Palazzo Pubblico Siena

Siena – perełka Włoch. Zobacz 5 niezwykłych zabytków

Siena to miasto z bogatą historią i tradycją, przez wieki stanowiło znaczący punkt na mapie Włoch, było jednym z najbogatszych ośrodków w Europie. Dzisiaj, choć nieco skryte w cieniu Florencji, jest ważnym centrum turystycznym.

Nic w tym dziwnego. W wąskich uliczkach można poczuć beztroską atmosferę Włoch, przyjrzeć się leniwemu życiu mieszkańców, a w murach zabytków chłonąć ducha historii. Dajcie się zaprosić na krótką wycieczkę po Sienie, w poszukiwaniu niezwykłych obiektów.

Sprawdź także: 4 najpiękniejsze miasta w Toskanii

Piazza del Campo

Zaczynamy od podobno najpiękniejszego placu na świecie, Piazza del Campo. Wybrukowany czerwoną cegłą i marmurem, półkolisty, kształtem przypomina muszlę. Największe wrażenie budzi jego niecodzienna budowa – rynek od strony przylegających do niego kamienic schodzi ku dołowi, dając dziwne poczucie pochyłości. To miejsce, które niemal całą dobę tętni życiem. Mieszkańcy przychodzą tam, aby spotkać się z rodziną i znajomymi, odpocząć po pracy czy poczytać książkę; z kolei turyści,szukają okazji, by napić się wina chianti i odetchnąć toskańską atmosferą. Nieco mniej spokojnie i bardziej tłoczno jest w tym miejscu 2 lipca i 16 sierpnia, kiedy to odbywają się wyścigi konne, w których biorą udział reprezentanci poszczególnych dzielnic Sieny.

Piazza del Campo
Piazza del Campo czyli główny plac w mieście, foto; pixabay.com

Choć trudno byłoby tutaj opisać wszystkie obiekty, leżące przy Piazza del Campo – mieści się bowiem przy nim kilkanaście pałaców, to nie można nie wspomnieć o monumentalnej fontannie Fonte Gaia z początków XV w., poświęconej Dziewicy Maryi. Jest bogato zdobiona płaskorzeźbami, które przedstawiają m.in. Madonnę z dzieciątkiem i Aniołami oraz niektóre sceny z biblijnej Księgi Rodzaju. Trzeba mieć jednak świadomość, że oglądamy ich XIX-wieczny duplikat – oryginał znajduje się w muzeum Santa Maria della Scala.  

Palazzo Pubblico

Jednym z ważniejszym z pałaców przy Piazza del Campo jest Palazzo Publico, pochodzący z przełomu XIII i XIV w., dawna siedziba władz miejskich. Zewnętrzna konstrukcja stanowi przykład średniowiecznego stylu architektonicznego wzbogaconego o elementy gotyckie. Z kolei wnętrze ozdabiają freski XIV-wiecznych, sieneńskich artystów. Obiekt został zaanektowany pod Museo Civico, przechowujące: dokumenty, szkice i obrazy, ukazujące historię Sieny. W latach 1338-1348 do Palazzo Publico dobudowano dzwonnicę Torre del Mangia, liczącą 88 m wysokości. W tamtych czasach był to najwyższy budynek we Włoszech. Dochodzący z niego dźwięk dzwonów, zwiastował zakończenie dnia pracy oraz otwarcie i zamknięcie bram miasta. Wieża jest dostępna dla zwiedzających – punkt widokowy znajduje się na 83 metrach, prowadzi do niego ok. 500 schodów. Nie warto się jednak zniechęcać. Podjęty trud rekompensuje widziana z góry niezwykła panorama Sieny i okolic.

Palazzo Pubblico Siena
Palazzo Pubblico, foto: pixabay.com

Informacje praktyczne: Museo Civico godziny otwarcia: codziennie od 1 stycznia do 15 marca, 10:00 – 18:00 ; od 16 marca do 31 grudnia 10:00 – 19:00; ceny biletów: normalny 9 € ulgowy 8 €.

Torre del Mangia, godziny otwarcia: codziennie od 16 października do 28 lutego 10:00 – 16:00 ; 1 marca – 15 października 10:00 – 19:00., ceny biletów: 10 €, rodzinny 25 €, wstęp wolny dla dzieci do 11 lat.

