trekingi oraz niekończące się spacery, z kolei skalista wysepka Marettimo zapewnia fantastyczne wycieczki łodzią. Na małą, urokliwą Ustikę zjeżdżają licznie amatorzy nurkowania. Wulkaniczne Wyspy Eolskie kuszą przede wszystkim możliwością nocnej wycieczki pod groźny wulkan, który, od czasu do czasu, daje delikatne sygnały swojej aktywności. Wulkaniczna Pantelleria, czyli tzw. „czarna perła”, zaprasza do podziwiania wulkanicznych bloków i do kąpieli w szmaragdowym jeziorze, które jest ponoć prawdziwym zwierciadłem bogini Wenus. Płaska i daleka Lampedusa słynie za to z przecudnych, szerokich plaż i rezerwatu żółwi morskich.
Warto wiedzieć
Wschód wyspy jest co prawda przepiękny i zdecydowanie warty odwiedzenia, ale pamiętajmy, że jest tam drożej i bardziej tłoczno. Zwłaszcza jeśli chodzi o okolice Taorminy i Etny. Warto więc zatrzymać się na dłużej w zachodniej części wyspy, szczególnie gdy będziemy chcieli odpocząć od tłumów.
Kto nie przepada za tropikalnymi temperaturami, najlepiej zrobi, odwiedzając Sycylię na wiosnę lub jesienią. W lipcu i sierpniu będzie najgoręcej, najbardziej tłoczno i…najdrożej.
Bardzo korzystną i przyjemną opcją zakwaterowania na Sycylii jest tzw. B&B czyli łóżko ze śniadaniem. Należy jednak wiedzieć, że śniadania po włosku, a szczególnie po sycylijsku są inne niż u nas – bardziej lekkie i raczej na słodko. Tradycyjne sycylijskie śniadanie to głównie cappuccino (we Włoszech pite wyłącznie rano) oraz słodki croissant lub/i grzanka z dżemem.