Katedra Duomo

Cattedrale Metropolitana di Santa Maria Assunta, czyli Katedra Matki Bożej Wniebowziętej, w skrócie Duomo – najważniejszy, najbardziej rozpoznawalny zabytek Sieny. Powstawał 200 lat, początkowo w stylu romańskim, by w XIII w. zyskać charakter włoskiego gotyku. Według pierwotnych planów świątynia miała mieć jeszcze dwie nawy, stając się tym samym największym chrześcijańskim kościołem na świecie. Plan pokrzyżowała jednak epidemia dżumy, która nawiedziła miasto w 1348 r. Udało się zaledwie rozpocząć budowę jednej nawy – w jej murach mieści się obecnie Museo dell’Opera Metropolitana, a niedoszła fasada została zamieniona na taras widokowy. Katedra Duomo to dowód architektonicznego kunsztu, skarbnica zachwycających elementów dekoracyjnych, takich jak: rzeźby, witraże, freski, mozaiki. Warto zwrócić uwagę na marmurową ambonę. W podziemiu katedry, pod ołtarzem znajduje się baptysterium Battistero di San Giovanni. Wzrok przyciąga XV-wieczna chrzcielnica ozdobiona pozłacanymi rzeźbami z brązu. Trzeba też zajrzeć do położonej na terenie katedry Biblioteki Piccolomini, której największą wartością są nie tyle manuskrypty, co freski Pinturicchia.

Katedra Duomo
Katedra Duomo, foto: pixabay.com

Katedra Duomo w Sienie

Informacje praktyczne: Zwiedzanie katedry jest płatne! Ceny biletów: katedra + Biblioteka Piccolomini 3 €, baptysterium 3 €, katedra + baptysterium + muzeum + krypty + taras widokowy 10 €

Godziny otwarcia: 1 marca – 2 listopada 10:30 – 19:00 ; 3 listopada – 28 lutego 10:30 – 17:30 (w tym 26 grudnia – 6 stycznia 10:30 – 19:00).

Bazylika San Domenico

Inaczej nazywana jest Basilica Cateriniana, ponieważ w jej wnętrzu znajdują się relikwie św. Katarzyny, patronki Sieny. Świątynia powstała w XIII w., a w XIV w. została rozbudowana, pod wpływem popularności francuskiego gotyku – cała konstrukcja się nie zachowała, niektóre jej elementy spłonęły w pożarach. Później budowla ucierpiała jeszcze pod koniec XVIII w., w wyniku trzęsienia ziemi – na szczęście zniszczone części udało się zrekonstruować.

Bazylika San Domenico
Bazylika San Domenico, foto: pixabay.com

Warto odwiedzić Bazylikę, chociażby po to, aby zobaczyć w Kaplicy św. Katarzyny zachowaną głowę tej świętej. Z kolei w Capella delle Volte, miejscu, gdzie mistyczka została naznaczona stygmatami, znajduje się jej portret, pędzla Andrei Vanniego. Podobizny Świętej w stanie ekstazy, ozdabiają też ołtarz główny.

Informacje praktyczne: godziny otwarcia Bazyliki: marzec – październik 7:00 – 18:30 ; listopad – luty 9:00 – 18:00. Wstęp jest bezpłatny!

Santa Maria della Scala

Jeden z pierwszych szpitali w Europie i jeden z najstarszych, zachowanych tego typu obiektów na świecie. Schronienie znajdowały tu: sieroty, ubodzy, pielgrzymi. Obecnie to znaczące muzeum w Sienie, gdzie przechowywane są dzieła wybitnych artystów, takich jak: Simone Martini, Ambrogio czy Pietro Lorenzetti. Kompleks jest olbrzymi, składa się z czterech pięter, z czego trzy są dostępne dla zwiedzających. Sale wystawiennicze podzielono na sekcje, poświęcone konkretnym zagadnieniom, na przykład sztuce dzieci czy pielgrzymom. Tam znajduje się także Muzeum Archeologiczne i oryginalna konstrukcja fontanny Fonte Gaia.

Fontanna Gaia Siena
Fontanny Fonte Gaia, foto;pixabay.com

Informacje praktyczne: godziny otwarcia: codziennie od 10:30 do 18:30 ; ceny biletów: normalny 10 €, ulgowy 8 €, dzieci do lat 11 i niepełnosprawni wstęp wolny!

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!